Çimento sektörü büyümeye devam ediyor

– 2017 yılı sektörünüz açısından nasıl bir yıl oldu? 2017’den umduğunuzu bulabildiniz mi?

ÜNAL: Çimento sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer almasının yanı sıra, inşaat sektörüyle de yüksek korelasyon gösteriyor. Çimento tüketimi açısından konutlar, altyapı ve konut dışı binalar yüksek önem taşıyor. Ertelenmiş konut talebi, kentsel dönüşüm ve büyük proje yatırımlarının etkisiyle inşaat sektöründe bir süredir önemli bir canlanma yaşanıyor. Çimento ve inşaat sektörlerinin entegre işleyişi sebebiyle bu canlanma çimento talebine de önemli katkı sağlıyor. Bu durumun, 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da sektörümüze pozitif yansımaları söz konusu oldu.

Türk çimento sektörü bugün dünyadaki en büyük çimento üreticileri arasında yer alıyor. Dünya çimento üretiminde ilk beşte yer alan sektörümüz, son on yılda üretimini yüzde 50 artırarak, Avrupa’nın lideri konumuna geldi. Sektörümüz ülke ihtiyacının tamamını karşılayabiliyor olmakla kalmayıp, ihracatta da dünya pazarının ilk sıralarında yer alıyor. 2016 ihracat gelirimiz 500 milyon doları yakaladı, 2017 yılını da benzer bir başarı ile tamamlamayı hedefliyoruz.

Türkiye’de konut ve altyapı yatırımlarının devam etmesine bağlı olarak sektörümüz de büyümeye devam ediyor. 2017 yılında da geçtiğimiz yıla benzer bir başarı yakalayarak, ülke büyümesine paralel olarak yüzde 4-5 civarında büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Son dokuz aylık verilere baktığımızda, sektörümüzün büyümesinin yurt içi satışlar çerçevesinde yüzde 4 seviyesine yaklaştığını görebiliyoruz.

2017 özellikle şirketlerin verimli çalışmasında büyük öneme sahip stok kontrolünün sektörümüzde başarılı bir şekilde yürütüldüğü bir yıl oldu. Bu yılın eylül ayı ile geçtiğimiz yılın aynı dönemini kıyasladığımızda, stok oranımızın yaklaşık yüzde 16 civarında azaldığını görüyoruz. Başta Akdeniz’de yüzde 40 civarında olmak üzere, Marmara, Ege ve Karadeniz’de stok erimesi söz konusu. İnşaat sektöründeki büyüme ve ihracat kapasitemiz ile 2018 yılında stokların azalma yönünde eğilim göstereceğine ve buna bağlı olarak üretimde canlandırıcı bir etki yaşanacağına inanıyorum.

Sektörümüz ülke içi talebi karşılamanın yanı sıra ihracatta da dünya pazarının ilk sıralarında yer alıyor. 2017 yılı da ihracatta önemli başarılar elde ettiğimiz bir sene oldu. Yılın ilk dokuz ayında çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,7‘lik bir artış gerçekleştirmeyi başardık. Aynı dönemde, çimento ve klinker ihracatımız toplam 10 milyon 140 bin 246 ton olarak gerçekleşti. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerden bahsetmem gerekirse; ABD’ye 1 milyon 254 bin 356 ton, bölgedeki çatışma ortamına rağmen Suriye’ye 1 milyon 91 bin 918 ton, Gana’ya 964 bin 691 ton ve İsrail’e 833 bin 308 ton çimento ve klinker ihraç ettik. Sektörümüzde son yıllarda yaşanan genel maliyet artışlarına rağmen Çin’den sonra dünyanın en ucuz çimentosunu satmaya devam ediyoruz.

– 2018 sektörünüz açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir?

ÜNAL: İnşaat sektöründeki büyüme ve ihracat kapasitemiz ile 2018 yılında da Türk çimento sektörü olarak büyümemizi sürdürmeye devam edeceğimize inanıyorum. Son dönemde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 7 milyon konutun, 2023 yılına kadar tekrar inşa edilmesi gündeme geldi. Bu projeler doğrultusunda, 130-140 milyon ton civarında çimento kullanımının gerçekleşeceği değerlendirilmektedir. Konut talebi ve kentsel dönüşüme ek olarak, Üçüncü Havalimanı, Avrasya Tüneli ve İzmit Körfez Geçişi gibi büyük projelerin yatırımı da çimento talebine önemli katkı sağlıyor. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde hem iç hem de dış pazarda, ihraç fiyatlarındaki aşırı düşüşe rağmen çimento sektörünün canlılığını koruyacağına inanıyorum.

Sektörümüz ülke içi talebi karşılamanın yanı sıra ihracatta da dünya pazarının ilk sıralarında yer alıyor. Gürcistan’daki inşaat yatırımları, İsrail’e olan ihracatın devam etmesi ve ABD ile Afrika’ya satılan ürünlerin hacimce artma ihtimali de sektörümüz için önemli potansiyel oluşturuyor.

2018 yılında sektörümüzün aktörleri yeni fabrika alımı, mevcut fabrika modernizasyonu ve verimliliği artırmaya yönelik yatırımlarını gerçekleştirmeye devam edecek. 2018 yılında da Türk çimento sektörü olarak büyümemizi sürdürmeye ve ciromuzu artırmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Türk çimento sektörü olarak sektörün sağlıklı büyümesi en büyük temennimiz. Bu sebeple sektörümüzün önümüzdeki dönemdeki asıl hedefi, verimliliğe yönelik yatırımlara ağırlık vererek, sektörümüzün altyapısını daha güçlü hale getirmek olacak. Sektörümüzün 2016 yılında klinker kapasite kullanım oranı yüzde 87, çimento kapasite kullanım oranı ise yüzde 60 civarında gerçekleşti. Bu çerçevede, üretim kapasitesinin yanı sıra kapasite kullanım oranımızı artırarak, 2018 yılında sektörün sağlıklı bir biçimde büyümesine ilave katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Ülkemizde 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren çimento sektörünün, dün ve bugün olduğu gibi özellikle 2023 yılı hedefleri doğrultusunda, gelecek dönemde de ülkemiz ekonomisine katkılarının artarak devam edeceğine olan güvenim ve inancım tamdır.