Kentsel dönüşümde kat karşılığı oranları düştü

Piyasada durgunluk başlayınca Bostancı bölgesinde kat karşılığı oranlarının düştüğü, bölgede teminat mektubu istemeyenlerin oranın da artmaya başladığı belirtildi.
Kentsel dönüşümde kat karşılığı oranları düştü
İnşaat sektöründe bugüne kadar 40’a yakın kamu projesinde taahüt işi yapan Yapıen İnşaat, kendi markasıyla da konut sektörüne girdi. 61 konutlu Bostancı Deluxe projesiyle sektöre giriş yapan Yapıen İnşaat, projeyi Mart 2018’de teslim etmeyi planlıyor.
Bostancı Deluxe`un satışa çıkması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Koçer, inşaat sektöründe uzun bir geçmişe sahip bulunan şirketlerinin bugüne kadar binin üzerinde konut ürettiğini söyledi.
Bostancı Deluxe’nin bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu aktaran Koçer, “Proje için kat malikleriyle 15 Temmuz öncesi yüzde 69’ı hak sahiplerine kalacak şekilde kat karşılığı anlaşma yaptık. Ayrıca 3 milyon liralık teminat mektubu verdik ve maliklerin bir yıllık kiralarını peşin ödedik. Ancak bu tarihten sonra piyasada durgunluk başlayınca Bostancı bölgesinde kat karşılığı oranları düştü. Artık bölgede yüzde 60 kat karşılığı oranları konuşulur oldu. Ayrıca artık teminat mektubu istemeyenlerin oranı da artmaya başladı” diye konuştu.
Kendilerinin Bostancı Deluxe inşaatına 4 ay önce başladığını bu süre içinde projenin inşaatının yüzde 70’ni tamamladıklarını belirten Koçer, “Firmamızın verdiği güven de bölge insanın bize daha düşük kat karşılığı oranlarıyla gelmesini sağladı” dedi.
Daire fiyatları 650 bin TL’den başlıyor
1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinin yer aldığı projenin yüzde 80’nin yeşil alanlara ayrıldığını aktaran Koçer, “Projemiz kapalı otopark, spor alanları, meyve bahçesi, oyun parkları gibi pek çok donatı alanına sahip. Dairelerin metrekare fiyatları 7 bin 450 TL’den başlıyor. 95 metrekarelik 1+1’in fiyatı 650 bin TL, 115 metrekare 2+1 dairenin fiyatı 850 bin TL iken 4+1 dairelerin fiyatı ise 1 milyon 750 TL’ye kadar çıkıyor” dedi.
Koçer, Bostancı Deluxe’de, yüzde 5 peşinat ve 120 ay vade imkanıyla ev sahibi olma imkanı sunduklarını aktararak, ‘Önce otur sonra öde’ kampanyası dahilinde projeden ev alanlar teslimat sonrası taşınma sürecine kadar hiçbir ödeme yapmama avantajına da sahip oluyor” diye konuştu. Konut sektöründe kentsel dönüşüm alanında özellikle Anadolu Yakası’nda yeni projeler geliştirmeyi sürdüreceklerini kaydeden Koçer, taahhüt anlamında da 13 projelerinin yapımını sürdürdüklerini belirtti.