İlhan Erdal“Emlak Bankası Kurulmalı”

Tona Yapı ve Safe İnşaat Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal faiz oranlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Erdal “Sektörü temsil eden bir bankanın kesinlikle olması lazım” dedi.

“Sektörün bir an önce geçmişteki emlak bankası gibi spesifik bir banka ile birlikte çalışması gerekiyor” açıklamasında bulunan İlhan Erdal sözlerine şunları söyledi: “Piyasadaki reel faizlerin KGF ile desteklemesi ve sektörü temsil eden bir bankanın kesinlikle olması lazım. Böyle bir durumda sektörde hızlanacaktır. İnşaat sektöründe sadece konut alıcılarını ilgilendiren bir şeyi konuşmuyoruz. Aynı zamanda birçok üreticiyi istihdam açısından da ele almak gerekiyor.”

Konut Faizleri %1’in Altına Düşmeli

Konut piyasasında yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunan İlhan Erdal, faiz oranlarında yaşanan artışın konut satışlarını olumsuz etkilendiğini kaydetti. İlhan Erdal “Bizim gönlümüzden geçen 1’in altına düşmesi tabi ki. Banka faizlerinin o seviyeye gelmesi bizim farklı argümanlar geliştirmemize neden oluyor. Bugün hayata geçirmiş olduğumuz Duru Beytepe projemizde, banka bünyesinde 0.99’u kendimiz sağlayacak şekilde bankayla anlaşma yaptık. Bu şekilde bir kısmını biz finanse ediyoruz bir kısmını ise banka finanse ediyor. Şu anda bu faiz oranları ile inşaat sektörünün sürdürülebilir bir şekilde olmayacağını hem hükümet hem de biz sektör temsilcileri sıklıkla dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüzde 5 peşinat ile Duru Beytepe’de yerinizi alın

Yatırımcıya özel ödeme planları ile ev sahibi olmak isteyenlerin bütçesini ön planda tuttuklarını anımsatan İlhan Erdal sözlerine şöyle devam etti: “Firma bünyesinde yaptığımız ödeme kolaylıklarımız ile müşterilerimizi çok yormadan yüzde 5 peşinat ile ev sahibi yapabiliyoruz. 25 bin TL peşinat ile Duru Beytepe’de ev almak mümkün.”