Barış Altıok Mimarlık, yurt dışında üstlendiği proje sayısını artıracak

Ulusal ve uluslararası projelere imza atan Barış Altıok Mimarlık, Türkiye dışında Azerbaycan, Kazakistan ve Londra’da da hazırladığı projeler ile çalışma alanını global ölçeğe taşıyor.

Kentlerin simgeleri haline gelebilecek prestijli yapılar tasarladıklarını belirten Barış Altıok Mimarlık’ın sahibi Barış Altıok, yeni dönemde yurt dışında üstlendikleri proje sayısını artırmak istediklerini söyledi. 2017 yılı içinde yaratıcı, yenilikçi ve sürdürülebilir projelere odaklandıklarını belirten Altıok, inşaatı tamamlanarak hizmete giren, Leed Gold Yeşil Bina Sertifika adayı olan, 2 bin 300 kişilik Adana ASKİ Atatürk Spor Salonu’nun bu anlayışın bir eseri olduğunu kaydetti. Azerbaycan Bakü Dreamland Golf Kulübü Apartmanları’nın da prestijli çalışmaları arasında yer aldığını ifade eden Altıok, “İskenderun’da 501 konuttan oluşan Altın Vadi Rezidans ile yine İskenderun’da kent merkezi girişinde yer alan, konut ve ofis kulelerinden oluşan SC Towers, Kazakistan Aktau’da ofis binası ile Adana’nın kent merkezinde çeşitli lokasyonlarda yer alan rezidans projelerimiz ise devam ediyor” dedi.

Bu yıl ASKİ Atatürk Spor Salonu projesinin yanı sıra Seyhan’da Bey Mahallesi Kent ve Kültür Merkezi projesi inşaatının da başarı ile tamamlandığını aktaran Altıok, master plan ve mimari proje ölçeğinde kentsel dönüşüm projeleri de yaptıklarını kaydetti. Altıok, Yüreğir Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde 200 hektar alanda, 2 bin 700 konut, ofis ve iş yeri projeleri ile Seyhan Belediyesi Sucuzade Mahallesi’nde 80 hektar alanda bin 550 konut, ofis ve iş yeri projesinin tasarımlarının tamamlandığını bildirdi. Bu tasarımların bulunduğu çevreye ve dokuya duyarlı, bölgenin yaşam kalitesini ve değerini artıran, yeşil ve sosyal alanların maksimize edildiği, yaya odaklı olduğunu anlatan Altıok, Adana’nın simgesi haline gelebilecek çağdaş mimarlık örnekleri barındırdıklarını da vurguladı.

2018’de uluslararası projeler hedefte

Altıok, ulusal ve uluslararası pek çok sertifikası bulunan firmalarının, 2018 yılında uluslararası projeleri hedeflediğini açıkladı. Altıok, “Bu hedef için ABD, Türkiye ve Azerbaycan’daki mimarlık deneyimlerimiz önemli bir anahtar olacak” dedi. İyi bir projenin ancak başarılı takım çalışmasıyla ortaya çıkabileceğine inandığını kaydeden Altıok, “Mimar ve müteahhit ile girişimci arasında kurulacak ilişki ve kimya, projenin gidişatı için oldukça önemli” ifadesini kullandı. 2018 için ümitli olduğunu ifade eden Altıok, proje odaklı bir yıl geçirmek istediklerinin altını çizdi. ABD ve Türkiye’de mimarlık lisansı ve imza yetkisinin yanı sıra, Leed sertifikasına (Leed AP) sahip olan Altıok, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), Mimarlık Sicil Kurulu Ulusal Konseyi (ABD-Kanada / NCARB) ve Türkiye Mimarlar Odası üyesi olduğunu belirtti.