Kıbrıs Town Houses kapılarını açtı

Kıbrıs’ta 32 yıllık deneyimi ile kişiye özel yaşam alanları yaratan Kıbrıs Developments, Kıbrıs Town Houses projesi ile ilgi topluyor. Blue Way Group bünyesinde, Kıbrıs Developments imzasıyla hayat bulan “Kıbrıs Town Houses” projesinin ev sahipliği yaptığı, Solo, Compact ile akıllı ev sistemlerinin kullanıldığı moOd isimli konut modellerinin örnek ev lansmanı yüzde 1 konseptiyle bütünleşen bir etkinlik ile gerçekleşti. Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizden ilham alınarak, metaforik olarak yüzde 1 konsepti ile bütünleştirilen showhouse lansman etkinliği beğeni toplarken, aynı zamanda da kültürel değerlere, doğaya ve sanata sahip çıkmayı da teşvik etti.

Gerçekleştirilen etkinlikte davetliler Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim ve şirketin Finans Direktörü eşi Türkan Özbirim tarafından karşılandı. Etkinlik ile birlikte Kıbrıs Town Houses’un kapıları, yasemin ve meyve ağaçlarıyla çevrelenmiş huzur dolu ortamını sunmak, Kıbrıs’ın doğal, kültürel değerlerini ve sanatın hayata kattığı estetiği yaşatmak üzere açıldı. Etkinlik kapsamında Kıbrıs Town Houses’ta bulunan yaşam alanları Kıbrıs’ın sosyokültürel değerlerini hatırlatan üç perdelik tiyatro oyununa sahne oldu.

Üretmekten ve kültürü devam ettirmekten vazgeçmeyen, Kıbrıs kültürünün devamlılığını sağlayacak yapı taşlarından olan bireylerin özel portrelerinin yer aldığı “Yüzde 1 Sergisi” Kıbrıs Developments’ın Instagram sayfasının yanı sıra, etkinlik katılımcıları ile de buluştu.

Çağatay Özbirim:

“Projenin toplam maliyeti 100 milyon TL”

Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim, 30 yıldır inşaat sektöründe yer aldıklarını belirterek, “Babam turizmciydi. İlk 20 yılımda tarz olarak tailor-made villa projeleri yapıp, sattım. Gayrimenkul sektöründeki değişiklikleri ve talebi yakından takip eden oğlumun etkisi ile son sekiz yıldır ‘toplu konut yaşam alanları’ geliştirmeye başladık. Yeni jenerasyon Kıbrıs kültüründen gün geçtikçe uzaklaşıyor. Bu da beni rahatsız ediyor. Kıbrıs kültürünü ve değerlerini yeni jenerasyona anlatmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz diye düşündüm. Bir önceki projemizde Alsancak’ın unutulmuş Milos değirmenleri vardı. Bu değirmenlerde anneanne ve babaannelerimiz un yaparlardı, kapandı. Suyla çalışan bir yerdi. Projemizde Milos değirmenlerini orijinal taşlarıyla birebir hayata geçirdim. Farkındalık yarattığımıza inanıyorum. Yeni projelerimizde yine Kıbrıs kültüründen izler olacak” diye konuştu.

Toplu konutta üçüncü projeleri olan Kıbrıs Town Houses’un 70 dönüm arazi üzerinde 230 konuttan oluştuğunu belirten Özbirim, “Projeye 2017 yılının Eylül ayında kazmayı vurdum. Ekim ayında da satışlara başlandı. Proje iki etaptan oluşuyor. Toplam 100 milyon TL’lik yatırım bedeline sahip projemizin ilk etabının yüzde 70’i satılmış durumda. Daire teslimleri başladı. İkinci etaba ise henüz başlamadık. Projemiz 2019 yılının Mayıs ayında bitmiş olacak. Konut tipleri 1+1 ve 2+1’lerden oluşuyor” dedi.

20 yıl vadeli konut kampanyası

Özbirim, Türkiye İş Bankası arasında imzalanan iş birliği anlaşması ile tüketicilere Kıbrıs Town Houses projesine özel 20 yıl vadeli natamam konut kredisi imkanı sağladıklarını belirtti. Projeye özel 20 yıl vadeli konut kredisinin, KKTC ve TC vatandaşlarıyla sınırlı olmayarak, bu fırsattan tüm dünya vatandaşlarının yararlanabildiğini açıklayan Özbirim, sözlerine şöyle devam etti:

“KKTC’de Mortgage Yasası yok. İş Bankası burada ilk kez firmamızla iş birliği yaptı. Tüketici için büyük bir fırsat olan, projeye özel 240 ay vade oranına sahip konut kredisi ile özellikle genç tüketicilerin daha kolay konut sahibi olabilmesini hedefliyoruz. Birinci etap bitiminde daire fiyatlarına yüzde 10, ikinci etap bitiminde ise yine yüzde 10 artış yapacağız. Bir yıl gibi kısa bir sürede topraktan alanlar çok şanslı olacaklar.”

