Mandarins Acıbadem solar cephe ile enerji tasarrufu sunuyor

Güneş ışıklarından kaynaklanan ısınma ve ısı artışını düşüren solar kontrol dış cephe camları, yaşam alanlarına yüksek düzeyde doğal gün ışığı iletiyor. Solar kontrol sistem, ısının yüksek olduğu ortamlarda güneş ışınlarının etkisini minimize ederek ısı kontrolü sağlıyor. Serin mekanlarda ise güneş ışınlarının kontrollü olarak içeriye dağılmasını sağlayarak yaşam alanını güneşle besliyor ve doğal ısı kontrolü gerçekleştiriyor. Solar camlar havaların soğumasıyla birlikte evin içindeki ısıyı hapsedip dışarıya çıkmasına da engel oluyor.

The Mandarins Acıbadem’de yer alan solar kontrol sistem, bu özellikleri sayesinde klima ünitelerinin gereksiz çalıştırılmasının da önüne geçerek enerjiden yüksek tasarruf sağlıyor.

“Solar sistemi uygulayarak örnek olduk”

The Mandarins Acıbadem’de yaklaşık 28 bin metrekarelik bir cephe alanı olduğunu söyleyen Proje Müdürü Serdar Süsoy, bu cephenin yaklaşık 13 bin metrekaresinin cam olduğunu belirtiyor. Süsoy, sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan cephe sistemi ilk yatırım maliyeti yüksek olsa da sağlayacağı enerji verimliliği ve projeye sunacağı ekstra katkılarla uzun vadede çok daha ekonomik bir sistem olacak. Bu cam sistemi, evlerin yazın serin, kışın sıcak kalmasını; bu da soğutma ve ısıtma için harcanan enerjiden yüksek oranda tasarruf yapılmasını sağlayacak. Kadıköy kentsel dönüşüm bölgesinde konut sahiplerinin yaşam konforu için bu sistemi uygulayan ilk proje olduk. Planlanan şekilde uygulamaları tamamlayıp projemizi 30 Mayıs 2018’de teslim edeceğiz.”