Kentsel dönüşüm formülü, doğru tasarım ve estetik kararlar

Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin kurucusu Oylum Işık, 1995’ten bu yana tasarladığı birçok proje ile ödüle layık görülmüş bir tasarımcı. Hem mimar hem müteahhit olan Işık, estetik kaygılar taşıyan bir inşaatçı. Şişli Belediyesi’ne kayıtlı tek kadın müteahhit olan Oylum Işık, bir projeyi tasarlarken çiziminden malzeme seçimine kadar tüm unsurları ile ilgileniyor. Oylum Işık Nişantaşı’nda yaptığı ‘Yeni Poyracık Palas’ adlı konutla en iyi konut kategorisinde “Premium Proje’’ seçildi.

Sektörün duayenleri arasında kabul edilen jüri üyeleri tarafından “Premium Proje” kategorisinde değerlendirilen ‘Yeni Poyracık Palas’ Işık’ın kentsel dönüşümünü yansıtıyor. Işık, projesini “Bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı” olarak örnek, gösteriyor. Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekti. Uydu projelerle ortaya çıkan ‘kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma’ tehdidinin önemini vurguladı.

Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin kurucusu Oylum Işık

Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtti. Oylum Işık’ın bu yaklaşımla yürüttüğü ve tamamladığı Yeni Poyracık Palas projesinin, en önemli özelliği; tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde ‘fark edilmeden dikkat çekmeyi’ başarması olarak gösteriliyor.