Başak Kiremit, restorasyon projelerinin markası oldu

Kil kiremit pazarının yüzde 10’una sahip olan Başak Grubu, restorasyon projelerinin aranan markası oldu. Tarihi mekanların restorasyonlarında Başak ürünleri tercih ediliyor. Tarihi Kapalıçarşı, Rami Topçu Kışlası ve Antalya Kepez Belediyesi’nin eski dokuma fabrikası restorasyonlarında Başak’ın Alaturka Kiremit’i kullanılıyor.

Dünyanın en büyük kapalı pazarı Kapalıçarşı’nın çatılarının yenilendiğini ve çatı kaplamasında ise Başak ürünü Alaturka Kiremit’in kullanıldığını söyleyen Başak Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık, “Genellikle restorasyon projelerinde kullanılan Alaturka Kiremit, ülkemizde bir çok önemli yapının çatısında yerini almış ve almaya devam etmektedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen 555 yıllık Kapalıçarşı’nın yeni çatısı Başak Kiremit tarafından üretilen 1 milyon 200 bin adet Alaturka Kiremit ile kaplanacak. Yıl ortasına kadar tamamlanması beklenen çatı restorasyonunda tarihi dokuyu tamamlayacak Alaturka Kiremit markası olarak Başak Alaturka tercih edildi. Tarihin en büyük restorasyonu sayılan projenin tamamı toplam 10 milyon liraya tamamlanacak” dedi.

Rami Topçu Kışlası müze restorasyonunda da Başak markasının tercih edilmesinden gurur duyduklarını anlatan Karık, projeden de söz ederek şöyle konuştu: “Projede ‘Şehir Müzesi’ olması planlanan Topçu Kışlası’nda müze ile birlikte 3 milyon kitap kapasiteli bir kütüphane ve binlerce metrekarelik peyzaj düzenlenmesi planlanıyor. Ayrıca yapı içinde sergi salonları, gezi mekanları, kitap ve hediyelik eşya dükkanları, el sanatları atölyeleri bulunacak. Rami Kışlası müze, kütüphane, alışveriş ve 200 bin metrekarelik peyzaj düzenlemesiyle İstanbul’un en önemli odak noktalarından biri olmaya aday gösteriliyor. Proje kapsamında, tarihi binanın yeri, boyutları, ulaşılabilirliği, müze programına uygunluğu göz önünde bulundurularak, ‘Şehir Müzesi’ olacak. Bu önemli projede de çatı kaplama ürünlerimizle yer almaktan onur duyuyoruz.”

Antalya Kepez Belediyesi tarafından aslına sadık kalınarak eski dokuma fabrikası kompleksinde bulunan kreşin, “Oyun ve Oyuncak Müzesi”ne dönüştürüldüğünü belirten ve proje çatılarında tarihi dokuya uygun kiremit arayışında yine Başak Kiremit ürünlerinin tercih edildiğini aktaran Karık, “Müze için 713 metrekare büyüklüğündeki kreş binası, aslına sadık kalınarak yeniden revize edildi. Müzede, oyunların ve oyuncakların tarihsel gelişimini anlatan mizansen eden ortamlar oluşturuldu, çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir alan da yer aldı. Dokuma Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin yaklaşık 2 milyon liraya mal olması bekleniyor. Bu projenin de çatı ürünlerini biz sağlıyoruz” dedi.