Doğuş Prefabrik, yurt dışı pazarı ile büyüyor

Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) 5 bin metrekarelik tesislerinde üretim yapan Doğuş Prefabrik, yurt içinde çeşitli bölgelerde hayata geçirdikleri çalışmalarının yanı sıra yurt dışı pazarlardaki faaliyetleri ile de büyüme çalışmalarına hız verdi.

Doğuş Prefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Şenşatar, Adana’da ilk prefabrik yapıların üretimini gerçekleştiren firmalar arasında bulunduklarını, Türkiye pazarındaki çalışmalarını ülke dışındaki projeler ile geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Son iki yılda yaptıkları çalışmalar ile büyüme trendini devam ettirdiklerini vurgulayan Şenşatar, geleceğe dönük planlamalarında uluslararası pazarlarda etkin olarak yer almanın önemli bir yer tuttuğunu belirtti. 2018 yılında öncelikli hedef olarak iç pazar dışında ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ihracata odaklanacaklarını vurgulayan Şenşatar, bu yönde çeşitli ülkelerde görüşmelerde bulunduklarının altını çizdi. Yurt dışındaki hedef pazarları arasında İsveç, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri gibi farklı coğrafyaların yer aldığına dikkat çeken Şenşatar, müşteri memnuniyetini ön planda tutan, teslim tarihini ‘asla’ geciktirmeyen çalışma prensipleri ile uluslararası rekabet ortamında da iddialı olduklarını, ancak bu arenada ‘temkinli’ hareket ettiklerini ifade etti.

“İlk çelik prefabrik yaşam alanlarını 1999’da kurduk”

Adana’da ilk kez 1999 yılında çelik prefabrik yaşam alanları üretimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Şenşatar, “Adana’da ilk defa hafif çelik üzerine prefabriği biz kurduk. Depremden etkilenen binaların sıkıntılarını nasıl giderebiliriz düşüncesinden yola çıktık. 2001 krizinden sonra biraz daha işin yelpazesini arttırdık. Şu anda yaşam konteynerleri, çelik yapılar, prefabrik yapılar ve ofisler yapıyoruz. Son zamanlarda askeri kamplar kurmaya da başladık. Çalışmalarımız işçi ve askeri kamp ağırlıklı olarak sürüyor” dedi.

Sektördeki deneyimlerinin yaklaşık 19 yılı bulduğunu anlatan Şenşatar, ağırlıklı olarak şantiye binaları kurduklarını, bunun yanında konut prefabriklerin ikinci planda geldiğini belirtti. Şenşatar, son zamanlarda artan talep nedeniyle bu alandaki çalışmalara da hız vereceklerini bildirdi. Amerikan tipi tek katlı hafif çelik konstrüksiyon ev üretimini de artıracaklarını kaydeden Şenşatar, “Eskiden bu tip evler çok ilgi görmüyordu ama şimdi bu algı değişti. Hafif çelik binalar 45 gün gibi kısa bir sürede yapılıyor. Çok daha iyi depreme dayanıyor ve çok iyi bir şekilde izolasyon sağlıyor. Hem sağlık açısından daha güvenli” ifadesini kullandı.

Sektördeki iş yoğunluğunun çeşitli faktörlere bağlı olarak dönemsel olarak arttığına dikkat çeken Şenşatar, mühendis ve formenlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişilik çalışma ekibinin, yoğun iş dönemlerinde 80 kişiye kadar yükseldiğini söyledi.