DOMOTEX 2018 bir dizi yeni etkinlik ve özellikle açılacak

DOMOTEX 2018’in açılmasına üç ay kaldı; ancak bu yıl 30. kez düzenlenecek olan dünyanın lider halı ve zemin kaplama fuarının, yeni özelliklerden oluşan geniş bir programın sergileneceği güçlü ve yenilikçi bir etkinlik olacağı daha şimdiden ortada.

DOMOTEX 2018 – Hamburg Basın Toplantısı
Öncelikle, fuar alanında ziyaretçilerin ilgilendikleri katılımcı firmalara ve trendlere daha kolay erişmelerini sağlayacak yeni bir salon konfigürasyonu ve mekan kurgusu olacak. Fuar ayrıca “UNIQUE YOUNIVERSE başlıklı ana temanın yansıttığı gibi ürün kişiselleştirmeyle ilgili mega trende de kapsayıcı şekilde odaklanacak. Bu tema, katılımcılar, sanatçılar ve genç tasarımcıların yaratıcı sunumlar yapacağı özel sergi alanlarından oluşan ilham verici bir platforma ev sahipliği yapacak Salon 9’da yoğun olarak ifade bulacak. Deutsche Messe’nin sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Dr. Andreas Gruchow fuara ilişkin şunları paylaştı; “Gelecek etkinlik, ziyaretçilerinin tamamen yeni ve büyüleyici trendler dünyası, inovasyonlar ve yaşam tarzıyla buluşmalarını  sağlayacak. Katılımcılar gibi ziyaretçiler de işlerini büyütmelerine ve sektörlerinin geleceğini şekillendiren trendler ve inovasyonlardan haberdar olmalarına yardımcı olacak çok zengin somut fikirler bulabilirler.”

Katılımcı başvuruları beklenenin çok üzerinde
Geliştirilmiş DOMOTEX formatı; halı ve zemin kaplama sektöründe çok olumlu karşılandı. Bu durum, katılımcı rezervasyonlarındaki yüksek seviyeden de anlaşılabilir. Domotex etkinliklerinin direktörü Susanne Klaproth ise konuyla ilgili şunları kaydetti; “DOMOTEX 2017’ye kıyasla  aynı dönemlerde teyit edilen katılımcı sayılarına göre bu yıl çok daha ilerideyiz. Kiralanan stand alanıyla ilgili beklentinin de ciddi şekilde üzerindeyiz. Bu durum, DOMOTEX’in global bir pazar alanı ve halı ve zemin kaplama sektöründe trend belirleyici olarak önemini daha da vurguluyor. Bu hızla devam ederse, 60 ülkeden 1.400 civarında katılımcıya doğru gidiyoruz. Almanya’nın dışında stand alanı büyüklüğü bakımından önde gelen katılımcı ülkeler Türkiye, Hindistan, Belçika, Çin, Hollanda, İran, İtayla, Mısır ve ABD.

Yeni yerleşim planı pazarda şeffaflığı destekliyor
Yeni salon yapılanması, birbirleriyle bağlantılı ürün gruplarını fiziksel olarak da bir arada sunuyor ve – ister toptancı ister perakendeci ya da ister mimar, dekoratör, zanaatkar, mobilyacı olsun – tüm mesleki ziyaretçilerin pazar araştırmalarında aradıklarını kolayca bulmalarını sağlayacak. Ayrıntı vermek gerekirse; salon 2, 3 ve 4 artık dünyadaki en büyük el işi halı ve kilimleri sergisine ev sahipliği yaparken Salon 5, 6 ve 7 makine halı ve kilimlerinin benzersiz bir koleksiyonunu sergileyecek. Salon 8 dünyanın en yenilikçi tasarımcıları ve markalarının son halı tasarımlarının adresi olacak. Dayanıklı zemin döşemeleri ve lüks vinil yer karoları 11 ve 12 no’lu salonlarda yoğunlaşacak. Ziyaretçiler parke, ahşap ve laminat kaplamaları ise 12 ve 13 no’lu salonlarda bulabilecek. Salon 13’te ayrıca en son zemin döşeme uygulama ve kurulum ürünleri sergilenecek. Ulaşılabilirlik faktörü, fuar alanının toplu taşıma sistemine mükemmel şekilde entegre edilmesiyle ve ziyaretçi ve katılımcıları fuar alanında gitmek istedikleri yere hızlıca ve doğrudan ulaştıracak yeni “My DOMOTEX” servis araçlarıyla daha da güçlendirilecek.

