Hakan Bucak: Gaziosmanpaşa’da ezberleri bozduk

Ilgın İnşaat, TOKİ ve Emlak Konut’un en büyük müteahhit firmalarından biri olarak sektörde elde ettiği deneyimi, ilk markalı konut projesi WE Haliç ile sektöre kazandırdı. Türkiye’nin master planlı ilk dönüşüm projesi olan bin 57 konut ve 27 ticari alan olmak üzere bin 84 bağımsız bölümden oluşuyor. Projenin büyük bir bölümü yeşile, peyzaja, doğaya ayrılmış durumda.

* Ilgın İnşaat ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

BUCAK: Kısa sürede Türk inşaat sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almayı başaran bir firma olarak, faaliyetlerimize 1990 yılında başladık.  Planlı ve istikrarlı büyüme politikalarıyla kısa zamanda sektörünün önemli isimleri arasında yerimizi alarak nitelikli toplu konut inşaatlarının yanı sıra, eğitim kurumu binaları, iş merkezleri, hastaneler başta olmak üzere çeşitli inşaat ve taahhüt çalışmalarını yürüttük. Bunların yanı sıra, içme suyu ve kanalizasyon projeleri ile alt yapı çalışmalarını da ülkemize kazandırdık.

İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis’te 10 bine yakın konutun inşaatına imzamızı atarak, bugüne kadar 2 milyon metrekare’den fazla inşaat yapımı gerçekleştirdik. Kamu ve özel sektöre çok önemli taahhüt hizmetleri sunarak TOKİ ve Emlak Konut’un da en büyük müteahhit firmalarından biri olduk.

Gerçekleştirdiğimiz her projede kaliteli hizmet vermeyi amaç edinen bir firma olarak, 26 yıllık tecrübemiz, 2 bin çalışandan oluşan dinamik ve deneyimli kadromuz ve sağlam finansman kaynaklarımızla sektördeki konumumuzu her geçen gün yükseltiyoruz. 21’inci yüzyılın küreselleşen ekonomisinde yüksek kalitedeki hizmetlerimiz ve yarattığımız sinerji ile sektördeki payımızı da giderek artırıyoruz.

* WE Haliç Gaziosmanpaşa’da GOPAŞ ile ortak devam ettiğiniz bir proje. WE Haliç ile ilgili detay verebilir misiniz?

BUCAK: TOKİ ve Emlak Konut’un en büyük müteahhit firmalarından biri olarak sektörde elde ettiğimiz deneyimi, ilk markalı konut projesi WE Haliç’te Gaziosmanpaşa Belediyesi ortaklığıyla yatırımcılarla buluşturduk. WE Haliç’in Türkiye’nin master planlı ilk dönüşüm projesi olması onu daha da özel kılıyor.

WE Haliç projesiyle bölgenin dönüşümüne liderlik ederek, tarihi yarımadaya komşu, yeni bir yaşam projesini hayata geçiriyoruz. Projemiz aracılığıyla bölgeye 1.2 milyar liralık büyüklüğe sahip, büyük ölçekli bir değişim ve yenilenme hareketi getirmenin mutluluğu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin master planlı ilk kentsel dönüşüm projesi olarak sektörümüze liderlik edeceğine inandığımız projemizle, Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğinde bölgenin geleceğini şekillendirerek dönüşümün başlangıcına imza atıyoruz. Böylece, dört metro hattı ve iki teleferik hattı ve iki tünel yatırımının yanı sıra 13 ayrı kentsel dönüşüm projesiyle hızlı bir gelişim süreci içerisinde yer alan bölgenin yeniden dönüşümüne aktif olarak katkı sağlıyoruz.

Projede bulunan, Türkiye’nin en seçkin markalarının yer alacağı Prestij Caddesi’yle Gaziosmanpaşa’da ezberleri bozduk. Projemiz tamamlandığında İstanbul’un tüm sosyo kültürel ihtiyaçlarını tek adresten karşılayan bir donanıma sahip olacak. Bu projeyle, sadece proje üreten değil, çözüm ortaklığı sunan firma olduğumuzu ispatladık. Hızla artan yatırımcı talepleri, projemize olan inancımızı kamçıladı.

* Neden Gaziosmanpaşa’yı tercih ettiniz?

BUCAK: Son bir yıldır Türkiye’nin hızla gelişen bölgesi Gaziosmanpaşa’da yükselen WE Haliç projesi, Türkiye’nin kentsel dönüşüm hedefinin en önemli örneği olma özelliği taşıyor. Bölgede tarihi yarımadaya komşu ilk yaşam projesi olarak pirim potansiyelini hızla artırırken, yatırımcıların taleplerini de üst noktaya taşıyor.

WE Haliç, Pierre Lotti ve Haliç’ten başlayıp tarihi yarımadaya kadar uzanan manzarasıyla fark yaratırken, büyük bölümü yeşile, peyzaja, doğaya ayrılmış yeşil alanları, daire başına 23 metrekarelik alanı kaplayan çok özel bahçeleri, süs havuzları ve çocuk oyun alanları ile doğayla iç içe bir yaşam konforu sunuyor. Uluslararası çevre dostu mahalle sertifikalarından Leed-ND Gold sertifikasına aday olan proje, Türkiye’nin çevre dostu örnek bir mahallesi olmaya hazırlanıyor.