Özbirim, Kıbrıs Town Houses’un Sign of the City Awards (SotCA) 2017’de devam eden projeler içerisinde “En iyi konut”, “En yeşil bina” ve “En iyi pazarlama kampanyası” kategorilerinin premium projesi seçildiğine vurgu yaptı.

“Kıbrıs’ta konutun geri dönüş süresi dokuz yıl”

Kıbrıs Developments’ın bugüne kadar toplam bin 170 konuta imza attığını belirten Özbirim, konut satışlarının yüzde 90’ının yabancı yatırımlara yapıldığını söyledi. Özbirim, başta TC, İran, Rusya ve İskandinav ülkelerinden yoğun talep aldıklarını kaydetti. Son yıllarda önemli gelişmeler gösteren Kıbrıs’ın yatırımcılar için de önemli bir adres haline geldiğine dikkat çeken Özbirim, “Kıbrıs, Akdeniz’in incisidir. KKTC’nin diğer ülkeler tarafından siyasi olarak tanınmaması nedeniyle bütün Akdeniz havzasındaki konut fiyatlarının şu an da en düşük pozisyondaki ülke konumundadır. Ancak en pozitif yönü ise konutta geri dönüşüm süresidir. Maksimum 12, minimum dokuz yılda geri dönüşü olan konut Akdeniz ülkelerinin hiçbirinde yoktur. Ayrıca, ülkemizde suç oranı çok düşüktür. Son yıllarda özellikle Türkiye’den hem oturum amaçlı hem de yatırım için konut satın alan kişi sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Eğitim açısından da Kıbrıs çok iyi durumda. Bunu tercih edip ailesini Kıbrıs’a taşıyanlar var. Günübirlik uçakla işine gidip, gelen kişi sayısında artış var” açıklamasında bulundu.

“Gökdelenlere karşıyım”

Kıbrıs’ta büyük nitelikli arazilerin kalmadığını anlatan Özbirim, maksimum 25 dönümlük yerlerin kaldığını bildirdi. Özbirim, Kıbrıs halkının büyük bir bölümünün topraklarını satmadığını belirtti. Adada iki kattan fazla konut yapımına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Özbirim, “Yüksek katlı projelere karşıyım. Girne’nin merkezinde rant daha yüksektir. Rantın yüksek olduğu yerlerde yeşil yok ediliyor. Girne’yi gökdelenlerle görmek istemiyorum” dedi.

“Butik otel sektöründe büyümeyi planlıyoruz”

Özbirim, kızının isteği üzerine Girne’de butik bir otel satın aldıklarını belirterek, “Önümüzdeki dönemde otel sektöründe büyümeyi planlıyoruz. Yeni bir konsept üzerine çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kumarhanesi olmayan, 5 yıldızlı butik otel konseptinde olacak. Kendi markamızı oluşturacağız. Marka ismi, Kıbrıs’ın tarihine ilişkin bir isim olabilir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta Türkiye’deki gibi AVM’lerin tutmadığını aktaran Özbirim, “Kapalı alanları bizim insanlarımız tercih etmiyor. Tüketicinin isteği doğrultusunda birkaç AVM’miz var. Ayrıca, firmamızın bünyesinde bir akaryakıt istasyonu bulunmaktadır” diye konuştu.

Özbirim, en büyük hayalinin Kıbrıs’ta güzel bir yat limanı yapmak olduğunu belirterek, “Ülkemizde bürokrasi engelini aşmak çok kolay bir iş değil. Yavaş yavaş bürokrasideki kafalar değişmeye başladı. Hayalime çok yaklaştığımı düşünüyorum” dedi.

