“Aydınlatmada Nesnelerin İnterneti” raporu yayınladı

Navigant pazar araştırma şirketi, Liderler Tahtası: Aydınlatmada Nesnelerin İnterneti başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, Philips Aydınlatma (Euronext: LIGHT), ticari bina pazarında, aydınlatma alanında Nesnelerin İnterneti için pazarı en fazla etkileyen oyuncu olarak belirlendi.

Rapor, 15 aydınlatma tedarikçisini; vizyon, pazara çıkış stratejisi, ortaklar, teknoloji, coğrafi kapsama, satış ve pazarlama, çözüm performansı, çözüm portföyü, piyasada kalma gücü kriterlerine göre belirliyor.

Navigant Araştırma, aydınlatmada Nesnelerin İnterneti konseptini aydınlatmanın ötesinde değer katmak olarak tanımlıyor. Aydınlatmada Nesnelerin İnterneti, performansları ve etraflarındaki ortam cihazları hakkında bilgi toplayan bağlantılı ışık ve armatürlere odaklanıyor ve müşterilere yeni aydınlatma deneyimleri ve veriye dayalı iç görüler sunulmasını temel alıyor.

Navigant Araştırma, teknolojideki gelişmeler ve müşterilerin veri ve bina iç görülerine artan talebi doğrultusunda bu pazarın çok güçlü bir büyüme sergileyerek globalde 2018 yılındaki 800 milyon doların biraz üstünde olan rakamından 2027 yılına kadar 5.5 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Philips Aydınlatma, uçtan uca Nesnelerin İnterneti aydınlatma kategorisinin tüm kriterlerinde yüksek puan aldı. Raporda “Philips Aydınlatma, Nesnelerin İnternetine dayalı aydınlatma çözümlerinde yeni teknolojileri en fazla geliştiren şirket olarak öne çıkarken, bu durum şirketin pazarda kalma gücünü de önemli ölçüde arttırıyor” ifadesi yer aldı.