İzocam, beş yılda 100 milyon dolar yatırım yapacak

Türkiye yalıtım pazarı içerisinde yüzde 20’nin üzerinde bir paya sahip olduklarını belirten İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe, “Bu oranla pazar lideri olma konumumuzu güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Türkiye pazarının yanı sıra, Orta Doğu ve Balkanlar’da yalıtım sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyoruz. Toplam 130 bin tona ulaşan mineral yün kapasitemizin yanı sıra artan üretim kapasitelerimizle esnek üretim ve zamanında teslim imkanları sunuyoruz. Böylece inşaat ve sanayide her türlü yalıtım talebine hızlı ve güvenilir bir şekilde yanıt verebiliyoruz” dedi.

Üretim kapasitelerini ve ürün çeşitlerini piyasanın ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda artırarak, ISO 500 içerisindeki mevcut konumlarında ilerlemeyi hedeflediklerini aktaran Gökçe, beş sene içinde 100 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti. Beş yıl toplamında 150 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı da hedeflediklerini dile getiren Gökçe, ihracat hedefleri ve yapılan iş birlikleri hakkında bilgiler paylaştı. Gökçe, şunları aktardı:

“Bugüne kadar 100’ü aşkın ülkede çözüm sunmuş olan bir firma olarak 20 yerleşik bayimiz ile ihracat faaliyetlerimize devam ediyoruz. İhracat yaptığımız bölgelerin başında Türki cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu geliyor. Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin dışında ayrıca HVAC pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yapıyoruz. İhracatı 700 bin metreküpü aşan İzocam, Orta Doğu HVAC pazarının en önemli üreticisi konumunda. Önümüzdeki beş yıl toplamında 150 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı hedefliyoruz. Pazar faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımız Orta Afrika’da geçen sene büyük projelerde tercih edilen bir marka olduk. Gana’da bulunan yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli Akra Kotoka Terminal Binası için ürün tedariki gerçekleştirdik. Akra Kotoka Uluslararası Havaalanı’nın genişletilmesi projesi için XPS, kauçuk ve taşyünü levha tedarik ettik. Ürünlerimiz dış cephe yalıtımı, çatı yalıtımı ile elektromekanik tesisat için kullanıldı. Diğer taraftan 2019 AFCON Afrika Uluslararası Kupası’nın karşılaşmalarının yapılacağı Kamerun’daki Japoma Spor Kompleksi projesinde de yine İzocam ürünleri tercih edildi. Projenin stadyum alanının inşası için İzocam Foamboard ve İzopor ürünleri kullanıldı.”

“Ar – Ge laboratuvarı kurarak, katma değeri yüksek ürünler sunacağız”

Yeni teknolojileri hayata alarak ilerleyeceklerini belirten Gökçe, Ar – Ge’nin yeni dönemde İzocam’ın faaliyetlerinde daha çok yer alacağını belirtti. Bu sene bir Ar-Ge laboratuvarı kurmayı planladıklarını kaydeden Gökçe, şunları söyledi:

“Üretim teknolojileri anlamında dünyada lider olan Saint-Gobain Isover’in deneyiminden faydalanarak, yeni üretim yöntemlerini ülkemize taşıyoruz. Ürün gamına Ar – Ge çalışmalarımız doğrultusunda yeni ürünler ekliyor, yalıtım ile ilgili tüm ihtiyaçların karşılanabileceği güçlü bir marka olma özelliğimizi koruyoruz. Diğer taraftan ürünün pazara sunulmasının sadece ürünle ilgili olmadığının farkındayız. Bu nedenle sadece üretimde değil, ürünün verimli şekilde nakliyesi, kolay taşınması, avantajlı depolanması ve kolay uygulanması konularında da akılcı çözümler üretmeye yoğunlaşıyoruz. Son zamanlarda, kullanıcı dostu ürünler geliştirmeye odaklanıyoruz. 2017’de Ar – Ge çalışmalarımız sayesinde hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirdiğimiz, ‘İzocam Ara Bölme Levhası’nı sektöre kazandırdık. Bunun yanı sıra, İzocam Manto Foambord R+ ve İzocam Manto Taşyünü R+, yaptığımız Ar – Ge çalışmaları sonunda düşük lamda değerlerine sahip özel ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde, Ar – Ge çalışmalarımızın bir diğer gündem maddesi de yangın güvenliği oldu. En yeni ürünümüz olan İzocam Ara Bölme Levhası da A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırırken sandviç panel ürünlerimizin de -İzocam Tekizyangın güvenliği konusunda etkili çözümler sunmak üzere tasarlandığını görebiliriz. İki metal arasında yalıtımlı dolgu olarak ‘A1’ yanmazlık sınıfındaki taşyünü tabakası bulunan Tekiz ürünleri yüksek yangın güvenliği sağlıyor. 2018 yılında da, Ar – Ge çalışmalarımız sayesinde katma değeri yüksek yeni ürünleri sektöre kazandırmaya devam edeceğiz.”

İzocam olarak yalıtımın çok önemli olduğuna ve herkesin yalıtımın sağladığı, konfor, sunduğu iyi yaşam koşulları, yangına karşı güvenlik, ses yalıtımı sayesinde şehir ve iç ortamlar gürültüsünü azaltan etkisi ve enerji verimliliği faydalarından yararlanmaya hakkı olduğu ifade eden Gökçe, “Bu çerçevede örneğin, yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen gürültü konusunda “sessiz şehirler”e odaklanıyor ve hem şehir gürültüsünü en aza indirecek hem de bina genelinde alınacak çözümleriyle daha yaşanılır kentler oluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada, sıfıra yakın enerjili binalar öne çıkıyor. Bu alanlarda istenen sessizliğe ulaşmada ise dış cephe yalıtımıyla birlikte yapıların iç duvar yüzeyleri, ara bölmelerinde ve katlar arasında doğru ürünlerle doğru yalıtım uygulanması önem taşıyor. Multi Konfor Binalar, iç hava kalitesi, enerji verimliliğini artıran ve ısıl konfor şartlarını iyileştiren ısı yalıtımı ve yangın güvenliğine ek olarak ses yalıtımı ve akustik konfor sunuyor. İzocam olarak biz, ‘sessiz şehirler’ yaratmada etkili olan taşyünü ve camyünü ürünlerimizin ses yutucu özellikleri sayesinde ses yalıtımı için iddialı çözümler sağlıyoruz” diye konuştu.