Konut Fiyat Artışları Dünya Ortalamasının Altında Kaldı

IMF’nin 63 ülkede gerçekleştirdiği araştırma sonucu ortaya çıkardığı rapor Türkiye’nin dünya emlak piyasasındaki gerilemesini sürdürdüğünü ortaya koydu.
Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri sıraladı. 63 ülkeyi kapsayan IMF Küresel Konut İzleme Raporu verilerine göre, 2017`nin ikinci çeyreğinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke yüzde 18.7`lik artışla Hong Kong oldu.Bir önceki yılın aynı dönemine göre ev fiyatlarının en çok gerilediği ülke sıralamasında ise yüzde 14.7`lik düşüşle Ukrayna ilk sırada yer aldı.
Geçmiş dönemlerde yüksek oranda fiyat artışıyla sıralamada hep ilk üçte yer alan Türkiye ise düşüşünü sürdürdü. 63 ülkenin 44`ünde fiyat artışı yaşanırken, Türkiye yüzde 1.2‘lik yükselişle 39`uncu sırada yer bulabildi. 2017`nin ilk çeyreğinde Türkiye listede 37`nci sıradaydı. 2015 yılından bu yana listede kademeli olarak düşüş gösteren Türkiye`de konut fiyat artış oranının yüzde 14 seviyesinden yüzde 1`lere gerilemesi dikkat çekti. Öte yandan konut fiyatlarıyla gelir orandaki artışı kıyaslayan endekste Türkiye 26`ncı sırada yer alırken, makasının en çok açıldığı ülke Yeni Zelanda oldu.
Kredi hacmi büyüdü
2015 yılında, 44 ülke arasında reel konut kredisi artışında yüzde 17.1`lik büyüme ile birinci sırada yer alan Türkiye, 2016`da 29`uncu sıraya gerilemişti. 2017`nin ilk üç aylık döneminde dördüncü sırada yer alan Türkiye bu alandaki yükselişini sürdürdü.Reel konut kredisi hacmi yüzde 11.7 artış gösteren Türkiye üçüncü sırada yer alırken, yüzde 14.5`lik artışla Filipinler ilk sırada yer aldı. Kredi büyümesinin en çok yavaşladığı ülke ise yüzde 15.5`lik düşüşle Ukrayna oldu.