Harper Özbirim:

“Kıbrıs Town Houses ile tükenen bütün değerlerin karşısında duruyoruz”

Kıbrıs’ta sektördeki toplu konut anlayışına yeni bir soluk getiren Kıbrıs Developments’ın Proje Tasarımı ve Pazarlama Bölümü Direktörü Harper Özbirim ise, yüzde 1 etkinliğinin anlamını ve Kıbrıs Town Houses’un kültürel değerler ile bütünleşen yönlerini bir sunum ile paylaştı. Kıbrıs Town Houses projesinin, tükenmiş veya tükenmeye yüz tutmuş bütün değerlerin karşısında durmayı amaçladığını vurgulayan Özbirim, şunları söyledi:

“İlk olarak tükenen mimari değerlere sahip çıkarak çarpık yapılaşma ve son zamanlarda modern mimari ile birlikte yok olan Akdeniz mimarisinin düzenini Kıbrıs Town Houses’ta Kıbrıs kapısı, avlular, kemerler ve çatılı evlerle birlikte tekrardan yorumlayarak tükenen mimari değerlerin karşısında durduk. İkinci olarak tükenen doğal değerlerin karşısında durabilmek için uluslararası yeşil bina sertifikasyonu olan Breeam Sertifikası’nı Kıbrıs’ta alan ilk ve tek yaşam alanı olma unvanına sahip Kıbrıs Town Houses’ta yüzde 50 su tasarrufu, yüzde 30 enerji tasarrufu yakalayarak sürdürülebilir yapılar yarattık. Günümüzde insanların daha az sosyalleşmesi, daha az bir araya gelmesi ile sosyokültürel kayıpların yaşandığını gözlemlediğimiz ve bunun karşısında durmayı hedeflediğimiz için projemizde mahalle ve komşuluk kavramlarına ağırlık verdik. Kıbrıs Town Houses’un içinde bir Köy Meydanı yarattık ve bazı ev modellerimizin içerisine iç avlular yerleştirdik. Böylelikle mahalle ile komşuluk kavramlarını öne çıkararak insanların eski zamanlardaki gibi bir araya gelerek gerçek ilişkiler kurmasına vesile olmayı amaçladık.”

“Atık pillerden sandalye heykeli yapacağız”

Özbirim, Kıbrıs Town Houses projesinin kaybolan bütün sosyokültürel, doğal ve mimari değerlerin karşısında duran, yarına bırakılacak örnek bir konut projesi olduğunu belirtti. Özbirim, Kıbrıs’ta kendileri gibi hala bir şeyler üretmekten vazgeçmeyen, yarına bir şeyler bırakma kaygısı taşıyan insanların olduğunu, bunların içerisinde bayramda pilavuna yapmaktan vazgeçmeyerek bu geleneği sürdüren, Kıbrıs kapısı ve iskemle yapımından vazgeçmeyerek kültürel değerleri yaşatan birçok değerli insanın portrelerinin yer aldığı

20 kişilik Instagram sergisi hakkında da bilgi verdi. Hedeflerinin; vazgeçmeyen, yaptığı işe tutkuyla bağlı 100 kişiye ulaşarak, bu 100 farklı hikayeyi yarınlara ilham vermesi için kitap haline getirmek olduğunu belirten Özbirim, ayrıca davete katılanların yanlarında getirdikleri atık piller ile üç tane sandalye heykeli yapacaklarını, bu heykellerin Kıbrıs Town Houses projesinde sergileneceğini vurguladı.

Kıbrıs Town Houses, konumuyla dikkat çekiyor

Girne’ye bağlı Alsancak kent merkezinde plajlara yürüyüş mesafesinde bulunan Kıbrıs Town Houses, küçük bir kasaba sokaklarında yürüyor hissi uyandıran yürüyüş yolları, yasemin ve meyve ağaçlarıyla çevrelenmiş çardakları, açık çim alanları, jakuzisi, çocuk yüzme havuzları ve iki yetişkin havuzundan oluşan ortak yaşam alanları ile site sakinlerine zengin sosyal aktivite imkanları sağlıyor. Apartman dairesi, yarı müstakil avlulu konut, tek kat engelsiz ve tam müstakil villa olmak üzere dört farklı modelden oluşan projede tek yatak odalıdan dört yatak odalıya kadar farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek alternatiflerin yanı sıra iç avlular ve ek olarak her konutun kendi özel bahçesi veya terası yer alıyor.

Alsancak plajlarına yürüme mesafesindeki lokasyonu ve iki vadi arasındaki proje arazisi, konutlara güçlü bir dağ ve deniz manzarası sağlıyor. Projede yaşamın başlaması ile birlikte site sakinlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir Köy Meydanı ve bu alanda bir Köy Kahvesi faaliyete geçecek. Kıbrıs’a özgü yiyeceklerin ve içeceklerin sunulacağı Köy Kahvesi’nde, hem yetişkinler sosyalleşecek, hem de çocuklar sokak oyunları oynayabilecekler.