Mahall Bomonti Sanat’ta “Zamansız İzler”

Mahall Bomonti İzmir, yeni bir sergiye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Seramik sanatının önemli isimlerinden Vedat Kacar’ın geleneksel olandan sağladığı referansları kullanarak, estetik ve teknik ayrımlarla kişiliğini bulan seramiklerinin yer aldığı sergi 15 Mart’ta kapılarını açacak. Kacar’ın Geleneksel kökenli örüntülerle, ortak bir dil, tarih ya da kültür ilişkisi üzerinden özgün bir arayışla yarattığı birbirinden değerli eserleri 15 Mayıs’a kadar görülebilecek.

“Kültür birikimlerimize bugünden bakınca zamansızlaşıyor”

Dünyanın birçok değişime sahne olduğunu ve insanların, duyguların, sembollerin, beğeni kavramının, her şeyin değiştiğini savunan Vedat Kacar, yeni sergisini şu sözlerle anlattı: “Değişmeyen tek şey kültürel izler. Bu izler olduğu yerde kalarak bir döneme tanıklık etmekte ve o dönemin izlerini, sözlerini, duygularını yansıtıyor. İşte bu noktada değişmeyen kültür birikimlerine bugünün şu anından bakınca da zamansızlaşabiliyor aslında. Bakıldıklarında geçmiş bir dönemin izleri olsalar da, bir döneme tanıklık etseler de bu günün estetik tavrı girince, düne ait olan bugüne de ait olabiliyor. Yani zamansızlaşıyor, zamansız izlere dönüşüyor.”

Sanatla iç içe modern bir yaşam: Mahall Bomonti İzmir

Mahall Bomonti İzmir; kentin, yaşam kalitesi, tasarım anlayışı, inşaat teknolojisi ve güvenlik seviyesi en yüksek projesi olarak tasarlandı. Tarihle iç içe dokusu, konforlu rezidansları, uluslararası standartlarda ofis katları, seyir terası, alışveriş sokağı, güçlü markaların mağazaları, kafe ve restoranlarıyla sakinlerine keyifli bir yaşam sunacak. Mahall Bomonti Sanat’la İzmir’e yeni bir kültür-sanat mekanı kazandıran ve birçok sergi ve etkinliğe sahne olan proje tamamlandığında da sanatla bağını hiç koparmayacak. Türkiye’nin sayılı opera sahnelerinden birinin inşa edileceği Mahall Bomonti İzmir’de, performans alanı, müze, sanat evi, sinema ve tiyatro salonu yer alacak.

Vedat Kacar kimdir?

1969 doğumlu Vedat Kaçar, 1991’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü “Geleneksel Çini Motiflerinden Yola Çıkarak Yeni Tasarımlar Oluşturmak”Projesi ile 1994’te yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Seramik Programını “Bir Bildirim Aracı Olarak Artistik Duvar Uygulamaları” Projesi ile bitirmiştir. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta Yeterlik Seramik Programını “Geleneksel Seramiklerin Çağdaş Bir Form ve Renk Anlayışıyla Yeniden Sunuluşu” Projesi ile tamamlamış, aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Çini Ana sanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1998 yılında Yardımcı Doçent olmuş, aynı tarihten başlayarak 2014 yılına kadar Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde Çini ve Çini Onarımları Ana sanat Dalı Başkanlığını yürütmüştür. Türk Çini Sanatı Form Özellikleri ve Bezeme Teknikleri ile Günümüzde Çini Tasarımı ve de Tasarım üzerine dersler vermeye devam etmektedir. 1989’dan itibaren birçok şehir ve ülkede, kişisel sergi açmıştır birçok karma sergi, ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmıştır. 2’nci ve 5’inci Altın Testi Seramik Yarışmalarında Özel Ödüle lâyık görülmüştür. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatlarında Öğretim üyesi aynı zaman da Dekan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.