Doç. Dr. Zeki Candan Kimya Ar-Ge Proje Yarışması’nda 1.’lik Ödülü Aldı

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan ve Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), TÜBİTAK, İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) ve AKMİB (Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) tarafından düzenlenen 7. Kimya Ar-Ge Proje Yarışması’nda “En İyi Proje Ödülü’nü (1.’lik Ödülü)” almaya hak kazandı.

Kimya sektörüne değer katacak yeni projeleri olan ve hayata geçirmek için destek bekleyen tüm girişimci, akademisyen, öğrenci ve sanayicilere açık olan 7. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’na değişik kategorilerde yapılan proje başvuruları öncelikle konusunda duayen jüri üyeleri tarafından belirli kriterlere göre değerlendirilerek finalist projeler belirlendi. Daha sonra 2. aşamada 11 Kasım 2017 tarihinde TİM’de düzenlenen etkinlikte finalist projelerin ekipleri akademisyen, sanayici ve sektör temsilcilerinden oluşan jüri huzurunda 20 dakikalık sözlü sunum yaptılar. Burada jüri üyeleri proje sahiplerine projenin başta bilimselliği ve sanayiye uygulanabilirliği olmak üzere birçok alanda sorular yöneltti. Etkinliğin sonunda yapılan ödül töreninde her bir kategorinin en iyi projeleri açıklandı. Törende sahneye çıkan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan ve Mert Yıldırım’a para ödülü çeki ve plaket takdim edildi.

Yaklaşık 14 milyar dolar ihracatı ile otomotiv ve hazır giyim-konfeksiyon sektörlerinin ardından en çok ihracat gerçekleştiren 3. sektör olan kimya endüstrisi plastik, kozmetik, boya, ilaç ve eczacılık ürünleri, medikal gibi katma değeri yüksek ürün gruplarında faaliyet gösteriyor. Sanayideki inovatif projeleri destekleyen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı, 7. yılında da girişimcileri sanayicilerle buluşturma misyonunu üstlendi. 7. Kimya Ar-Ge Proje Yarışması ve Pazarı etkinliği ile ülkemizin kimya ihracatında katma değerin artırılması, inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması, ihracatın sürdürülebilir kılınması, dünya pazarlarında rekabet avantajı sağlayacak ekosistemin oluşturulması ve üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

7. Kimya Ar-Ge Proje Yarışması’ndaki başarılarına ilişkin açıklama yapan İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Candan, “1.’lik ödülüne layık görülen bilimsel çalışmamız, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmektedir. Bu çerçevede; insan sağlığına zararlı ve kanserojen etkiye sahip olduğu bilinen formaldehit emisyonu düşük, çevreci ve yanmaya karşı dirençli mobilya malzemelerinin geliştirilmesi yönünde bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Geliştirilen ürün ve yöntemlerin patentleme çalışmaları İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, BAP Koordinatörlüğü, İÜ Teknokent, TTM ve TTO destekleri ile devam etmektedir. Söz konusu projeye Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde ilk 50 içinde yer alan bir şirketin yanı sıra yine sektörün önde gelen 2 sanayi kuruluşu, çeşitli alanlarda destekte bulunmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Zeki Candan İstanbul Üniversitesi’nin ülkemiz yükseköğretim kurumları arasında eğitim-öğretimde en ön sıralarda yer aldığını vurgulayarak, “Üniversitemiz, son dönemde arge & inovasyon ve üniversite-sanayi işbirliği alanlarında da ciddi atılımlar yaparak birçok başarıya imza atmıştır. Bunlara sırasıyla ‘10 Araştırma Üniversitesi’ arasına seçilmemiz, YÖK tarafından ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği’ Ödülü’nü almamız ve son olarak İÜ Teknokent’in En İyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında ilk 3’e girmesi örnek olarak verilebilir. Ülkemizin lokomotif endüstrilerinden olan kimya endüstrisinin çatı kuruluşları tarafından düzenlenen bu proje yarışmasında 1.’lik ödülünü alarak üniversitemize büyük bir başarı daha kazandırmamız, bizler için ayrı bir onur ve sevinç kaynağı olmuştur. Kazandığımız bu ödül, yaptığımız işlerin doğru olduğunu bir kez daha tescillemiştir. Şüphesiz, bundan sonra da sanayi ile entegre olarak uluslararası alanda güncel konularda, ticarileşmeye dönük bilimsel alanlarda öncü olarak başta üniversitemiz olmak üzere ülkemiz sanayisine katkı sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Zeki Candan konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Son olarak; bilimsel çalışmalarımıza sürekli yakın ilgi ve desteklerden dolayı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, Orman Fakültesi Dekanlığı, BAP Birimi, İÜ Teknokent, TTM ve TTO ile gerçekleştirdiğimiz proje faaliyetlerine önemli katkılar sunan sanayi kuruluşlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yürekten teşekkür ederiz.”

Uluslararası düzeyde yaptığı değerli bilimsel çalışmalar, üniversite-sanayi işbirliği yaklaşımı ile gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve üniversitemize kazandırmış olduğu çok sayıda ödül ve başarı için İÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Zeki Candan ve Yüksek Lisans Tez Danışmanlığını yaptığı sevgili Öğrencimiz Mert Yıldırım’ı kutlar, başarılarının artarak devam etmesini temenni ederiz.