Bosch Termoteknik, Manisa’dan 41 ülkeyi ısıtıyor

Enerji verimli ısıtma sistemleri ile sıcak su çözümlerinin önde gelen tedarikçilerinden Bosch Termoteknik, duvar tipi kombiler, duvar ve yer tipi kazanlar, ısı pompaları, havalandırma ve iklimlendirme ürünleri olmak üzere altı global iş kolunu kapsıyor. Bosch Termoteknik Türkiye ise 900’ün üzerinde çalışanı ile hem iç pazar hem de uluslararası Pazar için faaliyetlerine devam ediyor. Üretiminin yüzde 70’ini; Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Körfez Bölgesi, Latin Amerika ve Uzak Doğu’ya ihraç eden firma, Manisada’ki fabrikasından 41 ülkeye ulaşıyor.

Üretimleri ile ilgili bilgiler aktaran Bosch Türkiye, Orta Doğu ve Kafkasya Genel Müdürü Zafer Polat, şunları kaydetti: “Termoteknik iş kolunda, Manisa fabrikası, Bosch’un dünya çapında önde gelen üretim üslerinden biri. Bu iş kolunda, Bosch’un toplam 1 milyon 600 bin adetlik üretiminin yüzde 44’ünü Manisa fabrikası tek başına gerçekleştiriyor. Manisa’daki fabrikamız 700’den fazla çalışanımızla kombi, ısı pompası ve komponent üretiminde rekorlar kırıyor. Duvar tipi kombilerde; 18 cihaz ailesi için 744 farklı tipte cihaz üretimi gerçekleştiriyoruz. Bunun yüzde 60’ı yoğuşmalı, yüzde 40’ı konvansiyonel cihazlardan oluşuyor.”

Türkiye’de konut ve ticari binaların yanında endüstri projelerine de çözüm sunduklarını belirten Polat, “Ticari ve endüstriyel projeler için ayrı bir satış ekibimiz var. Ayrı bir kanaldan, bu alana entegre olarak çalışıyoruz. Türkiye’deki birçok prestijli projede Bosch sistemleri hizmet veriyor” dedi.

“Yoğuşmalı kombilerde sektöre yön veriyoruz”

Polat, yoğuşmalı kombilere hızlı bir geçiş olduğunu ve bu yönde Avrupa pazarında lider konumda olduklarını ileterek, “Tüm bu çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığı olarak, İngiliz BRG Building Solutions firması tarafından 2017 yılında Avrupa Isıtıcı Pazarına ilişkin olarak yayımlanan raporuna göre; Bosch Termoteknik olarak yoğuşmalı kombi kategorisinde Bosch ve Buderus markalarımız ile lider konumundayız. Bosch markası kombilerimiz ile birinci olurken, Buderus markamız da ikincilikle onu takip etti. Bu bizim için çok önemli bir başarı ve sektöre yön veren bir firma olduğumuzun da önemli bir göstergesidir” ifadesinde bulundu.

Türkiye’deki ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünün yaklaşık 5.4 milyar TL olduğunu dile getiren Polat, sektörün büyüme trendinde olduğunu belirtti. Polat, firma olarak özellikle sektörün en önemli trendlerinden olan yoğuşmalı kombi üretiminde sektöre yön veren bir şirket olduklarını vurguladı. Bildiğiniz gibi Nisan ayı itibari ile ErP yönetmeliği yürürlüğe girecek. Biz de Bosch Termoteknik olarak bu yönetmelik kapsamında tüm çalışmalarımızı ve hazırlıklarımızı tamamladık. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra da yoğuşmalı kombi pazarındaki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca pazarın talep ve ihtiyaçlarına göre ürün yelpazelerini genişlettiklerini belirten Polat, şık dizayna sahip Bosch markalı fanları da pazara sunduklarını belirtti.

Dijitalleşme ön planda

Türkiye’de geleceğe yaptığı yatırımlarla büyüyen bir firma olduklarını söyleyen Polat, Manisa fabrikasında Termoteknoloji İnovasyon Merkezi’ni kurduklarını da anımsatarak, “Bu merkezde gerçekleştirilecek toplantı, çalıştay ve müşteri deneyimleme uygulamaları sektörün inovasyon gücüne de katkı sağlayacak. Beş kez üst üste sektörünün en iyisi seçilen Ar-Ge merkezimiz ile ürünlerimizin dijitalleşmesine büyük bir önem veriyoruz. Bugüne kadar dünya genelinde 200 binin üzerinde bağlana bilirlik ürünü sattık. Bu ürünlerin gelecekte büyük bir potansiyele sahip olacağına inanıyoruz. İnovasyon Merkezi’mizde bir dijital sergi salonu bulunmasının nedenlerinden biri de budur. Artık cihazlar birbirleri ile konuşuyor ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre önceden kendilerini ayarlıyorlar. Sektörümüzde bu değişme paralel olarak gelişmiş ve akıllı dediğimiz ürünler ön plana çıkıyor. Siz eve gelmeden hava sıcaklığına ve sizin alışkanlıklarınıza göre kendini ayarlayabilen ve konforunuzu maksimum ölçüde sağlayacak ürünler gelecek yıllarda da kullanıcılar arasında oldukça yayılacak ve insanlar için bu lüksten ziyade bir ihtiyaç haline gelecek. Bizlerde bu gelişimi ön görerek geliştirdiğimiz internete bağlanabilen akıllı oda kumandalarımız sayesinde tüketiciler maksimum konforu sunmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘Yaşam için teknoloji’ sloganıyla tüketicinin konforunu destekleyen, beklentilerini karşılayan ve fark yaratan ürünler sunmayı ana hedef olarak belirlediklerini ileten Polat, Bosch’un dünya çapında da Ar- Ge’ye büyük önem verdiğini vurguladı. Tüm dünyada bir günde ortalama 19 patent başvurusu yaptıklarını aktaran Polat, “Gelişime her zaman değer veren bir şirket olarak bu özelliğimizle her daim yenilikçi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan akıllı çözümler üretmeyi hedefliyoruz” dedi. Kombi seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Polat, şunları kaydetti:

“Evin ısı kaybının hesaplanıp buna uygun olarak mahale uygun radyatörlerin yerleştirilmiş olması en ideal şarttır. Isı kaybı evin izolasyonu, yönü, duvar malzemesi yüksekliği vb. kriterlere göre değişir. Düşük sıcaklığa göre radyatör seçimi yapıldı ise ki bu daha fazla radyatör yüzeyi demektir, yoğuşmalı kombiler rahatlıkla seçilebilir. Evin ısı kaybı ısıtma cihazını seçerken önemli bir kriterdir fakat kombi kapasiteleri sıcak kullanım suyu kapasitesine göredir. Kombi kapasiteleri 20-24-28 kW civarındadır. Bunun nedeni kullanım suyunu ısıtmak için mahali ısıtmaktan daha fazla enerji gerekmesidir. Bu noktada evin ısı kaybı çok düşük ise örn; 5 kW ama alacağımız 24 kW kombi ise mümkün olduğunca modülasyon aralığı geniş kombiler seçilmelidir. Kullanım suyu ihtiyacı yüksek ise yani evde 2-3 banyo var ve aynı anda kullanılma olasılığı yüksek ise yüksek kapasiteli kombiler seçilmelidir. Bu tip tavsiyeler uzman ısıtma montajcıları tarafından verilebilir bu nedenle uzmana danışmakta her zaman fayda vardır.”