Inavel Lighting, bu yıl yüzde 25 büyüyecek

Mersin’de aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren Inavel Lighting, geniş ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Inavel Lighting’in sahibi Memet İnce, “Modern, klasik, avangard, Led ve özel tasarım olmak üzere 600 – 650 civarı ürün çeşitliliğimiz mevcut, katalog çalışmalarıyla birlikte bu çeşitlilik bini buluyor. Ürünlerimizi internet üzerinden de gönderebiliyoruz” dedi. Piyasada sıkıntı olmasına rağmen büyümeye devam ettiklerini vurgulayan İnce, “Bu yıl yüzde 25 büyüme hedefindeyiz” ifadelerinde bulundu.

Ürünlerinde özellikle yerli üretimi tercih ettiklerini aktaran İnce, Avonni, Özlem Avize, Yıldız Avize, Özmer, Büyüksaray ve Tavcam gibi sekiz firmanın bayiliğini yaptıklarını anlattı. Kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem verdiklerini ifade eden İnce, showroom ve depolarıyla birlikte toplam 400 metrekarelik bir alanda dört personel ile faaliyet gösterdiklerini kaydetti. Altın, gümüş, bronz, platin, pirinç ve eskitme metallerini ağırlıklı olarak tercih ettiklerini ifade eden İnce, aydınlatma ürünlerinin yanı sıra ayna ve tablo satışı da yaptıklarını, aynaları İzmir’den, tabloları ise İstanbul Sanat Evi’nden getirttiklerini belirtti. İnce, 25 yıldır elektrik sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, Inavel Lighting olarak ise sekiz yıldır Mersin’de hizmet verdiklerini söyledi. Birinci sınıf ürün satışı yaptıklarının altını çizen İnce, sektörde söz sahibi olduklarını belirtti. İnce, “Kaliteyi uygun fiyata sunduğumuz için müşteri portföyümüz oluştu. Artık Mersin’de aydınlatma denince akla Inavel Lighting geliyor. En çok ilgiyi ise spor ve modern ürünler görüyor” dedi.

Özellikle kristal avizede bölgede bir numara olduklarını anlatan İnce, aksesuar ve tablo ürün gruplarına yönelik de iddialı olduklarını kaydetti. 2017 yılında yüzde 10 büyüme yakaladıklarını aktaran İnce, bu yıl ise yüzde 25 büyüme beklentisi içinde olduklarının altını çizdi. İnce, helojen ampullerin enerji verimliliğinin düşük olduğunu ifade ederken, ayrıca karbondioksit yaydığı için Avrupa Birliği tarafından yasaklandığını hatırlattı. Firmalarında da bütün ürünlerinin Led aydınlatma üzerine olduğunu aktaran İnce, “Led aydınlatma eski ampullere göre dörtte bir daha az enerji harcıyor. Led olmadığı zaman aydınlatma için 100 TL fatura geliyorsa, Led aydınlatmayla birlikte maliyet 20 TL’ye düşüyor” diye konuştu. Led ampullerin ekonomik olmasının yanı sıra pek çok avantajının da olduğunu belirten İnce, “Led oldukça tasarruflu. Ayrıca ısınmadığı için çabuk patlamıyor. Bu nedenle daha uzun ömürlü” dedi.

Led ampullerde beyaz dışında gün ışığı, mavi ve kırmızı gibi seçeneklerin de olduğunu ifade eden İnce, insanların en çok beyaz Led’leri tercih ettiklerini, gün ışığı seçeneğinin de en doğal hali ile insanları dinlendirdiğini söyledi. Aydınlatma sektörünün çok hızlı büyüdüğünü aktaran İnce, “Eskiden Mersin’de 2-3 tane avizeci vardı, bugün bu rakam 30’u aştı. Bu durum Türkiye’de sosyal yaşantının yükseldiğini gösteriyor. Eskiden insanlar aydınlatma için sadece bir ampul kullanıyordu. Bugün ise avize tercih ediliyor. Avize de lüks yaşamdır” dedi.