Bahadır Özbayır: Türkiye’de üç kamyondan ikisi Mercedes-Benz yıldızı taşıyor

Aksaray kamyon fabrikasındaki kapasite artırımı ve Ar-Ge merkezi yatırımlarını bu yıl tamamlamayı planladıklarını belirten Mercedes-Benz Türk Kamyon Satış ve Pazarlama Direktörü Bahadır Özbayır, Aksaray fabrikasına kurulduğu günden bu yana 470 milyon avro yatırım yaptıklarını kaydetti. Mercedes-Benz Türk’ün kurulduğu 1967 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların 2017 itibarıyla 1,14 milyar avroyu geçtiğini de belirten Özbayır, “2018 yılında Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kapasite artırımına yaptığımız 113 milyon avroluk ve yeni Ar-Ge merkezimize yaptığımız 8.4 milyon avroluk yatırımları tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

2017 yılında 13 binin üzerinde kamyon ürettiklerini söyleyen Özbayır, Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir en fazla kamyon üreten tesis olma unvanına sahip olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Aksaray Kamyon Fabrikamızda üretilen çeşitli tonajlardaki kamyonlarımız ile Türkiye’nin ihtiyacı olan ürünleri sunuyor, 6 ton ve üzeri Türkiye kamyon pazarında liderliğimizi 16 yıldır sürdürüyoruz. Bugün gururla söylemeye devam ediyoruz ki, Türkiye’de üretilen her üç kamyondan ikisi Mercedes-Benz yıldızı taşıyor.”

Yatırımlar sayesinde ürünleri çeşitlendirebildiklerini ve ürün yatırımlarına devam ettiklerini dile getiren Özbayır, “Mega altyapı projeleri özellikle ağır inşaat sınıfı şantiye araçlarının pazarını ciddi anlamda büyüttü. Bu sektörde Mercedes-Benz Arocs 6×4 ve 8×4 betonmikser ve damperli araçlarımız görev alıyor. 2018 yılındaki en önemli ürün projelerimizden biri, çift çeker ve ağır nakliye çekici sektörüne yönelik. Mercedes-Benz Actros ve Arocs ağır nakliye çekicileri; 4×4’ten 6×2, 6×4 ve 8×4’e; 6×6’dan 8×6 ve 8×8’e kadar her türlü aks konfigürasyonu, 62 tondan 250 tona kadar geniş bir aralıkta katar ağırlığı seçenekleri, çelik makas ve hava körüklü süspansiyon alternatifleri, farklı kabin ve motor gücü seçenekleriyle sektörün her türlü ihtiyacına en iyi şekilde karşılık veriyor. Arocs, Powershift üç şanzımanı ile 8 saat aralıksız bir çalışmanın ardından bile doğru vites seçimi yapmayı sürdürüyor, dolayısıyla yakıt sarfiyatının önemli ölçüde azalmasını sağlıyor. Rock-free, yani kurtarma modu ile çamura saplanmış araçlar rahatlıkla kurtarılabiliyor. Özetle özel ihtiyaçlara özel donanımlı araçlarla Mercedes-Benz Türk olarak yanıt verebiliyoruz” diye konuştu.

“70’ten fazla ülkeye Türkiye’den ulaşıyoruz”

Sektörün her türlü ihtiyacına cevap verebilecek ürünler geliştirdiklerini belirten Özbayır, üretimleri Türkiye’nin ve farklı coğrafyaların koşullarına uygun yaptıklarını ifade etti. Türkiye’den 70’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Özbayır, “İç Anadolu Bölgesi, Aksaray’da kamyon ve çekici üretiyor, Türkiye’nin hizmetine sunuyor ve dünyanın dört bir yanına, 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Bugüne kadar 250 bin kamyon üretimine ve 45 binin üzerinde kamyon ihracatına imza attık” dedi. Üretimlerinde yer alan robot sayısını ikiye katlayarak 46 adede yükselttiklerini ifade eden Özbayır, kapasitelerini ikiye katlayacak Aksaray fabrika yatırımı ile de Mercedes-Benz Türk’ün ihracat hacminin 1 milyar avronun üzerinde hedeflendiğini belirtti.

“Operatör ihtiyacı var”

Türkiye Hazır Beton Birliği ile uzun yıllara dayanan bir iş birliği içinde olduklarını belirten Özbayır, sektörün yetişmiş operatör ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı. Özbayır, “Birlik tarafından sunulan ‘Pompa ve Transmikser Operatörleri Kursu’nun ana sponsorluğunu üstlenerek Mercedes-Benz Türk olarak 2005 yılından beri kesintisiz olarak destek veriyoruz. Bu eğitimler ile amacımız pompa ve transmikser operatörlerini mesleki anlamda bilinçlendirmek, hem teori hem pratiğe yönelik gelişmelerini sağlamak ve ehliyetli operatörlerin istihdamını teşvik etmektir” dedi.