EPLF’nin 20. Yıl Konferansı

Hannover’deki DOMOTEX 2014 sırasında, EPLF’nin Yıllık Basın Konferansı da  gerçekleşti. EPLF’nin 20. Yılına girmesinin önemiyle birlikte konferansa katılan derneğin yönetim kurulu üyeleri, mevcut piyasadaki gelişmeleri değerlendirdiler.

Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF’nin yönetim kurulu, geçtiğimiz günlerde, Hannover Expo Kongre Merkezi’nin Bonn Konferans salonundaki yıllık basın toplantısında biraraya geldi. Gelişim süreci boyunca büyük başarılara imza atan organizasyonun toplantıdaki odak noktası da 20. Yıldönümü oldu.

1977 yılında, İsveç Trelleborg merkezli Perstorp şirketi, yüksek basınçlı laminat kaplı tahtadan yapılmış ilk laminat zemini piyasaya sundu. Bu ürün tamamlanmış halinden ne kadar uzak olsa da, uluslararası zemin döşeme devriminin başlangıcı oldu. 1990’ların başında, ve birkaç teknik öğrenme sürecinin devamında, doğrudan kaplama tanıtımı ile laminat Avrupa pazarında lider zemin oldu. Avrupa’nın büyüyen laminat parke sektörü için, özel bir ilgi grubu oluşturmak zamanı gelmişti. 1994 yılında , sekiz tanınmış Avrupalı ​​üretim şirketi; Alsapan (Fransa), Hamberger (Almanya), Kaindl (Avusturya), Meister Leisten (Almanya, şimdiki adıyla MeisterWerke Schulte GmbH), Dekaply (Belçika), Unilin (Belçika) , Vesterby (Danimarka) ve Witex (Almanya, şimdiki adıyla Windmöller Döşeme), Almanya’nın Bonn kentinde toplandılar ve Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği’ni kurdular. O günden bu yana, EPLF’nin piyasayı etkin bir şekilde yöneten güçlü üyeleri ile laminat parke sektöründe çok heyecan verici gelişmeler yaşanmıştır.

EPLF’nin öncelikli olarak üyelerinin 21’ini, 11 Avrupa ülkesinden üreticiler ve laminat parke sektörü için 33 tedarikçi ve servis sağlayıcısı oluşmaktadır. Sonrasında kereste tedarikçilerinden, kağıt üreticilerine, dekor yazıcılardan kimya şirketleri, profil üreticileri ve makine üreticilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. EPLF üreticileri şu anda küresel laminat parke pazarının yaklaşık % 55’inin ve Avrupa pazarının da % 80’den fazlasının kaynağı durumundalar. Bu da EPLF’yi bu sektörde dünyanın en büyük kıta birliği yaparken, Avrupa ihracat üreticileri ve tedarikçileri için özel bir ilgi grubu olarak hayati rolü de büyüktür. Yalnızca ve en azından bir yıl boyunca iyi kalite ve teknik özellikler taşıyan ürünler imal ettiğini gösterebilen Avrupalı üreticiler EPLF’nin tam yetkili üyeliğini edinebilirler.

EPLF yönetim kurulu, endüstrisinin çıkarları için çalışmayı amaç edinmiş, nitelikli üyelerden oluşmaktadır. 2002 yılından beri EPLF başkanlığı görevini başarıyla gerçekleştiren Ludger Schindler, Roland Elbracht (Witex), Göran Dannborg (Perstorp) ve Ulrich Windmöller (Witex) izinden gitmektedir. EPLF Teknik Komitesi’nin başındaki Dr. Theo Smet (Unilin), uluslararası parke zeminlerin standardizasyonundaki önemli çalışmaların geliştirilmesini etkin rolüyle bilinmektedir. 2008 yılında göreve gelen Volkmar Halbe (Parador), EPLF’nin Pazar ve İmaj Komitesi’nin başındadır. Kurulu en yeni üyesi olan ve 2012 yılında Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Didier Stumpf (Alsapan) aktif olarak EPLF için strateji planlaması yapmaktadır. 1998 yılında EPLF eV Genel Müdürü olarak göreve gelen Peter H. Meyer ile EPLF dernek merkezi Almanya’nın Bielefeld mevkiinde yer almaktadır.

Dünya çapında tüketiciler için garantili kalite anlayışını benimsemiş olan derneğin başkanı Ludger Schindler, toplantıda şöyle konuştu: “Derneğimize gönül vermiş üyelerin sayesinde EPLF bugün, uluslararası anlamda önemli bir role sahiptir ve çeşitli faaliyetleriyle küresel pazardaki laminat parkenin olumlu gelişimine büyük katkılar da bulunmaktadır. Yıllar içinde sergiledikleri yapıcı işbirliği ve kişisel bağlılıklarından dolayı tüm meslektaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.”

Peki EPLF laminat parkenin geleceğini nasıl görmektedir? İşte bu sorunun cevabının da dile getirildiği konferansta, uluslararası piyasaların gelişmekte olduğu ve Avrupa laminat parke sektöründe teknolojik gelişmeler karşısında birçok fırsat ve zorluklar yaşandığı, EPLF’nin rolününse Avrupa laminat parke endüstrisinin ve onun tedarikçilerinin çıkarlarını birleştirmek olduğunun altı çizildi. Bu amaçlar doğrultusunda dernek standardizasyon çalışmalarının teşviğiyle, uluslararası düzeyde son teknolojiyle üretilmiş ve yüksek tasarım standartları taşıyan üstün kaliteli laminat ürünlerini pazarlama hedefini desteklemektedir. EPLF Başkanı Schindler konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Laminat, ikna edici fonksiyonel özellikleri, üstün çevre kimliği ve yaratıcı potansiyeliyle birinci sınıf sürdürülebilir zemindir ve öyle kalacaktır. Biz EPLF olarak ayrıca, Türkiye, Rusya ve Asya gibi yeni büyüyen bölgelerdeki standardizasyon, ürün güvenliği ve pazar şeffaflığı için ortak kalite stratejisi çalışmalarımızı aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Bunu yapmakla EPLF, Avrupa laminat parkenin üstün kalitesinin uluslararası başarısını, gelecekte de sürdürmesine yardımcı olmaktadır.”

ORSIAD Gazetesi temsilcileri olarak, konferans sonundaki soru-cevap kısmında, Türk Hükümeti’nin anti-damping soruşturması hakkındaki yorumlarını sorduğumuzda, EPLF Genel Müdürü Peter H. Meyer, hükümet düzeyinde yasal süreç devam ederken, dernek olarak daha fazla konuşmak konumunda olmadıklarını hassasiyetle ifade etti.