Kadıköy’de kiralık potansiyeli yükseldi hem emekliler hem gençler talepte en önde!

Emlakjet verilerine göre, Kadıköy’de, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre kiralık daire aramasında % 12 yükseliş var. Aramalarda kadınların önde olduğu Kadıköy’ü konutta en çok arayan yaş grubu ise hem 55 yaş ve üstü, hem de 25-34 yaş aralığı. Ziverbey hattı oturum için tercih edilirken, en fazla Bostancı Mahallesi aranıyor

 

Geleneksel yapının şehir merkezinde muhafaza edilebildiği sayılı ilçelerden biri olmasıyla talepte ‘emeklileri’ de yakalayan Kadıköy’ü gençler açısından popüler yapan faktör, köklü eğitim kurumlarına yakınlığı ile birlikte kolay ulaşımı. Kadıköy’ün yükselen bu potansiyeliyle Emlakjet bölgede ilan sayısını artırıyor

 

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet’in verilerine göre, Kadıköy’de, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre kiralık daire aramasında % 12 yükseliş var. Aynı dönemde kiralık daire ilanlarının % 41, satılık daire ilanlarının ise % 6 arttığı Kadıköy’de ilanlar içinde satılık daire payı % 67 ile önde olma konumunu koruyor.

 

Emlakjet verilerine göre, Kadıköy’ü en çok arayan yaş grubu ise % 25 oranla 55 yaş ve üstü olurken, onu % 21 oranla 25-34 yaş aralığı izliyor. Hem emeklilerin hem gençlerin aynı anda yoğun talep gösterdiği bir ilçe olarak dikkat çeken Kadıköy’ün yükselen bu potansiyeli ile Emlakjet bölgede ilan sayısını artırıyor.

 

Kadıköyle her kesim ilgili, Emlakjet ilçede büyüyor

 

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, seçim dönemi ve döviz kurundaki dalgalanmalarla satılık daire aramalarında geçen yıla kıyasla kısmi düşüşler yaşansa da Kadıköy’de kiralık daire talebinin hiçbir zaman azalmayacağını belirtti.

 

Kadıköy’ün köklü okulların bulunduğu bir ilçe olmasının yanında konumunun da her kesimin ilgi gösterdiği bir ilçe olmasında etkili olduğunu kaydeden Kunter, “Kadıköy hem Anadolu yakasında metrodan metrobüse kadar tüm ulaşım ağlarının başlangıç ve en merkezi noktası, hem de Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na en rahat ve aktarmasız geçiş yolu. Bunların yanında Kadıköy, her ne kadar Fikirtepe başta olmak üzere kentsel dönüşüm hareketi yaşanan noktalara sahipse de büyük kesimi halen geleneksel dokusunu koruyan bir yapıda. Bu da Kadıköy’ü hem emeklilerin ve hem de gençlerin aynı anda arama yapabildiği bir ilçe yapıyor. Altıyol, Yeldeğirmeni, Bahariye, Moda, Serasker gibi kesimlerinde kentsel dönüşüm hareketi yok denecek kadar az ve imar sorunundan ötürü yüksek kat yapımı mümkün değil. Bu nedenle geleneksel doku, merkezi bir lokasyonda korunduğu için merkezi noktada sakin yaşamak isteyenler, Kadıköy’ü tercih ediyor. Genç kesim için de Kadıköy’ün cazip noktaları çok. Sahil kesimleri çok hareketli bir sosyal yaşamın merkezi halini alırken cadde mağazacılığı dikkat çekiyor. Bağdat Caddesi gibi lokasyonlar ise İstanbul’un en gözde sosyal mekanlarını bulunduruyor” değerlendirmesini yaptı. Kunter, Kadıköy’ün yükselen bu potansiyeliyle Emlakjet’in bölgede ilan sayısını artırdığını kaydetti.

 

Oturumcu Ziverbey’den, yatırımcı Yeldeğirmeni’nden alıyor

 

Kunter’in verdiği bilgiye göre, Kadıköy’de oturumcuya hitap eden kesimler Fenerbahçe Stadyumu çevresi ile minibüs yolu olarak adlandırılan Ziverbey hattı… Yatırımcı ise daha çok kiraya verme ya da al-sat yapma hedefinde ise Yeldeğirmeni ve Altıyol’u tercih ediyor. Çünkü Yeldeğirmeni ve üst kısmında satın alma bedelleri hem çok daha uygun hem de kira getirisi bir hayli yüksek. Yılın başında 5.000 TL olan satın alma metrekare fiyatı bu dönem 5.800 TL’ye kadar çıkıyor. Aynı dairenin kira getirisi ise 2.300 TL civarında. Bölgede konutun kendini amorte etme süresi ortalama 23 yıl. Ticari yatırım için öncelik her ne kadar yatırım veya kiracı olma maliyeti yüksek olsa da ağırlıkla Altıyol ve çarşı içi…

