Ege Bölgesinin Güvenilir Ve Sağlam Ticaretin İsmi Gms Teknik Hırdavat

İzmir’in köklü kuruluşlarından GMS Teknik Hırdavat’ı Nalbur Teknik kasım sayısına konuk oldu. GMS Teknik Hırdavat adına sorularımızı yanıtlayan Mustafa Keskin; Ege Bölgesinde “Güvenilir ve Sağlam Ticaret” anlayışıyla hizmet verdiklerini belirterek şunları söyledi: “GMS Teknik olarak bölgenin tercih edilen lider markalarından biriyiz.  Pazarın önemli bir kısmının kontrolünü elimizde tutmaktayız ve inanıyoruz ki bu alanda, verdiğimiz hizmetten memnuniyet duyan değerli iş ortaklarımız ‘müşterilerimiz’ bizimle yürümeye ve karşılıklı kazanç anlayışımıza ortak olmaya sayıca artarak devam edeceklerdir.”

  1. Öncelikle firmanızın kurumsal yapısından ve kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

GMS Teknik; 2016 yılının ağustos ayında Hırdavat, Yapı Kimyasalları, Makina, El Aletleri ve İnşaat sektörlerinde Ege Bölgesinde “Güvenilir ve Sağlam Ticaret” anlayışıyla ürün tedariği noktasında hizmet vermeye başlamıştır. Çeyrek asrı geçkin tecrübe ve bilgi birikimine sahip alanında yetkin yöneticileri, satış temsilcileri ve sevkiyat kadrosuyla GMS Teknik adı altında henüz ilk yılında bu alanda bölgenin parlayan yıldızı olmayı başarmıştır.

Sürekli yükselen bir hizmet ve satış grafiğine sahip olan firmamız, vizyonu gereği öngörüldüğü üzere kısa sürede sektörde yön belirleyen, müşteri memnuniyeti sağlama konusunda önemli işlere imza atan ve adından sıkça söz ettiren bir firma olmasını bilmiştir.

  1. Ürün gruplarınız nelerdir? Bayiliğini yaptığınız markalardan bahseder misiniz . Bu markaları tercih etme sebepleriniz nelerdir?

10.000+ kalem ürün çeşitliliğine ve güçlü bir stoğa sahip olan firmamız, merkez ve 2 büyük deposuyla, talep edilen ürünleri en kısa sürede müşterilerine ulaştırmaktadır. Sözü geçen ürün gruplarında 40’ın üzerinde markanın bayii ve ana bayiliğini yapmaktadır. Başlıcaları; müşterilerimize kalite, güvenilirlik ve memnuniyet sağlamak misyonuna uygun dev markalar olan Kale Kilit, Karbosan, Akfix, Bondit, Meridyen Vida, Fivestar, Atlas Zımpara, Baytaş, Elta, İzeltaş, Rico, Yale, Akçalı, Yaparlar, Emek Çizme, Interflex, Dekor Hassan, Dekor Rulo, Sait Demirci, Eltos, MADE, HTS, Yakar, Klaus, Rtrmax, Dewalt, Stanley ve daha birçok markadır.

  1. Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bu konuda bayilerden beklentileriniz nelerdir?

Böylesi geniş bir marka ve ürün portföyüne sahip olmanın getirdiği zorluklar da hiç şüphesiz yok değil. Bayi markalarımızdan ürün tedarik etme süreçlerinin zaman zaman aksaması veya uzaması, talep edilen ürünlerin üretim ve ithalat süreçlerinde yaşanan sıkıntılar, ürün kalitesinde üretimden kaynaklı yaşanabilecek yapısal değişiklik ihtimalleri, küresel piyasa ve döviz kaynaklı ortaya çıkan dönemsel fiyat dengesizlikleri piyasada daha temkinli ve dikkatli bir araştırma, inceleme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu anlamda öncelikli beklentimiz istikrarlı, standardize edilmiş üretim ve ithalat gerçekleştirilmesidir.

