En Görkemli On Yapı

1- Milenyum Kubbesi, Londra, 2000
Mimar ve sanatçılardan oluşan bir kurul, İngiliz Guardian Gazetesi için son 10 yılın en görkemli binalarını seçti. İşte listenin ilk sırasında Londra’daki bu yapı var. Richard Rogers ve Büro Happold tarafından tasarlanan bina, 45 milyon sterline mal oldu. Bu kubbenin aylık masrafı ise 200 bin sterlin.

2 – Blur, Yverdon-les-Bains, 2002 
New Yorklu mimarlar Diller ve Scofidio tarafından İsviçre’deki Expo 2002 için dizayn edildi. 20 metre yükseklik ve 100 metre uzunluğundaki görkemli binaya 30 bin su fıskiyesi yapıldı.

3 – Serpentine Köşkü, Londra, 2002
Mimar Toyo Ito ve mühendis Cecil Balmond tarafından tasarlandı. Eser, “geleceğin mimarisi” olarak adlandırılıyor.

4 – 30 St Mary Axe, Londra, 2003 
Gökyüzündeki bahçesi ve restoranıyla “dünyanın en havadar yeri” olarak adlandırılıyor. Mimarisi Lord Foster ve Ken Shuttleworth tarafından yapılan 40 katlı bina bir isveç firması olan Skanska tarafından inşa edildi.

5 – Avrupa Güney Gözlemevi Oteli, Cerro Paranal, 2003
Atacama Çölü’nde çalışan astronomların kalması için dizayn edilmiş olan Şili’deki bu otel, “Auer and Weber” mimarlık firması tarafından “Mayr Ludescher” mühendislik firmasıyla işbirliği yaparak tasarlandı.

6 – Pekin Stadyumu, Pekin, 2008 
80 bin kişi kapasiteli stadyum, İsviçreli “Herzog & Meuron” mimarlık firması tarafından Çinli tasarımcı Ai Weiwei’le ortak bir çalışmayla inşa edildi. İç içe geçen 2 binadan oluşuyor.

7 – St. Pancras İstasyonu, Londra, 2007
Victoria dönemine ait tren yolu terminaliyle dünyanın en güzel istasyonlarından biri olarak görülüyor. Mimar Alastair Lansley tarafından 10 sene süren restorasyonu sonunda, 19. yüzyıla ait olan bu mimarı yapı günümüzün modern teknolojisiyle birleştirildi.

8 – Le Viaduc de Millau, Aveyron, 2004
Güney Fransa’da yer alan “Le Viaduc de Millau” adlı köprü, mühendis Michel Virlogeux ve Norman Foster tarafından tasarlanıp inşa edildi.

9 – Neues Museum (Yeni Müze), Berlin, 2009
1843 ve 1855 yılları arasında yapılan ve 2. Dünya Savaşı sırasında kapatılan bu bina, İngiliz mimar David Chipperfıel tarafından restore edildi ve kapılarını tekrar açtı.

10 – Burj Dubai 
818 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun binası olan “Burj Dubai”, Adrian Smith ve Bili Baker adlı mimarların önderliğinde tasarlandı. 160 katlık yapıda özel otel odaları ve Armani’nin tasarladığı daire ile ofisler var.