Büyükyalı İstanbul, Avrupa’nın en iyi örnek evi seçildi

İstanbul’un bağımsız araştırma firmaları tarafından en fazla değer kazanacak bölgesi olarak tanımlanan Kazlıçeşme sahil şeridinde hızla yükselen Büyükyalı projesi, farklı kategorilerde katıldığı yarışmalardan ödül almaya devam ediyor. ‘International Property Awards’ töreninde Büyükyalı İstanbul örnek dairesi Avrupa’nın en iyi iç mimari ödülünü aldı.

Barındırdığı her özelliği ile farklı kategorilerde uluslararası ödüllere layık olan Büyükyalı İstanbul, şimdi de iç mimari dalında Avrupa’nın en iyi örnek evi seçildi. Üstün kalite ve zamansız bir tasarım anlayışıyla hayata geçirilen Büyükyalı’nın örnek daireleri, farklı yaşam biçimlerine cevap verecek nitelikte.

“Bu ödül, yıllar süren çalışmalarımızın meyvesi olarak Büyükyalı’nın hedeflediğimiz kalitede olduğunu gösteren bir mesaj oldu” diyen Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, “Büyükyalı projesinin ilk anından beri ‘verimlilik’ ve ‘fonksiyonellik’ felsefesiyle iyi yaşam inşa etmek için çalışıyoruz. Her şeyi en ince detayına kadar planlıyoruz. Bütün bu emeğimizin somutlaşmış hali olan örnek dairemizin ‘Avrupa’nın en iyisi’ şeklinde takdir görmesi de bize doğru yolda ilerlediğimizi bir kez daha göstermiş oldu” dedi. Keresteci, projeyi incelemek için gelen ve örnek daireyi gezen misafirlerden gelen geri dönüşlerin; bu ödülün habercisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Lüks konut ve otel tecrübesine sahip Metex ile birlikte Özak GYO tarafından tasarlanan Büyükyalı İstanbul örnek dairelerinde kişiye özel, butik tasarım hissi uyandıran özgün detaylar dikkat çekiyor. Konutların iç mimari projeleri, lüks konut ve konaklama mimarisi alanında 25 yıldan fazla tecrübesi olan hem Metex Design Group’un kurucusu hem de Metex- Studio Erk’in kurucu ortağı olan Sinan Kafadar ve Metex Studio Erk’in kurucu ortaklarından Hüray Erk tarafından tasarlanıyor.

İki farklı konseptte zamanla albenilerini koruyacak doku ve renk paletleri oluşturduklarını belirten proje mimarları Sinan Kafadar ve Hüray Erk, “ Projenin konumu, bazı tarihi yapıları içinde barındırması ve deniz manzarası gibi değerleri dikkate alındığında bir cevher niteliği gösteren bu özellikler, iç mimari projesinde altın, platin ve quartz kavramlarının ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Bronzun ışıltısını sevenler için düşünülmüş Golden Quartz konseptinde, ışıltılı ama ağırbaşlı bronz renkli mobilya, kapı aksesuarları ve bataryalarla birlikte zeminde doğal ahşap parke ve marküteri mermer döşemeler zamansız, istenirse modern mobilyalarla bile dekore edilebilecek klasik bir atmosfer ortaya koyuyor. Öte yandan Platinium Quartz konseptinde, yine ışıltısını koruyan ama sade ve modern zevkleri benimseyen kullanıcılar için bu sefer siyah paslanmaz yüzey ve aksesuarlarla yine mermer ve doğal ahşabın uyumlu beraberlikleri ile modern, sade ama lüks bir atmosfer yaratılmış oldu” şeklinde konuştular.

Metex Design Group’un kurucusu Sinan Kafadar da, “Her iki tasarımda da farklı yaşam tarzlarına ve mobilyalara uyum gösterebilecek dayanıklı ve nötr bir fon yaratan iç mimari ekibi, tüm dairelerde maksimum dolap ve depolama alanları oluşturarak lüksle birlikte fonksiyonel, zamana dayanıklı, verimli ve kullanışlı mekanlar üretme tecrübelerini Büyükyalı projesinde de ustalıkla sergilediler” dedi.

Proje tasarımcılarından Hüray Erk ise, her iki konseptte de konutları ekonomik bir yatırım aracı yerine kişilerin yaşam tarzlarını ve sosyal ilişkilerini düzenledikleri alanlar olarak gördüklerini, planı iyi tasarlanmış bir konutun seneler sonra bile değişen hayat tarzlarına kolayca uyum sağlayabileceğini belirtti.

Yüksek kalite anlayışı

Büyükyalı İstanbul projesinin en başından itibaren, profesyonel tasarımcıların yanı sıra geniş bir danışman ve teknik ekiple çalışıldı. Malzeme kullanımlarında, “konfor” ve “sürdürülebilirlik” ilkeleriyle hareket edildi. Doğru kalitede malzemeyi bulmak çok ciddi bir araştırma ve zaman harcandı.

