İlker Keleş: Yatırımcılar fırsatı değerlendirdi

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendirdi.

Keleş, “Mayıs ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında arttı. Konut sektörünün canlandırma adına yapılan hamleler olumlu sonuç verdi. KDV ve tapu harcı indirimleri ile konut kredilerindeki faiz indirimleri ile birlikte konut satışlarına büyük ölçüde hareket geldi. Devletimizin attığı bu adımlar sonrasında, elindeki birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun yatırım ortamı da sağlanmış oldu. Yatırımcılar bu fırsatları hızlıca değerlendirip, yatırımlarını yapmaya başladı. Aynı zamanda GYODER, İNDER, KONUTDER’in öncülüğünde başlatılan ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye kazanacak’ isimli kampanyasının da konut satışlarının artmasında büyük etkisi oldu.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 36,1 oranında bir artış yaşandı. Mayıs ayında yabancılara 2 bin 415 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Yalova ve Ankara izledi. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini daha da artırdı. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz” dedi.