Gürbüz Kara Ticaret, bayilik ağını genişletiyor

Yapı malzemesi ve ekipmanları alanında satış faaliyetlerini sürdüren Gürbüz Kara Ticaret, 2017 yılında yüzde 40 oranında büyüme gerçekleştirdi. Gürbüz Kara Ticaret’in Eskişehir’de boya, hırdavat, nalburiye alanında oğulları Mustafa Kara ve Bülent Kara ile satış faaliyetlerini yürüttüğünü kaydeden Gürbüz Kara Ticaret’in sahibi Gürbüz Kara, 2 bin 750 metrekarelik kapalı alanda toptan satış ve 230 metrekarelik perakende iş yerinde hizmet verdiklerini söyledi.

Boya sektörünün yenileme ve inşaat olmak üzere iki pazarı olduğunu, dolayısıyla sektörün her zaman diğer pazarlara oranla daha çok büyüme gerçekleştirdiğini kaydeden Kara, “Yeni konutların yapılması, kentsel dönüşümün artması ve yenileme pazarının devamlılığı ile birlikte bizim de 2017 yılında büyümemiz yüzde 40’ları buldu” dedi. Emtia fiyatlarındaki artışın cirosal bazda büyümelerini etkilediğini söyleyen Kara, “Demir çelik sektöründe emtia fiyatlarının artışı bizi çok etkiledi, mesela bu yıl sadece çivide yüzde 90’a yakın fiyat artışı söz konusu. Geçen yılı hedeflerimizin altında kapatmıştık, bu yılı ise revize olma, toparlanma yılı olarak nitelendirebiliriz. 2018 yılında yine kur ve emtia fiyatları konusunda tedirginliklerimiz olmasına rağmen yine de yüzde 40 seviyelerinde büyüme bekliyoruz” diye konuştu.

Firmalarının başta Eskişehir ve çevresinde Marshall Boya’nın distribütörlüğünü yaptığını aktaran Kara, “Ciromuzun yüzde 60’ını Marshall ürünleri kapsıyor. 2017 de Marshall, dış cephe ürünlerini tamamen yeniledi; yeni teknolojisi ile dört mevsim koruma adı altında daha uzun ömürlü ve dayanıklı yeni ürünler çıkardı. 2018’de de iç cephede yeni trendler doğrultusunda otuz yeni rengi tüketiciyle buluşturacak” ifadesinde bulundu.

“Isonem’in bayiliğini yapmaya başladık”

Bir yıldır Isonem’in bayiliğini yapmaya başladıklarını belirten Kara, markanın tüm ürünlerinde yalıtım teknolojisinin ön plana çıkarıldığını ifade etti. Ürünler hakkında bilgi veren Kara, şunları söyledi: “Isonem’in en bilinen ürünü sadece boya ile ısı yalıtımı yapma özelliğine sahip olan Thermal Paint. İçinde seramik küreciklerinin yer aldığı boya, ısıyı geri yansıtarak yalıtım sağlıyor. Hem iç hem dış kaplamada kullanılan bu ürün yüzde 90’a varan müşteri memnuniyeti sağlıyor. Ürün özellikle eski binalara yük bindirmiyor oluşuyla tercih edilirken, işçilik ve maliyette de tasarruf sağlıyor. Bunun yanında firmanın, çatı kaplamasında kullanılan ürünü Thermal Roof, ses yalıtımı sağlayan ürünü Anti Sound Paint ve yangına karşı dayanıklı Anti Fire Paint Plus ürünlerinin de satışını yapıyoruz.” Marshall ve Isonem’in yanında bayiliğini yaptıkları markaları sıralayan Kara, “ABS Alçı, Kar Yapı dekoratif ürünler, Dizayn Boru, Kalekim’in seramik yapıştırıcı grubunu, Aragonit Yapı Kimyasalları ve Soudal Yapı Kimyasalları’nın ürünlerini satıyoruz” dedi.