Kulak İnşaat’tan 74 yılda 4 milyon metrekare inşaat, 40 binden fazla konut

İnşaat sektöründe 74 yıldır yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği projeler ile sektörün öncüleri arasında bulunan Kulak İnşaat, bugüne kadar 4 milyon metrekareye yakın inşaat ve 40 binin üzerinde konut yaptı. Uzun vadeli stratejilere odaklanan şirket, 2017’de Adana, Mersin, İzmir ve Kocaeli’nde yeni projeler başlattı.

Kulak İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Tarkan Kulak, 1943’ten bu yana yurt içi ve yurt dışında çok sayıda projeye imza attıklarını söyledi. Kulak, ilk resmi projeleri olan Antalya Gazipaşa Hükümet Konağı inşasını 1947 yılında gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen dönemde sektörün her alanında yeniliklere açık ve güvenilir bir firma olarak kaliteli işler çıkarıp, markalaştıklarını vurguladı. Kulak, şöyle devam etti:

“Şirketimiz; sektörün her alanında edindiği çok yönlü tecrübesi neticesinde; konut inşaatı, iş merkezi, otoyol, askeri tesis, otel, hastane, okul, prefabrik konut, yüzme havuzu, toplu konut, villa, alışveriş merkezi, spor merkezi, hidroelektrik santral, endüstriyel tesis ve ilgili birçok iş gerçekleştirerek, uzmanlaştığı faaliyet alanlarını oluşturmuştur. Özellikle bu faaliyet alanları arasındaki, toplam 4 milyon metrekareye yakın inşaat alanı ile 40 binin üzerinde konut üretimine aracılık etmemiz bile tek başına, büyüyen iş hacmimize, dolayısıyla Adana ve ülke ekonomisine katkılarımızın kanıtıdır. Şirketimiz, şu ana kadar tamamladığı ve yeni başladığı her proje seçiminde ilk kararını; inşaat sektörünün; sadece ülke ekonomisiyle orantılı olarak ilerlemekle kalmayıp dünya ekonomisi ölçeğinde de büyük bir kalkınma ve yatırım aracı olduğu bilinci içinde vermiştir.”

Kulak, şirketin hayata geçirdiği yurt dışı projeleri arasında; Irak’ta 2008 – 2012 arasında askeri tesis, askeri havaalanı apron ve hava trafik kontrol kulesi, depo, nakliye rampası, cadde; Güney Afrika Komor Adaları’nda asfalt / beton yol işlerinin dizayn ve inşaatı, Umman Maskat’ta Madinatal İlam Villa Kompleksi, Mr. Salem Butı Obaıd Salem Al Mazroueı binası, Kuveyt’te 2015’te başlayıp 2017’de tamamlanan Jahra Hastanesi gibi çalışmaların bulunduğunu söyledi.

Yurt içinde ise Ağrı Doğubeyazıt’ta 1998’de kompresör istasyonu, Kayseri’de 2006’da tamamlanan 3 bin 272 dairelik toplu konut inşaatı, Adana’da Kulakkent Toplu Konutları, Semiramis Köyü Villaları, Sıtkı Kulak Rezidans, Atakan Rezidans, Kuzey Adana Toplu Konutları, Bener Kamışlı Rezidans, Benyes Rezidans Kompleksi, Akdoğan Rezidans, Tarkan Rezidans, Abdurrahim Gizer Rezidans’ın yapımını gerçekleştirdiklerini anlatan Kulak; ayrıca Berke Barajı ve Hes Site Tesisleri inşaatı, Düzce toplu konut inşaatı, Afyon Dinar’da afet konutları ve dükkan inşası, Şanlıurfa Birecik’te Daimi Site inşaatı, Mersin’de Müge Apart Otel’in de ülke geneline yayılmış projeleri arasında yer aldığını kaydetti. 2014 – 2016 döneminde Mersin Limanı Geliştirme Projesi, Yeni Konteyner Rıhtımı inşaatı ve altyapı işleri projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Kulak, aynı dönemde Adana’nın Yüreğir ilçesinde 18 blok, 696 mesken ile 10 adet iş yerinden oluşan Kulak Kent Toplu Konutları projesinin de tamamlandığını dile getirdi.

Devam eden projeler

Abu Dhabi’de Kasım 2015’te başlayan 5 Yıldızlı otel projesinin devam ettiğini, bu yıl Adana ve Mersin Tarsus’ta iki adet yeni konut projesine başladıklarını bildiren Kulak, 13 blok 456 konut ve iş yerlerinden oluşan Kulak Tarsus Park Konutları’nın 2020 yılında tamamlanacağını açıkladı. Yine bu yıl Kulak Kıyıboyu Konutları’na başladıklarını ifade eden Kulak, “2019 yılında tamamlanması hedeflenen proje, 15 katlı üç bloktan oluşuyor. Toplam 140 adet daire, spor salonu, çocuk oyun alanları ve vitamin bar gibi sosyal donatılar yer alıyor. Şirketimizin, 2017 yılında konut projeleri dışında İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesi ile Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü projelerinde de yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Enerji üretim tesisi

Kulak Grubu’nun enerji sektöründe ise Gaziosmanpaşa Ankara’da Akşar Nazar Enerji Üretim AŞ ile faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Kulak, bu kapsamda Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Akşar Belediyesi sınırları içerisindeki Sutopu Deresi üzerinde inşa edilen hidroelektrik enerji santralinin 2017 yılı Aralık ayında tamamlandığını belirtti. Kulak, şirket olarak öncelikli hedeflerinin ‘sektörde edindikleri başarı ve büyümenin sürdürülebilir kalması’ olduğunu vurgulayarak, “Kulak Ailesi olarak, doğru şirket planlaması ve stratejisinin, odaklandığımız inşaat sektörü ve bu sektörle ilişkili iş sahalarında uzun vadeli yatırımlara imza atarak hem şirket karlılığının hem de şirket ortaklarının sahip olduğu hisse değerlerinin artışını sağlamak olduğunun bilincindeyiz” diye konuştu. Sosyal sorumluluk çalışmalarına da değinen Kulak, İsmail Kulak Anadolu Lisesi ve Sıtkı Kulak Ortaokulu ile Tarkan Kulak Camii’nin vatandaşların hizmetine sunulduğunu sözlerine ekledi.