İlhan Erdal: Konut faiz oranlarında düzenleme yapılmalı

“Küresel ve ülkesel gelişmelerin etkilerini yaşadığımız durağan bir yıl geçirdik” açıklamasında bulunan Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, sözlerine şöyle devam etti: “ Bu durağanlık her sektörü olduğu gibi inşaat sektörüne de yansıdı. Türkiye inşaat sektörü temsilcileri, olabildiğince bu durumu fiyatlarına yansıtmamaya çalıştı. Yaptığımız çalışmalarla ve kampanyalarla biz de bu durumu desteklemeye çalıştık. Türkiye ve Ankara konut sektöründe sıkıntılı günler geçiriyor. Bu sıkıntı, arzın fazlalığından kaynaklanıyor.”

“Konut almak için doğru zaman”

1,15 üzerine çıkan konut faiz oranlarının konut satışlarını etkilediğini kaydeden İlhan Erdal, “Talepte de faizlerin yüksek olması sebebiyle bir düşüş var. İhtiyaç sahipleri yine de doğru tercihle doğru yerde konut sahibi olmak için ilgiyi devam ettiriyor. Döviz kurları ve döviz kurları ile birlikte emtia fiyatlarının da yükselmesinden kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu. Bu fiyat yüksekliğini maalesef bizim gibi konut üreticileri şu anda fiyatlarına yansıtmıyor. Tüketici bu anlamda çok avantajlı. İçinde bulunduğumuz dönem bu şartlara bakıldığında tam konut alınacak zaman diyebilirim” dedi.

Yazlık sinema ile nostalji rüzgarı

Duru Beytepe’de kusursuzlukla tasarlanan, günün yorgunluğu ile stresinin atılabileceği sosyal aktivite alanları olduğunu söyleyen İlhan Erdal, “Yazlık sinema ile nostalji rüzgarını yakalarken, Organik Hobi Bahçesi, Terapi Bahçeleri, Aromatik Bahçeler, Çim Amfi, Hobi Bahçesi alanlarında ise keyifle vakit geçirebileceğiniz alanlar oluşturduk. Bu alanları planlarken aynı zamanda evinize gelecek olan misafirlerinizi keyifle ağırlayabileceğiniz, toplantı odalarını ve davet salonlarını da unutmadık” açıklamasında bulundu.