Ender Çolak: Yeni pazarlara Baymak markası ile girmeyi hedefliyoruz

Isıtma, yenilenebilir enerji, su ısıtıcılar, soğutma ve su teknolojileri olarak beş ana kategoride üretim ve ihracat yapan Baymak, 2017 yılını yüzde 35 büyüme ile tamamladı. Firmalarının hedeflerini değerlendiren Baymak CEO’su Ender Çolak, “Büyümede cironun yanı sıra adetsel olarak da ciddi bir başarı yakaladık. Yoğuşmalı kombide yüzde 45, toplam kombide yüzde 18, yoğuşmalı kazanda yüzde 15, klimada yüzde 31, su ısıtıcı grubunda yüzde 18, hidrofor pompada yüzde 13 ve ısı pompasında yüzde 36 büyüdük. Bu başarının altında yatan en önemli nedenlerden biri geliştirdiğimiz ve Türk tüketicisine sunduğumuz teknolojinin yanı sıra her alanda insana verdiğimiz değerdir. Son üç yılda elde ettiğimiz iki haneli büyüme ciroda sürdürülebilir başarıyı kanıtlarken adetsel bazda pazarda yaşadığımız genişlemeyse tüketici güveninin en önemli göstergesidir. Sürdürülebilir büyüme hedefimiz paralelinde 2018’in de çift haneli büyüme ile tamamlanacak bir yıl olacağı öngörüsündeyiz. Diğer yandan 2018’in en belirleyici kriteri Enerji Verimliliği Direktifi’nin (ErP) Türkiye’de hayata geçmesi olacak. Yeni süreçte pazarda sadece yoğuşmalı kombilerin satışını göreceğiz. Bu değişikliğin sektöre etkisi kadar, ürün portföyünü düşündüğümüzde Baymak için de büyümeye güçlü etki edeceğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

İhracat bölgelerini genişlettiklerini, yeni pazarlara Baymak markası ile girmeyi planladıklarını ileten Çolak, “Sadece Baymak’ın hedeflediği pazarlar değil BDR’nin de güçlü olduğu pazarlar var. Latin Amerika’da, Uzakdoğu’da solar sistem pazarları var. Bir buçuk yıldır Çin’e kombi satmaya başladık. Ardından Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan’a kombi satıyoruz. Rusya, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Türkmenistan’daki markamız Baymak. İhraç ettiğimiz, su grubu, termosifon, boiler gibi ürünlerimiz var. Amacımız, hedef pazarlar olarak belirlediğimiz Rusya, Ukrayna başta olmak üzere AB’ye son katılan ülkeler olan Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkelere Baymak markamızla giriş yapmak” şeklinde konuştu.

Baymak’ın Türkiye genelinde, bine yakın bayisi, 2 bin 100’den fazla satış noktası ve bin 500’ün üzerinde servis teknisyeninin bulunduğunu dile getiren Çolak, şunları söyledi: “700’ün üzerinde çalışanı bulunan ve her zaman ileri teknoloji ile üretim yapmayı hedefleyen firmamız, 2013 yılı itibariyle yüzde 100 BDR Thermea Grup şirketi haline geldi. BDR Thermea Grubu, İngiliz Baxi, Fransız De Dietrich ve Hollandalı Remeha şirketlerinden oluşan alanında Avrupa’nın üçüncü dev şirketi. Halihazırda Türkiye, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da bulunan üretim tesisleri ile 3 milyar doları aşan ciroya ve 7 bine yakın çalışana sahip 70 ülkede aktif ticaret yapan öncü bir firma. Baymak da böylesine büyük bir grubun parçası olduktan sonra mevcut teknoloji ve know-how’ı kullanarak Türkiye’de Pazar açıcı bir konuma geldi. Tepeören’de toplam 60 bin metrekare alan üzerinde, iki üretim tesisi ile faaliyet göstermekteyiz.”

“Isıtmada akıllı kombilerin dönemi başlıyor”

Isıtmada bireysel ve merkezi sitem kullanımına uygun geniş bir ürün gamına sahip olduklarının altını çizen Çolak, “Kombide özellikle yoğuşmalı idee ürünümüz yüksek performansı, küçük ve estetik tasarımı ve sessiz çalışma özellikleriyle teknolojiyi ve estetiği bir arada sunuyor. Alışılan standardın üzerinde özelliklere sahip idee premix yoğuşmalı kombi, sadece 26 kilogram ve 54 santimetre yüksekliğiyle ultra kompakt yapıya ve maksimum güçte dahi 38 desibel ses seviyesine sahip. Oda termostatlarıyla opsiyonel olarak kullanılabilen idee’nin çok sayıda gelişmiş fonksiyona sahip Opentherm kontrol cihazıyla hem ısıyı hem de bakım zamanlamalarını kontrol edebiliyorsunuz” diye konuştu.

“Isıtmada akıllı kombilerin dönemi başlıyor” diyen Çolak, sözlerine şöyle devam etti: “BDR Thermea’nın sadece akıllı ürünlerin geliştirilmesine odaklanmış çalışmalar yapan Dijital Mükemmellik Merkezi’nde (Digital Centre of Excellence-DCE) geliştirdiği yazılım ve özel bir server yapısıyla ürünlerimizin dijitalleşmesini tamamladık. Bu yeni dünyada Baymak kombileri artık cep telefonundaki aplikasyon aracılığı ile istenildiği zaman istenilen yerden kontrol edilebilecek, özel yazılım sayesinde bakım zamanlamaları veya arızalar hızla servise bildirilebilecek.”

“Yoğuşmalı kombilere geçiş enerji tasarrufunu artıracak”

Enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji konularının kombi sektörüne yansımasını değerlendiren Çolak, “Son yıllarda hem enerji verimliliği hem de temiz enerji konusunda çevreye duyarlı devlet politikaları gelişti. Bunlardan ilki Enerji Verimliliği Direktifi’nin (ErP) Türkiye’de hayata geçmesi. Böylece Türkiye’de artık tüm kombilerin enerji verimli yoğuşmalı olma özelliği zorunlu hale gelecek. Bu uygulama enerji tüketimi konusunda ciddi bir tasarruf sağlamamıza yardımcı olacak. Diğer yandan temiz enerjide güneş enerjisinin kullanımı konusunda 3 Temmuz 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği geliyor. Yeni yönetmelikle artık çatı üzerinde ihtiyacını karşılamak üzere tesis edilecek güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri için yapı ruhsatına ihtiyaç duyulmayacak. Ayrıca, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma doğrultusunda yıl içinde yapılacak yönetmelik değişikliği ile öz tüketim amaçlı çatı uygulamalarındaki uzun ve maliyetli yasal prosedürlerin Avrupa örneklerinde olduğu gibi daha hızlı çözümü amaçlanıyor. Biz de bu alanda yıllardır çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu çalışmaların sonucunda her tip bina ve ticari kuruluşa uygun paketler hazırladık. Amacımız, Türkiye gibi bu sisteme en kolay cevap verebilecek iklimde, yakıt girdisi olmayan, maliyeti düşük, alışılagelmiş enerjiye göre avantajlı güneş enerjisinin kullanımını artırmak” ifadelerinde bulundu.