Hilti’nin faaliyet karı yüzde 15, net geliri yüzde 10 arttı

Dijital dönüşüm ve inovasyona odaklanarak küresel satış ağını güçlendiriyor

 

Global inşaat endüstrisine ileri teknoloji çözümler sunan Hilti Corporation, 2017 mali yılı için belirlenen hedeflerin üzerinde bir performans kaydetti. Satışları yüzde 10.8 düzeyinde artarak ilk kez 5 milyar İsviçre Frangı’nın (yaklaşık 19 milyar TL) üzerine çıkan Hilti Corporation’ın faaliyet karı yüzde 15, net geliri ise yüzde 10 yükselerek bir önceki yılın rakamlarına kıyasla önemli bir artış kaydetti. Hilti Corporation CEO’su Christoph Loos, bu büyümede markanın inovasyon ve küresel satış ağını güçlendirmek için yaptığı yatırımların büyük etkisi olduğunu söyledi. Yapı sektörünün dijital dönüşüm sürecine dikkat çeken Loos, Hilti’nin dijital çözümleri ile inşaat profesyonellerinin çalışmalarında verimlilik artışı sağladığını belirtti.

 

Yapı sektörünün inovatif markası Hilti için 2017 yılının çok başarılı geçtiğini ifade eden Hilti Corporation CEO’su Christoph Loos, inşaat ve el aletleri sektörlerindeki güçlü gelişimin yanı sıra markanın son yıllarda inovasyon ve küresel satış ağını güçlendirmek için yaptığı yatırımların etkisiyle kayda değer bir büyüme kaydettiklerini açıkladı. İnşaat sektörünün dijital dönüşümü konusunda önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Christoph Loos, “Hilti olarak hali hazırda sunduğumuz çok sayıda dijital çözümle müşterilerimizin verimlilik düzeylerini arttırmalarına yardımcı oluyoruz. Dünyadaki dijital dönüşüm sürecine paralel olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Gelecekte de bu alanda aktif bir rol üstlenmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde satışları arttı

İnşaat el aletleri sektörünün öncü markası Hilti, faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde satışlarını artırdı. Avrupa’da yerel para birimlerinde yüzde 9.7 düzeyinde artış kaydederken, Kuzey Amerika’da yüzde 8.5’lik artışla hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Ekonomik durumun genel olarak tam anlamıyla düzelmediği Güney Amerika’da ise yüzde 9.7 oranında bir artışla önemli bir gelişme kaydedildi. Başta Rusya olmak üzere Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika bölgesi yüzde 17.4 artışla dinamik bir yıl geçirdi. Norveçli Oglaend System Group’un satın alınması ise 2017’nin son dört ayında Hilti’nin büyümesine yaklaşık 147 milyon TL (38 milyon İsviçre Frangı-CHF) katkı sağladı. Toplam satışlar bir önceki yıla göre yüzde 10.8 oranında artışla yaklaşık 19 milyar 659 milyon TL (5.1 milyar CHF) olarak gerçekleşti. Yerel para birimlerinde satış artışı ise yüzde 9.6 olarak belirlendi.

 

Ar&Ge harcaması yüzde 11 arttı

Geçtiğimiz yıllarda başlattığı yatırım çalışmalarına 2017 yılında artan bir ivmeyle devam eden Hilti, küresel satış ağının güçlendirilmesine ek olarak yeni ürün, yazılım ve dijital çözümlerin geliştirilmesine ağırlık verdi. Ar-Ge harcamalarını her yıl artırarak ekstra güvenlik ve kullanıcının daha uzun süre konforlu bir şekilde çalışmasını sağlayan birçok patentli sistem geliştiren Hilti, bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 oranında artışla, yaklaşık 1 milyar 198 milyon TL (311 milyon CHF) tutarında Ar&Ge harcaması gerçekleştirdi. Faaliyet karı yüzde 15 artarak yaklaşık 2 milyar 667 milyon TL (692 milyon CHF), net gelir yüzde 10 oranında yükselerek yaklaşık 2 milyar 43 milyon TL (530 milyon CHF) düzeyinde gerçekleşti. Yüzde 13.5’e ulaşan satış geliri ve yüzde 21.3 olan kullanılan sermaye getirisi bakımından da yeni rekor rakamlar elde edildi. Çalışan sayısı ise yüzde 9 oranında artarak 26 bin 881’e ulaştı.

 

İnovasyon ve satış yatırımlarına devam

2018 yılında global inşaat sektöründe pozitif durumun korunacağını öngören Hilti, 2017 ile benzer büyüme oranlarına ulaşmayı hedefliyor. Stratejik hedeflerine yönelik çalışmalarına artan bir ivme ile devam etmeyi planlayan Hilti, finansal durumunda yaşanan olumlu gelişmelerin sağladığı avantajla inovasyon ve satış alanlarındaki yatırımlarına hız kazandırmayı amaçlıyor.

 

Bölgesel üs Hilti Türkiye 2018’de yüzde 35 büyüme hedefliyor

Hilti globalden aldığı güçle 2017’yi yüzde 30 büyüme, 30 yeni ürün, 13 mağaza ve 365 çalışanla kapatan Hilti Türkiye ise 2018 yılı hedeflerini yüzde 35 büyüme ve 30 yeni ürünün yanı sıra Türkiye genelinde 16 mağazaya ve 400’ün üzerinde çalışan sayısına ulaşmak olarak açıkladı. 2017’de 20. yılını kutlayan Hilti Türkiye, göstermiş olduğu gelişimle 2011 yılı başından bu yana Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak’tan oluşan 10 ülkenin bağlı olduğu bir bölgesel üs konumunda.