Nem Bariyeri ve Buhar Kesici

Bina yapımı sırasında beton nemli ve taze olduğu için nem alma işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir. İklim koşulları beton nemini daha fazla yükseltecek koşullara neden oluyorsa bu durumun önüne geçmek için geçici bariyerlerin kullanılması gerekmektedir. Bina tamamlanıp kullanıma hazır hale geldikten sonra ise nem bariyerinin kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde yüksek nem sorununa kalıcı bir çözüm bulunabilmektedir. Peki, nedir bu nem bariyeri?

Hem binaların hem de insanların sağlığını ciddi anlamda bozabilecek olan nem sorunundan kurtulmak için gerekli olan uygulamalardan bir tanesi de nem bariyeridir. Nem alma cihazlarıyla ortamdaki nemin kurutulması elbette daha sağlıklı bir uygulamadır ancak yoğun nem olan noktalar için mutlaka nem bariyerinin kullanılması gerekmektedir.

Nem bariyeri ve buhar dengeleyici örtü çatıya ya da binanın cephesine konulduğu takdirde nefes alan su yalıtım örtüsü elde edilmiş olur ve bu şekilde yağmur ya da soğuk nedeni ile meydana gelebilecek olan nem engellenebilir. Bu şekilde hem binanın hem de bina içerisindeki insanların ciddi ölçüde korunması mümkün hale gelmektedir.

Nem bariyeri uygulaması yalıtım amacı ile kullanılmasına rağmen aynı zamanda temellerde yer alan membranları koruma, drenajlarla erozyon kontrolünü sağlama ve çatı yalıtımlarında kullanılmaktadır. Bu malzemeler sayesinde binaların ciddi anlamda nefes alması ve sağlıklı kalması sağlanmaktadır. Bu yönü ile de nem bariyerleri en önemli yalıtım ürünleri arasında yer almaktadır. Ayrıca nem bariyeri uygulamaları sayesinde ısınma ve elektrik tüketme anlamında büyük bir tasarruf sağlandığı da su götürmez bir gerçektir.

Nefes alan su yalıtım örtüsü dendiğinde akla gelen bir diğer yalıtım ürünü ise buhar kesicidir. Buhar kesici, usu enerjisini yansıtan, ek izolasyon sağlayan ve üç katmandan oluşan bir üründür. Son derece hızlı ve ekonomik uygulama olanağına sahip olan buhar kesiciler, çatı ve cephelerde kullanılabilmektedir. Yatay ve düşey bindirmeli kullanımlara bağlı olarak farklılık göstermesi ile birlikte en az 10 cm bini payıyla gergin bir şekilde serilmektedir.

Havalandırmalı ya da havalandırmasız her türlü çatıda kullanılabilen buhar kesici örtüler, konveksiyon ile ısı kaybını önlemekte ve uygun iklim koşullarının oluşmasını sağlamaktadır. Su buharı geçirmeyen bu ürün ekstra rüzgar ve buhar yalıtımı da sağlamaktadır. Ayrıca esnek ve uygulaması kolay olduğu için kısa sürede döşenmekte, yırtılmaya ve darbelere karşı dayanıklı olması ile de yıllar boyunca kaliteli bir kullanım imkanı sunmaktadır.

Günümüzde pek çok açıdan tasarruf etmeyi sağlayan nefes alan su yalıtım örtüsü çeşitleri sayesinde binaların hem ilk günkü kadar yeni hem de sağlıklı kalması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra elbette bu ürünlerin insan sağlığına da katkısı büyüktür. Bu nedenle de günümüzde neredeyse her binada bu yalıtım örtülerinin kullanıldığını görmek mümkündür. Özellikle yeni yapılan binalar için yalıtım zorunlu hale getirilmiştir.