“UNIQUE YOUNIVERSE” – duvardan duvara kişiselleştirme
DOMOTEX 2018, “UNIQUE YOUNIVERSE” ana teması ile kişiselleştirme mega trendine ve bunun zemin kaplama sektörüne üzerindeki etkisine odaklanıyor. Günümüzün globalleşen ve dijitalleşen dünyasında, tüketiciler kendi bireyselliklerini ortaya koymanın yollarını gün geçtikçe daha fazla arar hale geliyor. Sonuç olarak, ev yaşamları dahil olmak üzere, yaşamlarını şekillendirmek için kullandıkları ürün ve hizmetler giderek daha kişisel ve kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine özel şekilde üretilmiş hale geliyor. Gruchow, “DOMOTEX de bu trendi benimsiyor, çünkü diğer ürünler yaşam tarzı tercihlerine göre üretilebiliyorsa, aynı şey zemin kaplama ürünleri için de geçerli olmalı” açıklamasını yaptı.

Yaratıcı Fikirler Sergileniyor
Salon 9, DOMOTEX’in tacındaki yeni mücevher. Bu salon, sektörün öncü şirketlerinin, sektöre yeni katılanların ve sanatçıların, yaratıcı şekilde sergileyecekleri sunumlarla ana tema ile ilişki kuracakları zengin çeşitliliğe sahip ve çekici bir sergi alanı olan “Framing Trends” sunum alanına ev sahipliği yapacak. “Framing Trends” ziyaretçilerin sıra dışı fikir ve tasarımları tecrübe edebilecekleri ve onlarla etkileşime geçebilecekleri dört ayrı alandan oluşuyor. “Flooring Spaces” alanında, zemin kaplama sektöründen şirketler, kişiselleştirme trendine odaklı ve bu trendi yansıtan sıra dışı ürünlerini sergileyecek. Yan salondaki “Living Spaces” alanında katılımcılar dekoratörlerle birlikte ilham verici ve hayat tarzlarını ortaya koyan mekanlar oluşturacaklar. Ayrıca öğrenciler ve genç tasarımcıların, iç tasarımı alışılmadık fikir ve ürün prototiplerinden oluşan büyüleyici bir sergiyle yeniden tanımlayacakları “NuThinkers” alanı var. Son olarak “Art & Interaction” alanı “UNIQUE UNIVERSE” ana temasını interaktif multimedya sunumları ile birlikte sanat ve tasarım dünyasının festival tadındaki sergileriyle ortaya koyacak. Organizatörler, “Framing Trends” etkinliğinin yüksek kalitede ziyaretçi deneyimini sürdürmesi için, önerilen tasarım ve fikirlerden hangilerinin sergilemeye değer olduğunu belirlemek üzere Büro Ippolito Fleitz Group’tan (Stuttgart, Almanya) Peter Ippolito’nun liderliğinde bir uzmanlar grubunu görevlendirdi.

Adının da işaret ettiği gibi “NuThinkers” alanı hakim fikirlerin dışında bulunan bir dünyayı planlayabilen alternatif fikir sahiplerine hitap ediyor. Burada sunulacak heyecan verici yeni fikirler arasında; sürüngenlere özgü sıcaklık düzeninden ilham alan yeni bir tür yerden ısıtma sistemi, kişiye özel zeminler yaratabilen kendi kendine giden robot boyacı, vücut hareketlerini gerçek zamanlı olarak kişiye özel mekanlar oluşturmak için kullanan sanal gerçeklik yazılımı yer alıyor. Ana temanın keşfedilmesi söz konusu olduğunda, “Art & Interaction” alanının sınırı  – kelimenin tam anlamıyla – gökler. Örneğin “Meanwhile in the Universe”, ziyaretçilerin sonsuzluk konusunda kendi deneyimlerini (dış uzayda NASA’nın canlı yayını şeklinde) yaşayabilecekleri bir instalasyonu.

“Endless Uniqueness” sunumu da benzer şekilde ana temayla ilgili interaktif bir perspektif sunuyor. Bunun için, Almanya’nın en iyi on dekoratörünün de aralarında olduğu 50 kreatif isme, “UNIQUE YOUNIVERSE” ana temasıyla ilgili kendi kişisel yorumlarını çalışmayı sevdikleri malzemeler üzerinde göstermeleri istendi ve ortaya çıkan zemin kaplama çalışmaları açık bir aynalı kutunun içine yerleştirildi. Kutular, kendilerini ve çevresinde yürüyen ziyaretçileri yansıtacak dev bir çiçek dürbününün karşısına dizildi. Bu ayna sunumunun yanında yürüyen ziyaretçiler, kutuların içindeki malzemeleri değiştirip yeniden düzenleyebilecekler ve bu şekilde kendi benzersiz tasarım evrenlerini yaratabilecekler.