Ferahlık

Her dairede ferahlık hissini yaratabilmek en önemli unsur oldu. Dairelerin giriş alanlarından itibaren geniş bir görüş açısına sahip olmasına ve ferahlık verecek şekilde planlanmasına özen gösterildi. Daireye girince manzaranın hemen algılanabilmesi için tavanlar standartlardan daha yüksek projelendirildi. Aynı şekilde kapılar da standart kapı yüksekliğinin üzerinde yapıldı.

Fonksiyonellik ve zamansız tasarım

Her yaşam biçimi, farklı kullanım amaçları anlamına geliyor. Bu düşünce yapısıyla her yaşam biçimine uygun, verimli ve fonksiyonel alanlar tasarlandı. Planı iyi tasarlanmış bir konut, aradan seneler geçse de değişen hayat tarzlarına uyum sağlayabilir. Bu nedenle mekanların ebatsal konforu ve fonksiyonel bağlantının güçlü olmasına çalışıldı. Zamandan bağımsız her dönemin ihtiyacını karşılayacak mimari anlayışı ile Büyükyalı İstanbul, nesliden nesile aktarılabilecek, ‘eser’ niteliğinde bir proje. Aradan yıllar geçse de değişen hayat tarzlarına uyum sağlayabilecek, kullanışlı daireler planlanarak zamansız tasarımlar gerçekleştirildi.

Gece koridorları

Gece koridorları oluşturarak evde bir misafir ağırlanırken evin özel alanlarında misafirin rahatlıkla yaşamını sürdürülebilmesi sağlandı.

Yatak odaları

Ebeveyn ve çocuk yatak odalarının tasarımında farklı amaçlı kullanımlara olanak sağlamak için yatak alanları ve çalışma alanlarının düzenine özellikle önem verildi. Ebeveyn yatak odalarında, yatak alanından ayrı olarak dinlenme ve çalışma alanları oluşturuldu. Çocuk yatak odaları çalışma alanları, keyifli ve çocuklarda “bana özel” hissi uyandıracak şekilde tasarlandı.

Salonlar

Salonlarda kayıp alan olmamasına büyük özen gösterildi. televizyon alanı, televizyonun doğru ışık ve pozisyonda izlenebilmesini sağlayacak, yemek alanı ise mutfağa yakın ve manzarayı kesmeyecek koltuk yerleşimleri manzaraya yüzünü dönecek şekilde oluşturuldu.

Banyolar

Denizkapı evleri banyolarında aynı anda aile bireylerinin kullanıma imkan tanımak için klozetlerin de ayrı bir kabin içinde olması sağlandı.

Mutfaklar

Bir konutta en önemli mekanlardan biri de mutfaktır. Mutfakta en doğru çözümleri oluşturulabilmek için projenin konsept aşamasında profesyonel, uluslararası mutfak firmalarıyla çalışıldı ve en verimli yerleşimli dolap kullanımı kurgulandı. Mutfaklarda alan ve dolap kullanım kaybını önlemek için özel sürgü kapılar kullanıldı. Özellikle kahvaltı alanları oluşturuldu ve bu alanlar mümkün olduğunca manzaraya yöneltildi. Bazı mutfaklarda ise ihtiyaca bağlı olarak direkt salona geçiş sağlandı ya da salondaki yemek alanıyla mutfağın yakın olmasına dikkat edildi.

Akıllı ev çözümleri

Verimlik ve fonksiyonelliğe bu kadar önem veren bir tasarım anlayışında, teknolojik verimlilik de önceliklendirildi. Büyükyalı’daki akıllı ev sistemlerinde sade ve kullanışlı otomasyon sistemleri tercih edildi. Daire içindeki yaşam alanları aydınlatma armatürleri, motorlu perdeler ve ısıtma sistemi, otomasyon üzerinden kontrol edilebiliyor; böylece ev sahipleri, telefonlarından lambaları veya perdeleri açıp kapatabilecek, ısıtma ayarları yapılabilecek. Daire geneli ısıtma sistemi otomasyondan kontrol edilebilecek ve daire girişindeki “touch panel” üzerinden, sitedeki açık spor sahaları, çocuk oyun alanları gibi genel kullanım alanları izlenebilecek. Daire girişindeki touch panel aynı zamanda interkom olarak da kullanılabilecek. Akıllı telefonlarla otomasyona bağlı sistemler daireden veya dışarıdan kontrol edilebilecek. Daire elektriği, buzdolabı hariç, evden çıkarken veya dışarıdayken kesilebilecek.

Akıllı klozetler

Büyükyalı İstanbul’un bir diğer özelliği de akıllı klozet kullanımı. Büyükyalı projesinde kullanılan akıllı klozetler, teknolojisi sayesinde hijyen ve konforu bir arada sunuyor.

Kişiye özel tasarım

Tüm detaylarda ev sahiplerine adeta kendilerine özel hissi yansıtıldı. Kapı menteşelerinden zeminde kullanılan parkelere kadar akla gelebilecek her noktada kalite ve lüks anlayışını görmek mümkün.