Hangi yatak değil, hangi LOVA!

Lova ekibi, her yaşın beklentilerini, her uyku ve keyif alışkanlığını, her vücut tipinin ihtiyaçlarını uzun yıllar tek tek araştırdı. Elde ettiği bilimsel verilerle, Türkiye’nin kişiye özel yatak modellerini hazırladı. Lova, ihtiyacınıza en uygun yatağı kolaylıkla seçebilmeniz için kişiye özel doğru teknolojide üretilenyatak önerilerini geliştirdiği “Lova Sleep Test” uygulamasıyla sizlere sunuyor. www.lovasleep.com adresini ziyaret edip, sayfadaki parametreler ışığında bilgilerini girerek, Lova Sleep Test’i tamamlayanlar kendileri için en ideal Lova yatağı ve detaylı özelliklerini öğreniyor.

Yatak seçiminin kişiye göre farklılık gösterdiğine dikkat çeken Lova Marka Müdürü Çağrı Öztürk, doğru yatağı alırken dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıraladı.

Yaşınız önemli

Bebeklikten ileri yaşlara, her yaşın fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları farklıdır. Kas ve kemik yoğunlukları, omurganın esnekliği, dolaşım sistemi… Yaşınız, yeni yatağınız için Lova Test’in ilk adımı.

Boyunuz ve kilonuza göre seçim yapmalısınız

Kimileri uzun boyludur, kimileri kısa, kimileriyse ortalamayı tutturur. Bazıları kilolu, bazıları zayıf, bazıları da “fit” olur. Seçeceğiniz yatak tepeden tırnağa tüm vücudunuza destek verebilmelidir. Uykudaki hareketleriniz göz önüne alındığında, her zaman boyunuzdan en az 10 cm daha uzun bir yatakta uyumanız gerekir.

Vücut tipinize göre yatak seçmelisiniz

Kısa boylu olduğunuz gibi geniş omuzlu olabilirsiniz. Basenleriniz çok ince ama üst bölgeleriniz kalın olabilir. Hem minyon biraz da göbekli hem uzun ama çok zayıf olabilirsiniz. Ya da ideal boy-kilo oranlarınız olabilir. Vücut tipiniz ne olursa olsun yeni yatağınız, içerdiği yay teknolojileri ve diğer katmanlarıyla her noktada sanki size özel olarak üretilmiş gibi tam uyum sağlayabilmelidir.

Cinsiyetiniz de yatak seçiminizi etkiler

Kadınla erkeğin fizyonomisi bilinenden çok daha karmaşık özellikler taşır. Vücut kitle indeksi, kas-yağ-su oranları, farklı bölgelerde farklı ağırlık/karşı destek isterleri, yeni yatak seçiminde önemli kriterlerdir.

Hangi pozisyonda uyursunuz?

Sırtüstü, yüzükoyun, yana dönerek… Herkesin kendine has bir uyku yatış pozisyonu vardır. Sizin (ve varsa eşinizin) yatış pozisyon alışkanlıklarınız, hangi yatak yay destek sisteminin sizin için en doğrusu olduğu hakkında önemli ipuçları verir.

Ağrılı bölgelere göre yatak seçmeli

Geçmişten gelen veya yaşa bağlı rahatsızlıklardan kaynaklı ağrılı bölgeleriniz varsa, yattığınız yatağın hangi bölgelerinde ne kadar desteğe ihtiyacınız olduğu hesaplanabilir. Gündelik yaşamın kalitesi, gece uykularının kalitesiyle doğrudan ilişkilidir.

Alerjen duyarlılığı olanlar dikkat

Bazıları toza akara, bazıları belli belirsiz kokulara alerjik tepkiler gösterebilir. Mevsim geçişleri, jenerik ortam kimyasalları, bilinen alerjik reaksiyonların nedeni olabilir. Hava geçirgenliği yüksek, anti bakteriyel özelliklerde, nem kontrolü sağlayan bir uyku ortamı tüm bu olumsuzlukları başlamadan giderebilir.

Hissedilen vücut ısısına göre seçim yapılmalı

Her metabolizma farklı çalışır. Dolayısıyla; kimileri üzerine kar yağsa da üşümez, kimileriyse hafif bir esintide kolaylıkla ürperebilir. Yeme-içme tercihleri, uyku sırasındaki giyim vücut ısısını etkileyebilir, aşırı terlemeye ya da cildin kurumasına yol açabilir. İdeal nem ve ısı kontrolü, yeni yatağınızın olmazsa olmazlarıdır.

Her yaşa, her vücut tipine, her alışkanlığa uygun Lova yataklar, mobilyanın ustası Doğtaş ve Türkiye’nin ilk mobilya markası Kelebek’in showroomlarında satışa sunuldu.