Odeabank’tan dış ticarete uzun vadeli finansman desteği

SEP kredisi anlaşmasında imzalar atıldı

Türkiye’nin dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank, dış ticaretin önünü açan yepyeni bir anlaşmaya imza attı. Suudi İhracat Programı’nın (SEP) bağlı bulunduğu Suudi Yatırım Fonu ile anlaşma sağlayan Odeabank, Suudi Arabistan’dan ithalat yapan firmalara 3 yıla kadar kredi desteği sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl dünyanın saygın finans kuruluşları IFC ve EBRD’nin de katılımıyla 1 milyar TL sermaye artıran Odeabank, sermaye artışından elde edilen geliri KOBİ’lerin fonlanmasında kullanacağını duyurmuştu. 7 Mart Salı Günü, Odeabank Genel Müdürlüğünde Suudi Yatırım Fonu ile anlaşma imzalayan Odeabank, Suudi Arabistan’dan ithalat yapan firmalara, garantör sıfatıyla uzun vadeli kredi desteği sağlayacak.

Suudi Arabistan’dan petrol dışı malların ihracatını teşvik etmek için kurulan Suudi İhracat Programı’nın bağlı bulunduğu Suudi Yatırım Fonu adına SEP Genel Direktörü, Ahmed Al-Ghannam, Odeabank adına Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcı Alpaslan Yurdagül’ün katıldığı imza protokolü çerçevesince Odeabank, Suudi Arabistan’dan petrol dışı ve petrol türevi ürün ithalatı yapan müşterilerine ithal ettikleri ürün tipine göre 3 yıla kadar vadelerle kredi olanağı sunacak. Odeabank, kredi programı kapsamında garantör sıfatı ile müşterilerine aracılık hizmeti verecek.

İmza töreni sonrasında açıklama yapan Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcı Alpaslan Yurdagül; “SEP Kredisi ham petrol ürünleri dışındaki ve toplam değerinde minimum yüzde 25 Suudi katma değeri olan Suudi Arabistan kaynaklı mallara verilmektedir. Bu kredi ile Suudi Arabistan’dan ithalat yapacak müşterilerimize kolaylık sağlayabileceğimiz ve SEP çerçevesinde ilgili ürünler altında finansman yaratabilecek olmamızdan dolayı memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.

 

 

Odeabank Hakkında

Bank Audi’nin çoğunluk hissedarı olduğu Odeabank, 28 Ekim 2011’de Türkiye’de mevduat bankası olarak kurulma iznini aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından 2 Ekim 2012 tarihinde faaliyet izni onaylanan Odeabank, 533 milyon 520 bin TL ödenmiş sermayesi ile faaliyete başladı. 2016 sonu itibariyle 16 ilde 50 şubesi ve 1681 çalışanı ile faaliyet gösteren, sektör sıralamasında özel bankalar arasında mevduatlarda 8’inci, toplam aktiflerde ise 9’uncu büyük banka konumunda bulunan Odeabank’ın aktifleri 38,3 milyar TL, mevduatları 29,3 milyar TL ve toplam kredileri 26,4 milyar TL seviyesindedir.