Kentsel dönüşümde 2018’de sektörü neler bekliyor?

Kentsel dönüşüm, 2017 yılında olduğu kadar 2018 yılında da gayrimenkul sektörünün en önemli gündem maddelerinin başında geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son olarak 1 hafta kadar önce kanun hükmünde kararname ile 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasında 15 maddelik bir değişiklik yapılacağını açıklamıştı ve bu değişiklikler, kentsel dönüşümün daha hızla yapılmasını sağlamayı ve önünde süreci tıkayan engelleri kaldırmaya odaklanıyordu.
Dönüşümle ilgili reformlar 2018’de netleşecek
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, ilgili maddelerin hızla normal kanun değişikliği olarak da çıkabileceğini, bununla ilgili gelişmelerin yakın zamanda beklendiğini kaydetti. Bunun dışında asıl önemli çalışmanın İmar Kanunu dahil pek çok kanunu değiştirmek için Bakanlık’ta hazırlanacağını belirten Öngören, “Şehircilik Şurası kararlarının yaşama geçirilmesi için bir izleme grubu oluşturulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir yasal merkez oluşturup, sivil toplum kuruluşlarının, bilim insanlarının ve ilgili bürokratların katılımıyla çalışılması yönünde tavsiye kararları var. Bu çalışmalarda ortaya çıkan yasal düzenlemeler, 2018 yılı içinde Meclis’e yollanır diye düşünüyorum” dedi. Bu tablo da gösteriyor ki, 2018, kentsel dönüşümde daha kararlı adımların ve reformların yapılacağı bir yıl olarak dikkati çekecek. Öngören, yeni yıldaki kentsel dönüşüm vizyonunu Emlakjet’e aktardı.
Fikirtepe’den daha farklı senaryolarla dönüşüm başlayacak
Şu anda Türkiye`de ilan edilmiş 212 adet riskli alan bulunduğunu ve bunları önümüzdeki iki yıl içinde takip edecek 1000`e yakın riskli alan kararı alınabileceğini açıklayan Öngören, “İstanbul Gaziosmanpaşa`da 4.400 dönüm gibi büyük alanların yanı sıra 40-50 dönümlük mahalle ölçeğinde riskli alanlar da bulunuyor. Bunlar da Fikirtepe gibi dönüşecek ama Fikirtepe`den çok farklı senaryolarda, yerel kimliği bozmadan, aşırı bir nüfus yoğunluğu ve emsal getirmeden dönüşecekler. Öncelikle il ve ilçe bazında imar planları yapıldıktan sonra alanın deprem önceliğini esas alarak etaplar halinde 100 dönümlük ölçülerde mahalle bazında dönüşüm yapılması Şehircilik Şurası’nın aldığı kararlar arasında” diye konuştu.
2018`de kentsel dönüşümde hangi ilçeler öne çıkacak?
İstanbul`da kentsel dönüşümde öne çıkacak bölgeleri Esenler, Gaziosmanpaşa, Kartal, Sultanbeyli, Ümraniye, Zeytinburnu ve Küçükçekmece olarak gösteren Öngören, bu bölgelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Buralarda birkaç yıldır devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının planlaması ve hak sahipleriyle uzlaşma süreçleri tamamlanacak ve yakında buralarda yeni mahalleler ve yapılar yoğun biçimde ortaya çıkacak. Burada özellikle yeşil dönüşüm yönünde çalışmalar yoğun. Esenler’de yaklaşık 3 milyon metrekare büyüklüğünde 3-4 ilçenin kullanılabileceği bir yeşil alan hazırlanıyor. Ayrıca bu dönüşüm alanlarında okul, hastane, çocuk parkı, spor sahaları ve kompleksleri, ibadet alanları hazırlanıyor. 5-6 ilçeden geçen yeşil kuşaklar, bisiklet yolları projeleri konuşuluyor. Bu gerçekleştiğinde hem halkımız depreme dayanıklı konutlara hem de yaşam kalitesinin yükseldiği parklarla, hastanelerle, spor alanlarıyla mutlu olacakları bir çevreye kavuşacaklar.”
Hükümet kaynak sorununu çözmeye odaklandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yenilenmek zorunda olunan 7.5 milyon bağımsız birimin yüzde 25`inin bulunduğu İstanbul`da hedefi yılda 200 bin adet konutu yenilemek. Bakanlık bununla birlikte Anadolu`da da 300 bin binayı yenileyerek yılda 500 bin konutu yenileyip kentsel dönüşümü 15 yılda tamamlamayı planlıyor.
Kentsel dönüşümde fiilen geldiğimiz yolu aktaran Öngören ise şu ana kadar yaklaşık 5 yılda 500 bin konutun yenilendiğini, 500 bin konuta ilişkin de riskli alanlarda çalışmalar başladığını anlattı. Öngören, “Ancak yılda 200 bin adet yenileme yetersiz. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki`nin hedefi yılda 500 bin konutu yenilemek. Bu yüzden Şehircilik Şurası’nda alınan kararlar gereği öncelikle imar planları yenilenerek, dönüşüm çalışmaları hızlanacak. Parasal kaynak ve belediyelerin dönüşümdeki performans ölçüm sistemleri oluşturulursa 2019`dan itibaren yıllık 500 bin adet birim dönüşümü gerçekleşebilir. Dönüşüm çalışmaları sadece müteahhitlerin sermaye gücüyle veya belediyelerin olanaklarıyla değil, Devletin tüm imkanları seferber edilerek ve parasal kaynak bulunarak yapılacak. Bunun için yasal ve finansal çalışmalar yapıldı ve bir kısmı da 2018 yılında yapılarak, kaynak sorunu çözülecek” açıklamasını yaptı.