İMDER, Güneydoğu Asya’nın parlayan yıldızı Endonezya’da

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) 8 – 10 Kasım tarihleri arasında Endonezya’nın Cakarta kentinde düzenlenen Konstruksi Indonesia &The Big 5 Construct Indonesia Fuarı’na katıldı. Fuarda İMDER üyesi olan ve ülkemiz sanayiinin imalat yapan önemli firmaları arasında yer alan Betonstar, E-Mak, Pi Makine ve Tünelmak da katılımcı olarak yer alarak Türk makine sektörünü ve ürünlerini tanıttı.

İMDER’in geçtiğimiz yıl Endonezya ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik olarak anlaşma imzaladığı Endonezya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından desteklenen fuar, ülkenin ilgili bakanlıklarca desteklenen tek fuarı olma özelliğini taşıyor. Son yıllarda altyapı alanındaki pek çok projeyle büyüyen Endonezya inşaat sektörü yatırımcılar için cazibe merkezi özelliğini taşıyor.

Almanya, Malezya, Singapur, İran, Kore ve diğer pek çok ülkeden yaklaşık 250 firmanın katılımcı olarak yer aldığı Konstruksi Indonesia &The Big 5 Construct Indonesia Fuarı hem özel sektör temsilcilerini hem de devlet kuruluşları temsilcilerini bir araya getirerek köprü görevi gördü.

Endonezya – Türkiye arasındaki ilişkiler sağlamlaştırıldı

Fuar süresince İMDER, üyeleri ile birlikte Endonezya hükümet temsilcileri ve kamu destekli şirket temsilcileri ile bir dizi toplantı düzenledi. Endonezya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın altyapı ve inşaat projelerinden sorumlu yeni Genel Müdürü ve Ulusal İş Makinaları Geliştirme Kurulu ile yapılan toplantıda İMDER, Endonezya pazarına giriş konusunda pek çok tavsiye aldı.

Endonezya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri hareketlendirmek adına İMDER, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nı Türkiye’ye davet etti. Endonezya hükümeti tarafından desteklenen yapı, inşaat, altyapı projeleri ülkenin ekonomik açıdan büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve önemli bir yatırım merkezi olduğu gerçeğini de gözler önüne seriyor.

Endonezya Ticaret Odası (KADIN) ve Endonezya Asfalt ve Beton Birliği (AABİ) ile de görüşen İMDER, ülkedeki bu iki önemli kuruma derneğini ve üyelerini tanıtma fırsatı elde etti. İMDER üyelerini Endonezya’da yatırıma davet eden bu kurumlar, ülkedeki büyük projeleri yürüten firmalar ile İMDER üyelerinin iş birliği yapması konusunda da çalışma yürütebileceklerini ifade etti.

İMDER’in 2016 yılında düzenlediği 2’nci Uluslararası İş Makinaları Kongresi’nde konuşmacı olarak yer alan Endonezya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Genel Müdürü Yusid Toyib’e yeni görevi için  hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Ziyaret sırasında İMDER heyeti ile Toyib Endonezya’da ki yatırım fırsatlarını değerlendirdi.

Endonezya’daki altyapı ve inşaat konusundaki en büyük fuar olan Konstruksi Indonesia &The Big 5 Construct Indonesia Fuarı’na kapsamlı bir çalışma programı ile hazırlanan İMDER, fuar sırasında düzenlediği toplantılar ve B2B görüşmelerden üyelerinin oldukça memnun ayrıldığını belirtti.