Konutta devlet desteğinin artırılması alt gelirliye yarayacak!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, vatandaşı ev sahibi yapacak her teşvikin arkasında olduklarını söyledi. Devlet desteğinin artırılmasının güzel bir şey olduğunu ifade eden Durbakayım, “Fakat mevcut konut fiyatları göz önüne alındığında 20-25 bin liralık destekle birlikte konut fiyatlarını ucuzlatacak teşviklerin daha iyi olacağını düşünüyoruz.” dedi. Yapılan düzenlemenin alt gelir gurubuna yarayacağını söyleyen Durbakayım, “Bu düzenleme daha çok alt gelirli grubun Anadolu`dan ev satın alımında faydalı olur. Ancak İstanbul, İzmir gibi kentlerde çok getirisi olmaz.” dedi.
 “Umut verici bir gelişme”
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir dekonuya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan düzenlemenin orta ve yüksek gelir gruplarına faydası olmayacağını ifade eden Demir, alt gelir grupları için sevindirici olduğunu, söz konusu teşvikin bu kimselerin ev alırken kısmen de olsa rahat edeceğini belirtti.
Konut hesabı düzenlemesinin sektördeki durgunluğa tek başına çare olmayacağını söyleyen Demir, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1`in altına inmesi gerektiğini savundu. Demir konut satışlarının bu sayede tekrar hareketleneceğini, durgunluğun aşılacağını anlattı
TOKİ yol gösterici olmalı
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Ekim 2017`de 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının sadece 11 bin 348 olduğunu, bunun yetersiz kaldığını ifade etti.Katkı payı ve oranında artışa gidilmesinin umut verici bir gelişme olduğunu belirten Tavukçuoğlu, “Ancak 2018 yılında konut satışlarını canlı tutabilmek için lüks konuttan vazgeçilip ucuz konut üretimine ağırlık verilmesi gerekiyor. TOKİ`nin yol gösterici olup, inşaat firmaları için de inşaat maliyetinin yüzde 60`ını oluşturan arsa fiyatlarının ucuzlamasıyla olabilir.” dedi.
Bu destek büyük şehirlerde yetersiz kalacak
Melih Tavukçuoğlu, yeni düzenlemenin büyük şehirlerde yetersiz kalacağını ifade etti. Tavukçuoğlu, “Konut satışlarında hız kazanacağımız kısım, alt ve orta gelir grubu. Bu grubun da konut satın alabilmesi için konut kredisi ya da inşaat firmalarının uzun vadeli ödeme koşullarından oluşan kampanyalı satışlarından faydalanmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 “Tapu harçlarında indirime gidilmesi olumlu”
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa da konuya ilişkin görüşlerini paylaştı. Aşa, emlak piyasasına ilişkin her düzenlemenin ekonomiye katkısı olacağını ifade etti.  Konut hesabı düzenlemesinin satışların artmasına az da olsa katkısının olacağını ifade eden Aşa, “Ancak destek daha fazla olmalıydı.” dedi.
Tapu harçlarında indirime gidilmesi teşvikinin sadece bu kapsamda alınan konutlarda değil tüm konut alımlarında geçerli olması gerektiğini ifade eden Nizameddin Aşa “Gerçek değer beyanlarının önündeki en büyük engel yüksek gayrimenkul değer artış vergisi. Bir defaya mahsus gerçek beyan sağlanırsa ve harçlar düşerse devletin geliri artar ve insanlar gerçek değer üzerinden konutu alır.” açıklamasında bulundu.
Aşa, alt gelir grubu için bu desteğin yanı sıra düşük konut kredisi imkanının sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.