Marmara Siegener Galvaniz, büyümeye devam ediyor

Sıcak daldırma galvanizleme alanında üç tesis ile hizmet veren Marmara Siegener Galvaniz, yıllık tonaj oranlarını artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Marmara Siegener Galvaniz İş Geliştirme Koordinatörü ve Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Halaç, “Üç tesisimizde sadece sıcak daldırma galvanizleme hizmeti vermekteyiz. Kendi imalatımız, ürünümüz yok. Özellikle enerji ve inşaat sektöründe kullanılan, GES profilleri, kablo kanalları, kalıp ve iskele, otoyol bariyerleri, yapısal çelik işleri ve her türlü metal imalat için sıcak daldırma galvanizleme hizmeti vermekteyiz” diye konuştu.

2016 yılının sektör ve firmaları adına durgun geçtiğini, 2017’nin ise bir önceki yılın açığını kapattığını belirten Halaç, “Özellikle güneş enerjisi sektöründeki hareketlilik galvaniz işlerini artırdı. Bizde üçüncü tesisimizin de verdiği katkıyla bir önceki yıla göre yıllık tonajımızı yüzde 30 oranında artırdık. Önümüzdeki yıllarda bu artışın süreceğini tahmin ediyoruz” dedi. Halaç, galvanizlemesini yaptıkları ürünlerin yaklaşık yüzde 40’ını da yurt dışına gönderdiklerini belirtti. Firmalarının gelişimine yönelik bilgiler akataran Halaç, şunları kaydetti:

“Firmamız, Marmara Galvaniz Ltd. Şti olarak 2003 yılında İzmit’te kuruldu. Yakalanan fırsatlar ve sektörün büyüme ivmesiyle birlikte hızla büyüyen firmamız, 2008 yılında Almanya’nın 120 yılı aşkın deneyimiyle en eski ve en büyük galvanizleme firmalarından biri olan Siegener Verzinkerei Holding GmbH ile ortaklık yaptı. Bu ortaklığın getirdiği sinerji ile büyümeye devam eden firmamız, özellikle ülkemizin ihtiyacı olan yapısal çelik sektörüne yönelik uzun havuz talebini ve ihtiyacını görerek Türkiye’nin en büyük galvanizleme tesisini Gebze İmes Organize Sanayi Bölgesi’nde 2011 yılında kurdu. Bu tesis 16 metre uzunluk, 1,8 metre genişlik ve 3,2 metre derinliğe sahip. İzmit’te kurulu ilk tesis de faaliyelerine devam ediyor. Son olarak Çorlu’da 2016 yılı sonunda 8 metre x 2 metre x 3,5 metre ebatlarında son tesisimizi faaliyete geçirdik.”

“Çelik kullanım bilinci artırılmalı”

Türkiye’de yapılarda çelik kullanımının özellikle ABD, Japonya gibi ülkelerle karşılaştırıldığında düşük seviyelerde olduğunu belirten Halaç, “Deprem kuşağındaki bir ülkede bu derece az çelik yapı kullanılıyor olması çok kötü. Çelik hem ekonomik, hem güvenli hem de ‘sürdürülebilir gelişime’ ayak uydurabilen, tamamen geri dönüşümü olan bir alan. Bu bilinci yaymalıyız. Tek katlı, çok katlı çelik yapılar deprem dayanımı sebebiyle inanılmaz efektif. Fakat çok az uygulama görüyoruz. Buna devletin ön ayak olması lazım. Özellikle kentsel dönüşümde ve toplu konutlarda çok katlı çelik yapı kullanımına süratle geçilmeli” diye konuştu.

Çeliğin en önemli özelliğinin kolay tasarım yapılabilmesi olduğuna dikkat çeken Halaç, “Gelişmiş ülkelerde inanılmaz güzellikte yapısal çelik örnekleri görebilmekteyiz. Fakat ülkemiz maalesef bu konuda çok gerilerde. Bu bir kültür meselesi. Tabi burada yasa koyucuların, resmi makamların ilgisi ve bilgisi de önemli. Geçmiş yıllara göre bir atılım var. Umarım bu artarak sürecek” dedi.

Yapısal çelik kullanımının galvanizleme sektörünü de etkileyeceğini dile getiren Halaç, “Galvanizleme çeliğin ömrünü uzatma sihirbazı. Bu kadar vazgeçilmez avantajları olan yapısal çelik kullanımın artması galvaniz sektörünü de olumlu etkileyecektir. Özellikle küresel ısınmanın gündemden düşmediği zamanımızda sürdürülebilir yapıların varlığı ve galvanizin de buna katkısı yadsınamaz. Bu vesileyle bulunduğumuz sektörden mutlu ve umutluyuz” şeklinde konuştu.