  1. Firma olarak bölgedeki pazar payınız nedir? Bölge pazarın gelişmesi için neler yapmak gerekiyor?

GMS Teknik olarak bölgenin tercih edilen lider markalarından biriyiz.  Pazarın önemli bir kısmının kontrolünü elimizde tutmaktayız ve inanıyoruz ki bu alanda, verdiğimiz hizmetten memnuniyet duyan değerli iş ortaklarımız ‘müşterilerimiz’ bizimle yürümeye ve karşılıklı kazanç anlayışımıza ortak olmaya sayıca artarak devam edeceklerdir.

Pazarın gelişmesi noktasında; ürün çeşitliliğini sürekli güncelleyen ve genişleten, fiyat konusunda uygun ve karşısındakine kazandırmayı da kendine görev addeden, kaliteli ürün tedarik eden, güvenilir ve sağlam ticareti esas alan firmalar olabilmenin faydası olacaktır. Çok şükür, bizler bu anlayışı kendi mantalitemize oturttuk ve güçlü bir ekip olmayı başardık.

  1. Ticarette sizi bu denli başarılı kılan noktalar neler oldu? Sektöre yeni adım atan ya da büyümek isteyen firmalara tecrübeleriniz doğrultusunda neler önerirsiniz?

Bu sektörde 25 yıldan fazla süredir etkin rol oynayan bir girişimci olarak benim için en büyük kazanç şüphe yok ki hakiki ve samimi dostlarım olmuştur. Bunun yanı sıra vurgulamak istediğim bir diğer husus da şudur ki; ticarette karşılıklı güven duygusunun kazanılabilmesi, ticaret ahlakına sahip, işini bilerek sektördeki gelişmeleri takip eden ve bu gelişmelere en hızlı şekilde adapte olmasını bilen; aynı zamanda kişisel ve ticari ilişkilerinde anlayış, tevazu ve hoşgörü sahibi bireyler olabilmekten geçiyor. Bu anlamda kendi fikrimce doğru yolda ve emin adımlarla ilerlemekteyiz. Aynı zamanda daha efektif ve sağlam bir çalışma ortamı oluşturmaya yönelik hayata geçirdiğimiz reformist projelerle sektöre yenilik aşılamakta olan firma olmayı başarmış durumdayız. Bu anlattıklarımdan sektöre yeni adım atan her firmanın çıkaracağı anlamlı sonuçlar olacağını düşünüyorum. Ayrıca söylemek isterim ki girişimci adayları cesaretli ve kararlı adımlar atmaktan çekinmesinler. Hiç şüphesiz önlerine zaman zaman problemler, aksaklıklar, ekonomik sıkıntılar çıkacaktır. Önemli olan bu problemlerle mücadele edebilme cesareti ve kabiliyetine sahip olduklarından emin olarak bu yola girmeleridir.

  1. Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz? Sizi seçen bayiler ne gibi avantajlar elde ediyor?

Şu anda Ege Bölgesi ve çevresindeki Yapı Market, Hırdavat ve İnşaat Malzemeleri satışı gerçekleştiren bayilere ulaşmak adına adeta arı gibi çalışan bir satış temsilcisi ve operasyon kadromuz mevcut. Çalışmayı hedeflediğimiz bayilerle ilgili gerekli istihbarat süreçlerini yürüttükten sonra arkadaşlarımız bayileri yerinde ziyaret ederek çalışma koşullarımızı anlatıyor ve bizlerle çalışmaya sıcak bakan müşterilerimizle belirli şartlar altında karşılıklı anlayış ve güven çerçevesinde beraber yürümeye başlıyoruz. Ticarette inişler çıkışlar her zaman kaçınılmaz olmuştur. Bu anlamda bizler müşterilerimizin ticari durumlarını göz ardı etmeden, ödeme ve fiyat konusunda mümkün olduğunca esnek olmaya ve elimizden geldiğince onlara kolay ödeme ve satış koşulları yaratmaya çalışıyoruz. Bunun geri dönüşü de bizler için olumlu oluyor. Müşterilerimizin memnuniyeti bizi mutlu ediyor.

  1. Bölgenizdeki nalburiye ve hırdavat pazarını değerlendirir misiniz? Pazar yeniliğe açık mı? Sorunlarınız nelerdir, çözümü için neler yapılmalı?

