Küçük evlerin dekorasyonu için kullanışlı fikirler

EvimiTasarla.net‘in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, hayat şartlarındaki zorluk ve pahalılık nedeniyle geniş kesimlerin daha küçük evlerde yaşamak zorunda kaldığını belirterek, genellikle sıkıntılı bir durum gibi görünen ‘küçük evlerde oturma’ gerçeğinin akıllı iç mimari çözümlerle değiştirmenin ve keyifli mekanlarda yaşamanın mümkün olduğunu kaydettiler. Tamer ve Hatipoğlu, pratik küçük çözümlerle verimli depolama alanları oluşturulduğunu, fonksiyonel ve estetik alanların yaratılabildiğine belirterek küçük ev dekorasyonu için yedi ipucu sunuyor.

Kullanılmayan küçük köşeler

Koridorlarda ya da odalarda iki kapı arasında kalan küçük köşelere ne yapabileceğini birçok insan bilmiyor. Ancak derinliği fazla olmayan ya da üçgen şekildeki raflar, bu alanlara hem işlevsellik hem de estetik katıyor.

Kullanılmayan kapı üstleri

Dar alanlarda kapıların üstlerindeki boşlukta yapılacak küçük raf eklemeleri mekan küçükse psikolojik olarak kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Ancak çok büyük yararlar sağlıyor.

Kullanılmayan duvar alanları

Her evde hiçbir fonksiyonu olmayan boş duvarlar mevcut. Bu duvarlara bir anlam katmak ise hiç zor değil. Tablolar, çerçeveler ve birbirinden renkli duvar objeleriyle bu alanlara yüksek bir estetik kazandırmak kolay.

Kullanılmayan dolap iç bölümleri

Birçok dolabın iç bölmeleri ihtiyaçlara göre tasarlanmıyor. Bu tip bölümler için üretilmiş son derece akıllı aksesuarlarla bunun da üstesinden gelmek mümkün.

Paravan tipi bölücü kullanımı

Mekanları hafif ama maskeleyeci paravanlarla bölerek mahremiyet alanlarını genişletebilir, mekanlarda farklı fonksiyonları iç içe geçirebilirsiniz. Bu paravanlar cam ya da ahşap malzemelerle kurgulanabilir, tül perde ile oda içinde oda yaratılabilir.

Banyo depolama alanları

Temizlik malzemelerinin depolanması da en büyük sorunlardan biridir. Bunlar için de akıllı çözümler mevcut. Küçük bir aralığa sürgülü bir sistemle tüm malzemeler yerleştirilebilir.

Kullanılmayan yatak altları

Yatak altları da genellikle kullanılmayan atıl alanlar. Sandık bazaları dışında mobilya üreticileri çeşitli seçenekler sunuyor. Örneğin çekmeceli düzenek mekana hem estetik hem de işlevsellik kazandırıyor.