Konut satışlarında düşüş yaşanırken şehir merkezindeki projelerin yıldızı parlıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde konut satışlarının 2018 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 olduğu belirlendi. Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 247 konut satışı ile en yüksek paya sahip şehir oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 686 konut satışı ile Ankara, 5 bin 965 konut satışı ile İzmir izledi.

Şehir merkezinde yer alan projeler yabancı yatırımcıların ilgi odağı

TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 artarak 1.729 olarak tespit edildi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, şubat ayında ilk sırayı 604 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 415 konut satışı ile Antalya, 134 konut satışı ile Bursa, 84 konut satışı ile Yalova ve 71 konut satışı ile Trabzon’un izlediği belirlendi.

Yaklaşık yarım asırlık birikimi ile Yıldırım Yapı Grubu, 2006 yılından bu yana kentsel dönüşüme destek veren firmalar arasında yer alıyor. İstanbul’un merkezi Şişli’de hayata geçirdiği son projeleri Kuleli Evleri Poyraz I, Kuleli Evleri Poyraz II ve Kuleli Evleri Bomonti ile yeni yaşam alanları inşa eden Yıldırım Yapı Grubu, şehir merkezinde yer alan kentsel dönüşüm projelerine özellikle yabancı yatırımcıların ilgisi olduğunu belirtti.

Türkiye genelinde gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla gayrimenkul sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirten Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Kuleli Evleri projelerinin yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağında olmaya devam ettiğini vurguladı.  Bugüne kadar Bomonti bölgesinde yapılan, 600’ü aşkın projeyle özellikle yabancı ve genç kuşak yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Yıldırım; “Yabancı yatırımcılar özellikle şehir merkezinde yer alan birinci el konutlara ilgi gösteriyor. Bu nedenle de kentsel dönüşümle birlikte yenilenen yapılarla daha çok ilgililer. Ulaşımı kolay ve konumu avantajlı nitelikli konutların artmasıyla yabancı yatırımcıların gayrimenkul sektöründe yaptığı yatırımlarda artış gözleniyor. Yıldırım Yapı Grubu olarak Şişli gibi şehrin merkezinde ve kolay ulaşılabilir lokasyonlarda yer alan projelerimizle öne çıkarak yabancı yatırımcılar için tercih noktası haline geldik. Talebi azalan ikinci el konutları yeni bir mimari ile yeni bir yaşam alanına dönüştürüyoruz. Sağlanan bu fırsatlar ile yurtiçi dinamikleri her zaman canlı kalırken, yaşam kalitesini artıran bu projeler yurtdışı taleplerini de artırıyor” dedi.