İnegöllü mobilyacılara Ar-Ge semineri

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Dairesi, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB ve Yenice OSB iş birliğiyle “Ar-Ge ve tasarım merkezleri” tanıtım toplantısı düzenlendi.

İnegöl OSB toplantı salonunda düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Bursa İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Kanık, “Kapasiteleri müsait olan firmalarımızı Ar-Ge merkezi olmaya davet edeceğiz. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hızlı bir şekilde Ar-Ge merkezleri çoğalıyor. Bursa’mızda 70 Ar-Ge merkezi, 3 tasarım merkezi olmuş durumda. Ancak İnegöl’de bu konuda farkındalığın yeterli olmadığını görüyoruz. Henüz iki tane Ar-Ge merkezi ve birkaç tane de Ar-Ge merkezi olma yolunda teşebbüste bulunan fark ettik. Bu farkındalığı geliştirmek için bugün burada bir toplantı tertiplendi. Ben buradan bir kere daha İnegöllü sanayicileri Ar-Ge merkezi, tasarım merkezi olmaya davet ediyorum” dedi.

Şu ana kadar İnegöl’den herhangi bir mobilya firmasının Ar-Ge veya tasarım merkezi başvurusunda bulunmadığını ifade eden Kanık, “Ancak İnegöl mobilyanın Türkiye’de merkezi, kalbi durumunda. Hakikaten bu aslında bir sürpriz. İnegöl’deki büyük mobilya firmalarımızdan özellikle tasarım merkezi olma noktasında çok önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Markalaşmak başlı başına bir iş, ama tasarım, markalaşmayı tetikleyen bir konu. Tasarım merkezi bir anlamda farkındalığı arttıran, geliştiren ve sürekli olarak yeni modeller tasarlayarak firmaların rekabetçiliğini ön plana çıkaran konular. Bildiğiniz gibi İnegöllülerin en büyük rakibi İtalyanlar. Üstün olan taraflar ise tasarım. Devletimizde bu konunun farkında olarak tasarıma aynen Ar-Ge gibi destek kapsamına aldı. Ar-me Merkezleri için verilen desteklerin tamamı aynı zamanda tasarım merkezleri için de geçerli” şeklinde konuştu.