Çatı sektörü teşvik bekliyor

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Adil Baştanoğlu, “Başka sektörlere tanınan KDV indirimi gibi teşviklerin çatı sektörüne de sağlanmasını bekliyoruz. Bu teşvik ve indirimler, ülke ekonomisine de dolaylı katkı sağlayacaktır” dedi.

– 2017 yılı çatı sektörü açısından nasıl bir yıl oldu? 2017’den umduğunuzu bulabildiniz mi?

BAŞTANOĞLU: Çatı sektörü olarak tüm zorluklara rağmen 2017 yılında da büyümeye odaklandık. 2017 yılında 2016 yılına göre 2,8 oranında büyüme ile kullanılan çatı malzemesi büyüklüğünün 171 milyon metrekareye ulaşmasını bekliyoruz. Bununla birlikte ABD Doları’nın yükselmesi, sektörde malzeme fiyatlarının artması gibi etkenler, kar değerlerini düşürdü.

İhracatta ise Türki Cumhuriyetler, Rusya, Bulgaristan, Romanya, Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Asya, Orta Doğu ülkelerine hizmet veriyoruz. Dış pazarlarda yaşanan gelişmeler bizi de etkiliyor. Daha sorunsuz ve daha rahat çalışılabilecek yeni pazar arayışı var. Dışımızda gelişen olaylardan dolayı her ülkeye rahat satış yapamıyoruz. Gerek karışıklıklar, gerekse ekonomik belirsizlikler, sektörü elbette etkiliyor. Irak ve Suriye pazarları normalleşirse, o zaman ciddi hacimler yapabileceğimize olan umudumuz fazla. Oralarda özellikle iş yapma potansiyelimiz yüksek. O bölgede savaş tehdidi bitmesi sektörün önünü açacak.

– Sizce 2018 çatı sektörü açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir? 

BAŞTANOĞLU: Çatı sektörü olarak, her yıla umutla giriyoruz ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz. 2018 yılında da dünya genelindeki ve bölgemizdeki zorluklara rağmen, temel hedefimiz büyüme performansımızı sürdürmek olacak.

Dernek olarak ta Yeni yılda usta kulüplerini genişletmek, catiokulu.org u geliştirerek daha geniş katılımcısı olan bir eğitim formatı yapmak, 9’uncu Ulusal Çatı ve Cephe Teknolojileri Konferansı’nı gerçekleştirmek, üniversitelerle daha yoğun bir iş birliği yapmak, cephe derneği ile beraber sektöre daha faydalı hale gelmeyi başarmak istediğimiz beklentilerdir.

Bununla birlikte sektörde elbette geleceği açık ve net görmek isteriz. Bunun için sektör-devlet dayanışmasına her zaman ihtiyaç vardır. Ayrıca başka sektörlere tanınan KDV indirimi gibi teşviklerin çatı sektörüne de sağlanmasını bekliyoruz. Bu teşvik ve indirimler, ülke ekonomisine de dolaylı katkı sağlayacaktır.