WE Haliç projesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından prestij cadde ilan edilen İslambey Caddesi’nde yükseliyor. Tüm unsurlarıyla uluslararası çevre dostu bina özelliklerine sahip yeşil bir mahalle olarak dikkat çeken proje, bu yönüyle Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Bin 57 konut ve 27 ticari alan olmak üzere bin 84 bağımsız bölümden oluşan projenin büyük bölümü yeşile, peyzaja, doğaya ayrılmış durumda. 24 bin 500 metrekare yeşil alanı, çarşısı, 65 derslikli okul, Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan 2 bin 500 kişilik camisi ile devasa bir mahalle olarak tanımlanıyor.

* Projenizi diğer konut projelerinden ayrıştıran ne gibi detayları var?

BUCAK: Osmanlı klasik mimarisiyle modern mimariyi buluşturan bir yaklaşım sergileyen WE Haliç, sahip olduğu üstün özelliklerle alışverişten spora, sağlıktan eğitime farklı ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak nitelikte bir yaşam konforu sağlıyor. Pierre Lotti ve Haliç’ten başlayıp tarihi yarımadaya kadar uzanan manzarasıyla sahip bulunan proje, ticari ve sosyal donatılarıyla bir mahalle konsepti yaratıyor. WE bulvar çarşıdaki seçkin markaların yer aldığı ticari alanları kaplayan mağazalar, kafeler ve restoranların yer aldığı prestij caddesini, şehrin kalbinin attığı bir bulvara dönüştürüyor.

Projeyle unutulmaya yüz tutmuş eski mahalle kültürünü yeniden canlandırmayı hedefliyoruz. Çünkü WE Haliç, yalnızca eşsiz konumu ve manzarasıyla değil, geleneksel ve moderni birleştiren etkileyici mimarisiyle de Eski İstanbul’u doyasıya yaşatıyor. WE Haliç’in, bu yönüyle bölgenin mimarisine örnekle gösterilen bir değer katacağına inanıyoruz

Gaziosmanpaşa’nın tüm ihtiyaçlarına tek başına cevap verebilecek donanımlara sahip bir projeyle bölgenin yeni vitrinini oluşturduk. Bu nedenle projemizi sıradan bir kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendirmemek lazım. Ayrıcalıklı yaşam alanları, 65 derslikli okulu, okula hizmet verecek yurdu, Selçuklu mimari konseptiyle inşa edilecek yaklaşık 1.5 dönüm büyüklüğünde ve 2 bin 500 kişilik camisi, 3 bin metrekarelik sosyal aktivite alanıyla başlı başına bir yaşam merkezi oluşturuyoruz.

WE Haliç’i özel kılan en önemli ayrıcalıklardan birisi lokasyon açısından da muhteşem oluşu. E-5 ve Tem karayolunun orta noktasında yer alan WE Haliç, Boğaz köprülerine, havalimanlarına yakın, ulaşım aksının tam ortasında, şehrin kalbindeki konumuyla üst düzey yaşam konforu sunuyor.

Mevcut kara, hava, deniz ve raylı ulaşım hatlarına ek olarak 2018 yılı içinde ve 2019’da devreye girecek olan Mecidiyeköy-Mahmutbey ile Vezneciler-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hatları, Haliç tramvayı ve proje aşamasında olan Alibeyköy-Eyüp tünelleri, WE Haliç’in özel lokasyonunu daha da avantajlı hale getiriyor. WE Haliç, 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’ne 8, Atatürk Havalimanı’na 10, Mecidiyeköy’e 7 dakika uzaklıkta, Eyüp Sultan Camii’sine sadece yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu nedenlerden ötürü yatırımcılarımız projemizden daire sahibi olmayı talep ediyor.

* Projelerinizi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

BUCAK: Elbette yer aldığımız bölgenin geçmişten günümüze uzanan kültürüyle iç içe geçmiş mimari yaklaşım, projelerimizin tasarım süreçlerinde ilham aldığımız en önemli kaynağı oluşturuyor. Bölgenin ihtiyaçlarını karşılayan ve sosyo- kültürel durumunu yükseltmeyi hedefleyen donatıların yer aldığı projelere imza atıyoruz. Projelerimizde bölgenin sosyo- kültürel tüm unsurlarını ele alarak çalışmalara başlıyoruz. Buna en güzel örneği WE Haliç projemizde bulabilirsiniz. Projemizde bu hassasiyet noktalarını gözeten yaklaşımımızla, hedeflediğimiz kitleye dokunmayı başardık. Yatırımcı taleplerinde bunu çok açık görebiliyoruz. Sürdürülebilirlik olacak; çevreye duyarlı yapılaşma, gelecekte gelecek nesillere aktarım yapabilmek adına karşılaşılacak en önemli tasarım standarttı olacak.

Küresel ısınma, enerji tüketimi ve insan sağlığı gibi çağımızın en önemli sorunları bilinçsizlikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Öz kaynakları korumak için tasarruf sağlamak, yenilenebilir enerji sistemlerini kullanmak, çevreye duyarlı malzeme kullanımı, insanların sağlık ve konforunu koruyan yapılar ortaya koyan tüm faaliyetleri bir arada tutabilmek en temel amaç olmalıdır.

Mimari tasarım yapılırken bu konuda dikkat edilmesi gereken etkenler; arazi topoğrafyasına uyum, doğal havalandırma sistemleri, atıkların geri dönüştürülmesi ve azaltılması, ısı yayılmalarını önlemek, güneş ve rüzgarın olumlu etkilerinin proje çalışması halindeyken değerlendirilmesidir. Bizimde WE HALİÇ projemizde önem verdiğimiz ve gelecekteki projelerimizde öncelik vereceğimiz etkenlerdir.