Gazbeton sektörü çevreci ürünlere ağırlık verdi

TGÜB Başkanı Levent Akgerman, “Avrupa, 2020 yılında tamamlanmak üzere, enerji tüketimi sıfıra yakın yapıların tasarlanmasına odaklanmış durumda. Biz de bu projenin izinden gitmeyi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasını, yeşil bina projelerini destekleyerek yaygınlaşmasını hedefliyoruz” dedi.

– 2017 yılı gazbeton sektörü açısından nasıl bir yıl oldu? 2017’den umduğunuzu bulabildiniz mi?

AKGERMAN: 2017 yılı, gazbetonun inşaat sektöründe dolgu duvar malzemesinde öncelikli tercih olduğunun tescillendiği bir yıl daha olarak kayıtlara geçti. Üretim gücümüz, yoğun sektör talebini başarıyla karşılamakla kalmadı, kagir duvar pazarında pazar payını da artırdı. Geçtiğimiz sene, donatılı yapı elemanları, lento, yeni nesil ısı yalıtım plakaları ve inovatif ürünlerimizin yaygınlaşması ve İstanbul dışında daha etkin olmamız gerektiğini de gösterdi. Bu alanda yol alınması gerekiyor.

2016 yılında üretim kapasitemiz yüzde 40 oranında artış kaydetmişti. 2017 yılında gerek akademik alanda, gerekse kamusal alanda birçok proje gerçekleştirdik. Sadece ürünlerimizle ilgili teknik eğitimlerin ötesinde, sürdürülebilir tasarım alanında bilinçlendirme çalışmalarıyla farkındalık yarattık. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımız ile sektörün ihtiyaçlarına çözüm geliştirmeye devam ederken, üreticiler olarak yeni ürün ve uygulama tekniklerini piyasaya tanıttık. 2017’nin en önemli gelişmesi, çevreci ürünlerin ön plana çıkarılmasıyla sürdürülebilir inşaat projelerinin ortaya çıkmasında bizim de tuzumuz bulundu diyebiliriz.

– Sizce 2018 gazbeton sektörü açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir?

AKGERMAN: Üretim kapasitesi açısından Avrupa’da lider konumundayız. AB üyesi ülke sıfatı taşımamamıza karşın “Avrupa Gazbeton Üreticileri Birliği” Yönetim Kurulu Üyeliğimiz 25 yıldır devam ediyor. AB Gazbeton kalite standartlarının belirlenmesinde, gazbeton sanayinin ileriye taşınmasında söz sahibiyiz. Avrupa, 2020 yılında tamamlanmak üzere, enerji tüketimi sıfıra yakın yapıların tasarlanmasına odaklanmış durumda. Biz de bu projenin izinden gitmeyi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasını, yeşil bina projelerini destekleyerek yaygınlaşmasını hedefliyoruz. AB karbonsuzlaştırma hedefi ile bir vizyon çizmekte ve biz üreticiler buna ayak uydurmak için yeni stratejiler oluşturmaktayız.

Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinde; gazbeton kullanımıyla sürdürülebilir projelerin nasıl daha etkin tasarlanabileceğine dair eğitimlerin çoğalması yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yeni yılda tüm bu projeleri gerçekleştirmek için, depreme dayanıklı yapılar ve kentsel dönüşümde gazbetonun önemini vurgulayan yasaların ve yönetmeliklerin onaylanmasından öte, uygulanmasına ihtiyacımız var. Yeni yılda kamusal alanda çalışmalarımızda ortak hareket etmeliyiz.