Atışkan Yapı Ürünleri Ar – Ge ile büyümeye odaklandı

Geniş ürün yelpazesiyle inşaat sektörüne hizmet veren Atışkan Yapı Ürünleri, Ar – Ge ve inovasyona yönelerek büyümeyi hedefliyor. Eskişehir’de beş ayrı fabrikada üretime devam eden firma, sektörün ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştiriyor. Eskişehir ve ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak amacıyla sürekli yatırıma yöneldiklerini belirten Atışkan Yapı Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Emre Atışkan, “Faaliyetlerine 1999 yılında toz alçı grubu ürünleri üreterek başlayan firmamız; bugün alçı plaka, yapı kimyasalları, asma tavan plakası, bitümlü su yalıtım membranı ve kullanıma hazır macun üretiminin yanı sıra kalsit kırma ve eleme tesisleriyle hizmet veriyor” dedi.

Ürün çeşitlerinden bahseden Atışkan, “İnşaat sektöründe kendini ispatlayan firmamız 2005 yılında çimento esaslı yapı malzemeleri üretimine başlamış olup ürün gamını sürekli geliştirmektedir. 2008 yılında sektörün her alanında bulunmayı hedefleyerek, bitümlü su yalıtım membran tesisini kurarak ATSER markası ile üretimi bünyemize ekledik. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerimizde kullanıma hazır macun, bitümlü membran ve brüt beton astarı üretimi gerçekleştiriyoruz. Bitümlü su yalıtım membranı üretim kapasitemiz yıllık 5 milyon metrekaredir” diye konuştu.

Alçı esaslı asma tavan paneli üretimine ‘Tavpan’ markasıyla 2014 yılından beri devam ettiklerini açıklayan Atışkan, sektörün ihtiyaç duyduğu asma tavan panellerini çeşitli ölçülerde sunabildiklerini söyledi. Atışkan, asma tavan paneli üretim tesislerinde yıllık üretim kapasitelerinin 5 milyon 500 bin metrekare olduğunu kaydetti. ‘Artıpan’ markası adı altında yüzde 100 Alman teknolojisi ile alçı plaka üretimi de gerçekleştirdiklerini vurgulayan Atışkan, alçı plaka üretim tesislerinde standart, suya dayanıklı, ateşe dayanıklı, su ve ateşe dayanıklı, dış cephe ve asma tavan plakası olmak üzere yıllık 15 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi.

Atışkan, Shieldex markasıyla ürettikleri dış cephe plakalarının uygulamacılar tarafından büyük talep gördüğünü de aktardı. Toz alçı grubunda kartonpiyer alçı, sıva alçısı, makine sıva alçısı, saten alçı, derz dolgu alçısı, plaka yapıştırma alçısı olarak toplamda yıllık 500 bin ton üretim kapasitesine ulaştıklarına dikkat çeken Atışkan, “2016 yılında piyasaya sürülen ‘Masterjet7’ ile ürün gamımızı genişlettik. Yüzde 40’a varan düşük maliyete sahip bu ürünümüz metrekare başına tüketimi azaltmakla birlikte kullanıldığında boyaya hazır düzgün bir yüzey elde ediliyor. Kolay ve rahat kullanımıyla ustayı daha az yoran ve ustanın performansını arttıran ürünümüz yurt içi ve yurt dışı pazarda yoğun talep görüyor” diye konuştu.

Üretimlerinin yüzde 25’ini ihracata kanalize ettiklerini vurgulayan Atışkan, “Son dönemde ihracat çalışmalarımızı da yoğunlaştırdık. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Ar – Ge laboratuvarımızda ürün iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 200 kişilik istihdamla kararlı bir büyüme izleyerek katma değeri yüksek, yenilikçi ürünleri pazara sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.