Bölge geniş bir bölge olduğu için rekabetin de yüksek olması kaçınılmaz oluyor. Ancak rekabetin yüksek olmasını kendi adımıza avantaja dönüştürme çabasındayız. Rakiplerimizin verdiğinden daha etkili hizmet vermek adına kendimizi sürekli yenilemeye, dönüşüme tabi tutmaya zorluyoruz. Bu da sahip olduğumuz sistemli işleyişin üzerine her gün bir fazlasını koymamızı sağlıyor ki bu da bizim için olumlu bir durum. Sınırların ve insanların birbirine giderek daha da yaklaştığı iletişim çağında, yeniliklere açık olmayan herhangi bir piyasa ben hayal edemiyorum. Aksine, bu çağda yenilik üretemeyen pazarlar tükenmeye mahkum hale gelmiştir. Bu sebepten, teknolojinin ve yenilikçi fikirlerin önemini vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Bizim bu alanda daha ilk yılımızda ürettiğimiz sipariş alım sürecini kolaylaştırıcı, müşterilerimizin sipariş anında fiyatlardaki ve stoklarımızdaki ürünlerin değişim bilgilerini anlık olarak görme şansı bulacağı akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla dijital yeniliklerimiz söz konusu. Bu pazarda yeniliklerin tetikleyicisi olan bir firma olarak çıkan her soruna yenilikçi çözümler üretmeye gayret ediyor ve bunu önemsiyoruz.

  1. Son kullanıcılarda ‘doğru ürün’ algısı oluşması için neler yapılmalı? Siz bu kapsamda hangi çalışmaları yapıyorsunuz? Üreticilere ne gibi görevler düşüyor?

Öncelikle biz müşterilerimize her ürünü satmaya çalışmıyoruz. Müşterilerimizin taleplerine uygun olan ürünü göndermek bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Satmış olduğumuz ürünlerin ‘doğru ürün’ olduğunu kendimiz süreç içerisinde test ediyoruz ve hem bizim hem de müşterilerimizin başını ağrıtacak ürünlerin ve markaların satın alımlarını derhal durduruyoruz. Bu tarz problemlerin çözümünde üretici firmaların kullanmış oldukları ham madde, üretim tesis ve malzemeleri, kontrol mekanizmaları ve diğer operasyon yapılarının önemi oldukça yüksek.

  1. 2017 yılı için yol haritanız ve hedefleriniz nedir?

Biz planlarımızı dönemlik ve senelik olarak hayata geçirmekteyiz ve 2018 yılında mevcut bölgelerimizdeki iş ortaklarımızla ilişkilerimizi zirveye çıkartmayı ve aynı zamanda satış bölgemizi genişleterek daha fazla müşteriye hizmet vermeyi hedefliyoruz. Güncel tabirle ‘CRM’ olarak dillendirilen “Müşteri İlişkileri Yönetimi” uygulamalarını daha efektif kullanmayı; her müşterimizi ayrı ayrı analiz ederek ihtiyaç ve taleplerini en doğru şekilde karşıladığımıza emin olmak adına gerekli tüm çalışma ve çabayı sergilemeyi arzu ediyoruz. Umuyorum ki çalışmalarımızın güzel sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

  1. Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriniz aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa ilgili kamu ve kuruluşlardan talep ve beklentileriniz nelerdir?

Son günlerde piyasada herkes için sıkıntı olan konunun karşılıksız ve sahte evraklar mevzusu olduğunu duyuyoruz. Bu tarz sıkıntılar yaşandığında ister istemez firmalar etkileniyor hatta işleri yolunda giden birçok firma bu sebeplerden dolayı piyasadan çekilmek durumunda kalabiliyor. Bir diğer konu olan küresel piyasalardaki ve iç piyasadaki değişikliklerden etkilenmeye açık bir sektördeyiz. Kur değişikliklerinin ham madde ve ithalat üzerindeki olumsuz etkilerinin yol açtığı ani fiyat değişiklikleri noktasında dengesiz dalgalanmaların önüne geçebilmek adına gereken düzenlemelerin hem firmalar hem de ekonomi piyasaları yöneticileri tarafından koordineli bir şekilde hayata geçirilmesinin sağlanmasını sektördeki tüm meslektaşlarımız adına önemsiyoruz.