Kayasu, yüzde 10 büyüme hedefliyor

Doğalgaz baca sistemleri ve modüler su depoları üretimi ve uygulamaları yapan Kayasu, 2018 yılında üretim ve satışlarda yüzde 10 büyüme hedefliyor. Ağırlıklı olarak inşaat sektörüne hizmet sunduklarını belirten Kayasu Güneş Enerjisi ve Doğalgaz Sistemleri Müdürü Mehmet Solak, “1994 yılında Konya’da kurulduk. Güneş enerjisi ve su ısıtma sistemleri yaparak çalışmalarımız başladı. 2004 yılında ülkenin doğalgaza geçmesiyle ve yaygınlaşmasıyla doğalgaz bacaları imalatına başladık. 2005 yılında da modüler su depoları imalatına başladık. Şu anda doğalgaz baca sistemleri ve modüler su depoları üretimi ve uygulamaları yapmaktayız. Baca sistemlerinde katı ve gaz yakıtlı kazanların baca uygulamaları, endüstriyel ve konut tipi bacalar ve çöp atık ayrıştırma bacaları, oteller için çamaşır atma şutları imalatı ve uygulamaları, binalarda çöp şutları imalat ve uygulamaları yapıyoruz. Modüler su depolarında da üç çeşit üretimimiz var. Bunlar inoks paslanmaz olanlar, kompozit depolar ve galvanizli sac depoları şeklinde toplam 15 kişiye istihdam sağlıyoruz. Kamu ve özel sektör projelerine hizmet veriyoruz. Bünyemizdeki uzman mühendisler tarafından tüm projeleri gözden geçirip, hazırlayıp üretime sunuyoruz. TSE ve CE belgelerimiz bulunuyor“ dedi.

Üretimimizin yüzde 95’ini iç piyasaya sunuyoruz diye belirten Solak, “İhracatımız yüzde 5 civarında. Makedonya, Irak, Afrika’nın bazı bölgeleri ihracat alanlarımızı oluşturuyor. İhracat oranımızı artırmayı planlıyoruz. Bununla ilgili fuarlara katılıyoruz. Dijital pazarlamaya ağırlık veriyoruz. İç piyasa da yurdun en kuzeyinden en güneyine, doğusundan batısına kadar bütün noktalara hizmet sunuyoruz. Yoğunluğumuzu İç Anadolu ve Marmara bölgeleri oluşturuyor” diye konuştu.

Bu yıl kompozitle alakalı makine ve ekipman yatırımı yapacaklarına dikkat çeken Solak, “Bu yıl için hedeflerimiz şirketimizin hem üretimde hem de satışta en az enflasyon oranında yani yüzde 10 civarında büyümesini sağlamak. Yapacağımız kompozit yatırımını kademeli olarak 2023 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Kompozit geleceğin malzemesi ve şuan imalatlarımızda kullandığımız malzemeyi ithal ediyorum. Kompoziti kendimiz ürettiğimizde ülkemize döviz girdisi sağlamış olacağız. Toplam 5 milyon dolarlık olarak bütçelediğimiz bu yatırımı 2023 yılına kadar tamamlayacağız. Toplam 5 bin metrekarelik bir tesis kuracağız. Bu yatırımla birlikte önceliği su depoları imalatına vereceğiz. Sonrasında savunma sanayi ve otomotiv sektörü ağırlıklı bir çalışma gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörün sıkıntılarına da değinen Solak şunları söyledi: “Denetimsizlik, nitelikli eleman, haksız rekabet sorunlarımız var. Bunları gidermek için daha etkin bir denetim sistemi olmalı, böylece haksız rekabetin de önüne geçilir, nitelikli eleman için ise sanayi için ara elemanı yetiştirmek gerek.”