 

İşte online aramada Kadıköy’de öne çıkan mahalleler

 

Emlakjet verilerine göre, Kadıköy’de en çok online aranan 5 mahalle sırayla Bostancı, Kozyatağı, Göztepe, Acıbadem ve Suadiye mahalleleri olarak dikkat çekiyor. Aramalarda % 64 ile kadınların öne çıktığı Emlakjet verilerine göre, kiralık daire ilan değer aralığı 1.950 ile 3.500 TL arasında değişirken, satılık daire ilan değerleri 710 bin ile 1.390 bin TL arasında yer alıyor.

 

Fikirtepe’de düşen fiyat yeni bir fırsat yaratıyor

 

Önümüzdeki 3 yıl içinde Kadıköy’ün en merkezi ve en değerli noktasının kentsel dönüşümle öne çıkan Fikirtepe olacağını belirten Kunter, “Talepten fazla üretimin söz konusu olduğu Fikirtepe’de döviz kurunun yükselişi sonrası dolardan satılan bölgelerde değerlerin çoğu TL’ye döndü. 2017 bahar döneminde 7.500 TL’yi gören metrekare fiyatı, bu dönemde 6.000 TL’ye kadar geriledi. Bu, üst gelir grubu alıcılar için fırsat olabilir. Kadıköy’ün merkezinde nitelikli projeden ev sahibi olmanın gerçek avantajlı dönemi bu dönem. Şu anda stok eritme nedeniyle daha düşük tutulan fiyatlar Eylül 2018 döneminden itibaren 6.500 TL seviyesine çıkabilir” değerlendirmesini yaptı. Kunter, gerek kira getirisi gerekse satın alma bazında Bağdat Caddesi’nin İstanbul’un en kıymetli noktalarından biri olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Kadıköy’de emlak danışmanları JETHAT ile fark yarattı

 

Emlakjet olarak bölgedeki yükselişlerinde emlak danışmanlarına özel olarak sektörde ilk ve tek olarak sundukları JETHAT ürününün de etkili olduğunu belirten Kunter, şöyle devam etti:

“Emlak danışmanlarının müşteri kaçırmasını önleyen JETHAT’tan yararlanan emlak ofisleri, danışmanlarına verilen bir sanal numara üzerinden gelen çağrıları kendi panellerinde görerek arayan müşteri numarasını listeleyebiliyor. Böylece bir yandan cevapsız çağrılar kolaylıkla takip edilerek müşterilere hızla geri dönüş yapılması ve satış fırsatlarının kaçırılmaması sağlanırken diğer yandan danışmanların performansı yakından izlenebiliyor. Satışta hızlı olmanın, yeni müşteri kazanmanın ve en önemlisi müşteri portföylerini sağlıklı biçimde yönetmenin çok önemli olduğu bugünlerde yenilikçi ve rekabetçi ürünler, sektörde farklılaşmayı sağlıyor. Kadıköy’de de bunu sağlıyoruz.”

 

Mayıs’ta sıfır konut 3 ayın ardından pozitif değeri yakaladı


TÜİK’in bugün açıkladığı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,7 oranında artarak 119.655 oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,7 oranında azalarak 36.865 oldu. (Payı % 30,8). İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,8 artarak 55.502 (Payı % 46,4), ikinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre % 0,9 artarak 64.153 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre % 36,1 artarak 2.415 oldu.

 

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, şöyle devam etti: “Veriler, Mayıs’ta KDV, tapu harcı, bankaların faiz indirimi ve markalı projelerde başlayan % 20 indirimin satışlarda ve özellikle sıfır konutta pozitif ivmeyi başlattığının göstergesi oldu. Bankaların faiz indirimi, ipotekli satışı bu ay % 30,8 ile yıl içindeki en yüksek payına ulaştırdı. İpotekli satıştaki düşüş oranı da geçen ayki % 35,6 seviyesinden % 11,7’ye geriledi. Sıfır konutta ise son 3 ayın ardından ilk kez yükselişe geçilmesi son derece olumlu. Yabancıya konut satışındaki artma trendi de, dövizdeki değer artışını yabancıların gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirdiğinin bir göstergesi. İlk 5 ayın toplamındaki satış ise geçen yılın aynı dönemine göre % 5,4 oranında düştü. Sektör, seçim sonrasında kampanyaların sürmesi ile bu oranın giderek azalmasını bekliyor.”