İş dünyası Business İstanbul’a taşınıyor

Business İstanbul Genel Müdürü Yüksek Mimar Abbas Ayazoğlu, Türkiye‘nin en büyük A plus ofis projesi olan Business İstanbul‘un ağırlıklı olarak İSO 500 kuruluşları tarafından tercih edildiğini söyledi. Başarılı bir satış grafiği gerçekleştirdiklerini kaydeden Ayazoğlu, üçer bloktan iki etap olarak inşa edilen Business İstanbul‘un ilk üç blok satışlarının tamamlandığını ve ikinci etaba başladıklarını belirtti. İkinci etabın 2019 yılının ilk çeyreğinde firmalara teslim edileceğini ifade eden Ayazoğlu, projenin yatırımcılara lokasyon ve teknolojik imkanlar başta olmak üzere birçok avantaj sağladığını kaydetti.

Gelişmiş teknolojik altyapı

Modern bir ofis projesinde olması gereken tüm imkanları firmaların hizmetine sunduklarını söyleyen Ayazoğlu, “Proje bünyesinde en gelişmiş teknolojiyi kullandık. Güçlü bir internet altyapımız mevcut. Bazı firmalar kesintisiz ve yedekli internet istiyor. Alternatifli internet altyapısı sunuyoruz. Hem radyolink hem fiber altyapısı sayesinde kesintisiz internet sağlıyoruz. Ayrıca yüzde yüz enerji beslememiz var. Business İstanbul’da herhangi bir enerji kesintisi olmuyor. Binayla ilgili bakarsak, 20 katlı bir binada 8 asansörümüz mevcut. Asansörlerimizde akıllı yönlendirme sistemi bulunuyor. Metrekare bazında bakıldığında bu sayı biraz fazla olabilir. Ancak bu sayede çok katlı ofislerde yaşanan asansör yoğunluğu, Business İstanbul’da yaşanmayacak diyebiliriz. Bunların haricinde Business İstanbul’daki otomasyon sistemlerinde Siemens’in en son teknoloji ürünlerini kullandık. Hatta bazı ürünler ilk kez bu projeyle ülkemize geldi diyebiliriz.  Binamızın güvenliği, kamera sistemleri, yangın sistemleri hepsi birbiriyle haberleşme ve entegrasyon içinde çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında binamız akıllı bir bina diyebiliriz. İnsanların hayatını bu noktada kolaylaştırmış oluyoruz” dedi.

Çalışanlara sosyal alanlar

Firma çalışanları için hayatı renklendiren çeşitli imkanları projeye dahil ettiklerini söyleyen Ayazoğlu, şunları belirtti: “Proje içerisinde lounge alanımız var. Her binanın birinci katında bulunuyor. Burası 300-50 metrekare büyüklüğünde, herkesin kullanımına açık olarak binanın ortak bir alanı. Ayrıca 700 metrekareye yakın bahçe ve teras alanları var. Baktığınızda bu büyüklükte bir bina için oldukça yeterli bir sosyalleşme alanımız var. Projenin ikinci etabı bünyesinde ciddi bir spor kompleksi düşünüyoruz. İki etap bünyesinde küçük alanlar kurgulamak yerine, tüm projeye hitap edecek büyük ve profesyonel, işleyen ve atıl kalmayan bir spor alanı yapmayı düşünüyoruz. Business İstanbul’da alışverişe kapalı sokak mantığında iki etabı birleştirdiğinizde 300 metre uzunluğunda bir çarşımız da olacak. Burada değişik büyüklüklerde dükkanlarımız var. Bu alan projemizdeki ofis çalışanlarının yeme içme ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır.”

“Fikirtepe yatırımcısına kazandıracak”

Fikirtepe‘de yaşanan sorunların aşıldığını ve yeni bir döneme girildiğini ifade eden Ayazoğlu, “Fikirtepe konut da olsa, ofis de olsa yatırımcısına kazandıracak bir bölge olarak duruyor. Bölgeye bakıldığında konut fiyatları hala düşük seviyede. Burada olması gereken piyasa değerleri daha oluşmamış. Belki inşaatların devam etmesi bu durumun başlıca etkeni olabilir. Bakanlık çok ciddi yasal düzenlemeler yaptı. Geçmişte yaşanan sıkıntıların en büyük sebebi de bu yasal düzenlemelerdi. Şu anda burada çok hızlı bir dönüşüm var ve takip ediliyor. Bölge genel akışına bırakılmış bir yer değil. Birkaç sene sonra tamamı lüks rezidanslardan oluşan, varoşu olmayan bir bölge olacak. Bir ucu Acıbadem‘de, bir ucu Göztepe‘de. Dolayısıyla yüksek nitelikli bir bölge olacak ve çevresinden de çok ciddi değer alacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.