Kentsel Bağlantı Noktası: Mediopadana Tren İstasyonu

Reggio Emilia AV Mediopadana Tren İstasyonu (Reggio Emilia AV Mediopadana Railway Station), İtalya’nın Emilia Romagna bölgesinin başkenti olan Reggio Emilia’da bulunuyor. Santiago Calatrava imzalı istasyon, 2002-2007 yılları arasında tasarlanmış. Projenin hayata geçmesi ise 2009 yılını bulmuş. Son olarak yapı, 2013’te tamamlanmış.

Mediopadana Tren İstasyonu, Reggio Emilia için yapılacak masterplanın bir parçasıymış. Şehrin kuzeyinde şehre ulaşımı kolaylaştırmak adına yapılmış olan geniş ölçekli planlama için Santiago Calatrava ile anlaşılmış. Proje dahilinde Calatrava’dan şehrin kuzeyinde aynı zamanda şehre girişi temsil edecek bir istasyon (Reggio Emilia AV Mediopadana Tren İstasyonu), köprüler, otoban ücreti istasyonu ve şehre ulaşımı kolaylaştıracak birtakım yenilikler istenmiş. Milan-Bolonya arası hızlı trenin tek durağı olan Mediopadana Tren İstasyonu da şehir merkezinin 4 km dışında tasarlanmış. Yapı aynı zamanda diğer toplu taşıma araçları için de kentsel bir bağlantı noktası; şehri dünyaya bağlayan öge.

Beyaza boyanmış çelik elemanlar ve camla oluşturulan kanopi, 19 modülle oluşturulmuş. Her biri 25,4 metre uzunluğundaki modüllerin genişlikleri ve yükseklikleri farklılık gösteriyor. Modüller, 35 metreden 50 metreye kadar değişen enlere karşılık ortalama 20 metrelik yüksekliğe kadar çıkıyor. Aynı zamanda modüllerin kademeli yerleştirilmiş yapısıyla da istasyon, sinüs eğrisi şeklinde bir görünüm ve plan düzlemine sahip. Mediopadana Tren İstasyonu 3 boyutlu bir sinüs eğrisi, özgün dalga efektli bir strüktür. Ekibin oluşturduğu spesifik geometrik prensibi takip eden örtü strüktür, dalga şeklini yapının iki tarafında değiştiren bir karaktere sahip aynı zamanda. İstasyonun girişi dikkat çekme isteğinden dolayı daha dinamik bir görünüme sahip.

Mediopadana Tren İstasyonu’nda yalnızca 6 metre genişliğindeki trene biniş ve çıkış platformları cam ile kaplanmış. Dikdörtgensel, şeffaf lamine cam paneller alüminyum doğramalarıyla iki modül arasına yerleştirilmiş. Tüm bu strüktür de 25 metre aralıklı iki kolon ile taşınan kutu şeklindeki betonarme tabana oturtulmuş. Yani kolon üstüne yükseltilmiş Mediopadana Tren İstasyonu, 2 katlı bir yapı aslında. Aşağıdaki kat, yolcu salonu, depo alanları, dükkanlar ve bölge içi işleyen trenlere ulaşımı barındırıyor. Üst kat ise hızlı trene hizmet ediyor.

Mediopadana Tren İstasyonu, özgün şekli ve kurgulanışı yanında dikkat çeken bir özelliği de çevreye olan etkinin azaltılmış bir sürece gidilmiş olması. Tren yolu yanı ve girişte yeşil alanlar düzenlenmiş. Pürüzsüz beyaz görünümüyle istasyonun giriş alanında kurgulanan yeşil alan hem park eden arabaları gizleyecek bir öge olarak görülmüş hem de bu bembeyaz görünümün yalnızca ağaçlarla kesintiye uğratılması sağlanmış.