İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yeni Yönetim Kurulu Ankara’da Önemli Ziyaretlerde Bulundu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) yeni Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara’da, Başkan Aydın Dinçer önderliğinde önemli ziyaretlerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün, Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ve İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar’ı ziyaret eden İMİB Yönetim Kurulu; ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Doğal Taş Mermer Daire Başkanı Mümin Aydın ile de görüştü. Daha sonra Başbakanlık Baş Müşaviri Ali Osman Koca ve Başbakanlık Müşaviri Mehmet Şahin ile de toplantılar gerçekleştirildi. İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, İMİB’in kısa ve uzun vadedeki projelerine ve sektörün sorunlarına dikkat çekti.

Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği organizatörlüğü, İMİB’in desteği ve diğer paydaşların katkıları ile birlikte Antalya’da gerçekleştirilen “Hayatımız Maden” konulu çalıştaydan; hayatımızın her alanında yer alan madenlerimize “Çevreci Madencilik” algısıyla gereken önemin verileceği vurgusunda bulundu.

Türkiye’nin maden ihracatının 4 milyar dolar olarak kayıtlara geçmesine rağmen, gerçek rakamların, katma değerli ürünlerin (bakır teller, kimyasal ürünler vs.) hesaba katılmasıyla 25 milyar dolarlara ulaştığını belirten Aydın Dinçer, bu nedenle, Türkiye’nin geleceğinin madenlerde olduğu bilincinin kamuoyuna aktarılması hususunda gerekli çalışmaların yürütüleceğini belirtti.

Doğal taştaki “İtalya” markasının aşılması gerektiğine işaret eden Aydın Dinçer, Türkiye’nin doğal taş markası olan “Turkish Stones”u her mecrada tanınır hale getireceklerini ve özellikle A+ kategorideki alıcı kitleye ulaşarak, Türk taşlarına hak ettiği değeri kazandıracaklarının altını çizdi. Dinçer, Fransa’nın Cannes kentinde, dünyanın önde gelen müteahhit, mimar ve proje firmalarını bir araya getiren MIPIM 2018 fuarına katılarak; “Turkish Stones” markasını tanıtacakları bilgisini de verdi.

Aydın Dinçer ayrıca Ankara ziyaretleri esnasında gerçekleştirdikleri her toplantıda, “Turkish Stones” markasını dünyada tanınır hale getirmek için Tanıtım Grupları ile birlikte hareket etmenin önemi de vurgulayarak; Ege Maden İhracatçıları Birliği ile diğer sektörel dernek ve birliklerle birlikte hareket edeceklerini belirtildi.

Görüşmeler esnasında AR-GE yatırımları ile birlikte doğal taş ve madenlerin işlenerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüleceği; ihracatçıların gitmediği yeni ülke pazarları hedeflenerek ihracatının arttırılacağı vurgulandı.

Gerçekleştirilen ikili görüşme ve toplantılarda, sektörün en önemli sorunlarından biri olan orman izinleri ve ruhsatlar konusunu dile getirilerek sürecin hızlandırılması ve kolaylaştırılması hususunda yetkililerden sözler alındı.