Salon 9’da büyüleyici bir ek program
Fuar, bu ilhama katkıda bulunacak şekilde, ilhamını “UNIQUE YOUNIVERSE” ana temasından alan konuşmalardan oluşan büyüleyici bir programı da içerecek: DOMOTEXTalks.

Konuşmacılar arasında Jürgen Mayer H. (J.MAYER.H und Partner, Architekten MbB, Berlin), Andreas Krawczyk (NKBAK, Frankfurt/Main), Chris Middleton (KINZO, Berlin), Werner Aisslinger (Studio Aisslinger, Berlin) gibi ünlü mimarlar ve büyük çıkış yapan şirketlerin kurucuları ve çığır açan yeni nesil tasarımcılardan bazıları da yer alıyor. Salon 9’daki “Framing Trends” kapsamında her gün yapılacak konuşmalar üç kısa sunum ve onu takip eden bir panelden oluşacak. Konuşmalar, mimari ve tasarım alanlarında konuya odaklı bir dizi inovatif projeye ve fikre açıklık getirmeye çalışacak ve üç ana konu etrafında toplanacak: “Modüler tasarım: kişisel üretim mi seri üretim mi?”, “Yeni özel yapım orijinal ürünler: el yapımı mı dijital mi?” ve “İnteraktif perakende: sanal mı reel mi?”. Konuşmalar; daha çok mimarlar, dekoratörler ve ürün tasarımcılarını hedeflese de ileri görüşlü katılımcı ve ziyaretçileri de ilgilendiriyor.

Fuarda ayrıca günlük ünlü mimar ve tasarımcıların liderlik ettiği Rehberli Turlar olacak. Turlar, ziyaretçiler için ana tema ve sergilenen ürünlerle ilgili daha derin ilhamlar elde etmek ve tabii ki katılımcılarla irtibata geçmek için harika bir yöntem. “Framing Trends” alanının merkezinde; ziyaretçi ve katılımcılar rahat ve samimi diyaloglar için ideal ortamlar olan lounge tarzı toplantı alanları ve bir kafeden de faydalanabilecek.

Salon 9’un öne çıkan etkinliklerinden biri de “Carpet Design Awards” olacak. Uluslararası düzeyde ilgi gören ödüller, dünyanın en iyi yeni çıkış yapan halı tasarımlarını sekiz kategoride onurlandırıyor. Ödül için elemeleri geçen 24 halı, DOMOTEX etkinliği boyunca Salon 9’da sergilenecek. Salon 9 ayrıca, bir iç tasarım aracı olan sanal gerçekliğin heyecan verici vaatlerine odaklanmak için bir anahtar olacak. Sanal gerçeklik, zemin kaplama ve döşemeleri için alışveriş yapma yöntemlerimizi ve birbirimizle irtibat kurma ve dünyayı algılama şekillerimizi değiştirmeye aday. Sanal gerçeklik konusunda, DOMOTEX’i düzenleyen Deutsche Messe’nin Hackvention Etkinlik Serisini geliştirdiğini de belirtmek gerekir. Bu yeni uluslararası etkinlikler serisinde, daha çok beceriye dayalı mesleklerle ilgili olanlar ile ticari ve endüstriyel şirketler, sanal ve arttırılmış gerçekliği kişiye özel ürünler için konseptler ve prototipler geliştirmek amacıyla kullanabilmektedir. Söz konusu etkinlik serileri 2017 Ağustos ve Kasım aylarında gerçekleştirilmekte ve bazı DOMOTEX katılımcıları da bu etkinliklerde yer almaktadırlar. Sanal ve arttırılmış gerçeklik konusunda topladıkları bilgilerin sonuçları DOMOTEX 2018’de sergilenecektir.

Fuar günlerinde değişiklik
2018’den itibaren DOMOTEX geleneksel “Cumartesi’den Salı’ya” formatını, “Cuma’dan Pazartesi’ye” şeklindeki yeni bir formata taşıyor. Yani DOMOTEX 2018, 12 Ocak Cuma günü açılacak ve 15 Ocak Pazartesi’ye dek açık kalacak. Söz konusu değişiklik, birçok katılımcının DOMOTEX’in resmi açılışının Cuma günü olarak değiştirilmesi talebi üzerine yapıldı.