Kazım Türker: Mahall Bomonti İzmir, kente değer katacak

İnşaat ve enerji sektörlerindeki yatırımlarıyla Türkiye’de önemli projeler gerçekleştiren Türkerler Holding, İzmir’in tarihi Bomonti arazisindeki dokuz binayı restore ederek ek üç blokla beraber uluslararası standartlarda yaşam, iş ve eğlence merkezi kuracak.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Mahall Bomonti İzmir projesi ile İzmir’e değer katacaklarını söyledi. Türkerler Holding olarak son yıllarda artan bir ivmeyle İzmir’e yatırım yapmaya devam ettiklerini vurgulayan Türker, “Çok daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşündüğümüz güzel İzmir’e, son yıllarda peş peşe ciddi boyutta yatırımlar yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Gayrimenkul geliştirme projemiz Mahall Bomonti İzmir, Bayraklı’daki şehir hastanesi projemiz ve enerji yatırımlarımızla sadece geçtiğimiz yıl yaptığımız yatırımların toplamı 3.7 milyar lirayı buldu. Mahall Bomonti İzmir yaşam kalitesi, tasarım anlayışı, inşaat teknolojisi ve kentin güvenlik seviyesi en yüksek projesi olarak tasarlandı” diye konuştu. Holding olarak gayrimenkul sektöründe ilklere imza attıklarının altını çizen Türker, “Türkerler olarak Ankara ve İzmir’de gerçekleştirdiğimiz ‘Mahall’ projeleri ve İstanbul’daki Çiftçi Towers projemiz tasarımdan, mühendisliğe, yüksek kalite standartlarından işletmeye kadar birçok ilke imza atıyor. Kent mimarisiyle uyumlu, yüksek kalite standardı ve tasarımlarıyla şehre değer katan, değişen ihtiyaçlara yanıt verebilen, teknolojik altyapısı güçlü, sosyal alanları, otoparkı ve ulaşım olanaklarıyla sakinlerinin yaşamını kolaylaştıran Türkerler gayrimenkul projeleri, bulundukları kentlere değer katıyor” dedi.

İzmir’de, tarihi Bomonti arazisinde yeni inşa edilecek üç blokla birlikte uluslararası standartlarda yaşam, iş ve eğlence merkezi kurulacağını anlatan Türker, “1912’de Bomonti Tesisleri’nin inşa edildiği arazideki dokuz tarihi bina kültür, sanat ve alışveriş merkezi olarak restore edilip, ek üç blokla beraber İzmirlilere hizmet verecek. Uluslararası standartlarda ofis katları, rezidanslar, dünya markası eğlence ve alışveriş markalarından oluşan performans meydanı, müze, açık hava sineması, tiyatrosu, tüm körfeze hakim seyir terası, şık restoran ve kafelerden oluşacak projemizin özgün konseptiyle İzmir’de birçok ilki bir arada sunacağız” ifadesini kullandı.

“Çevreci Leed Platin Sertifikası’na adayız”

Projenin Loft konut konsepti, çift kat tavan yüksekliği ve geniş teraslı olarak tasarlandığını dile getiren Türker, “Küçük konutlar anahtar teslim, yatak dahil tüm mobilyaları ve mefruşatı ile teslim edilecek. İki ve üç odalı konutlarda ise Körfez manzaralı geniş balkon ve teraslar yaşayanların İzmir’in keyfini çıkartabilmesi için özel olarak tasarlandı. Projemiz, araç şarj üniteleri, bisiklet park alanları, güneş panelleri ve yeşil çatı uygulaması gibi çevre için etkileri büyük detaylarıyla, yalnızca en çevreci projelere verilen Leed Platin Sertifikası’na aday” dedi. Mahall Bomonti İzmir’deki konutlar için kampanya hazırladıklarını belirten Türker, “Hazırlanan kampanyada yüzde 15 peşinat, yüzde 15, bir yıl sonra ara ödemeyle 0 faizle 72 ay vade imkanı sunuluyor. Ofislerde ise, yine yüzde 15 peşinat ve bir yıl sonra yüzde 15 ara ödeme yapıldığı takdirde vade 84 aya kadar uzatılabiliyor” şeklinde konuştu.

“Projelerin yatırım bedelleri 6 milyar doları buldu”

Türkerler Holding’in faaliyetlerine 50 yıl önce başladığı bilgisini veren Türker, özellikle inşaat sektöründeki yatırımlarla bugün 148 şirketle Türkiye ekonomisine yön veren bir holding haline geldiklerini belirtti. Türker, “Türkerler Holding olarak gayrimenkul geliştirme, yenilebilir enerji, doğalgaz dağıtım ve ticareti, kamu – özel ortaklığı sağlık projeleri ve tekstilde Türkiye’nin en iddialı projelerine imza attık. Baraj, tünel, otoyol, metro, hastane inşaatlarında kazandığımız deneyimi, son dönemde kaliteli konut, ofis ve ticaret alanı inşaatlarına da yansıtmaya başladık” dedi. Türkerler Holding’in son 20 yılda ulaştığı inşaat hacminin 5 milyon metrekareyi aştığı bilgisini veren Türker, istihdam edilen çalışan sayısının ise 20 bini geçtiğini söyledi. Türker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hala devam eden projelerimizin toplam yatırım bedeli 6 milyar doları buldu. Türkerler olarak PPP modeliyle üstlendiğimiz Ankara Etlik’teki Türkiye’nin en büyük şehir hastanesinin de içinde olduğu İzmir ve Kocaeli’yle birlikte üç ayrı hastane kompleksinin inşasına devam ediliyor. Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olmayı hedefleyen Türkerler Holding, 1 milyar dolarlık Rüzgar Enerjisi YEKA ihalesini kazandı.”