Gayrimenkul Yatırım Fonu Tanıtımı Gerçekleştirildi

Yıldırım Kule “Gayrimenkul Yatırım Fonu Tanıtım Etkinliği” ne ev sahipliği yaptı. Gerçekleşen etkinliğin konukları ise Omurga Capital Genel Müdürü Oğuz Kösebay ve Omurga Capital Emlak Yatırımları Direktörü İlhami Akkum oldu.

Düzenlediği etkinlikler ile ekonomi ve gayrimenkul sektörünün nabzını tutan Yıldırım Kule, gayrimenkul yatırım fonu etkinliğine kapılarını açtı. Kuzeybatı Gayrimenkul Ankara Temsilcisi Burak Ünal’ın desteği ile gerçekleşen ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte; gayrimenkul fonun tanıtımı gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Omurga Capital Genel Müdürü Oğuz Kösebay, Omurga Grubu’nun faaliyet alanlarından bahsetti. Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF)’nun ne olduğuna ve avantajlarına dair açıklamalarda bulunan Kösebay “GYF, Sermaye Piyasası Kurulu izni ile yetki belgesi olan gayrimenkul portföy yönetim şirketleri veya portföy yönetim şirketleri tarafından kurulup yönetilen bir sermaye piyasası aracıdır. Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) ise; Sermaye Piyasası Kurulu izni ile girişim sermayesi yatırım fonu kurma yetki belgesi olan portföy yönetim şirketleri tarafından kurulup yönetilen bir sermaye piyasası aracıdır. GYF’ler; alım satım karı veya kira geliri elde etmek amacıyla; arsa, arazi, konut, ofis, alışveriş merkezi, otel, lojistik merkezi, depo, park, hastane ve benzeri her türlü gayrimenkulü satın alabilir, satabilir, kiralayabilir, kiraya verebilir ve satın almayı veya satmayı vaat edebilir. Oluşan kazançtan katılımcılarına kar payı dağıtabilir” ifadelerini kullandı.

Fon toplam büyüklüğünün %50’sine kadar kredi alabilir

“Gayrimenkul Yatırım Fonları, fon içerisinde oluşan kira gelirlerini yatırımcıya ‘temettü’ ödemesi olarak düzenli ödeyebilir” açıklamasında bulunan Omurga Capital Emlak Yatırımları Direktörü İlhami Akkum ise; Fon operasyonel hizmetleri uzman ve bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. (İş Bankası). Gerçek kişi yatırımcıların elde ettikleri kar payı ve kazançların vergilendirilmesi %10 stopaj ile sınırlıdır ve beyan edilmez. Fon, toplam büyüklüğünün %50’sine kadar kredi alabilir. GYF’ler gayrimenkul satın alırken ödenen KDV’yi, kira gelir faturalarından oluşan KDV’ler ile yıllar içerisinde indirgemektedir. Herhangi bir süre limiti yoktur. GYF Payları istenildiği takdirde Borsa Istanbul’da alış-satış işlemlerine açılabilir. (Borsa yatırım fonları gibi)” diye konuştu. Etkinlik, katılımcıların soruları ile son buldu.