Onur Öngün: Operasyon, gayrimenkulü ateşleyecek

Türkiye’nin Afrin’de başlattığı ve bölge güvenliği açısından büyük önem taşıyan operasyonun sonlanmasıyla birlikte gayrimenkul yatırımlarında çok büyük hareketlenme bekleniyor.

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarına yön veren Onursal AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, yabancıya konut satışının 2017’de yüzde 22.2 gibi ciddi artış gösterdiği Türkiye’de, yabancı yatırımcının dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olması beklenen Türkiye’yi izlemeye aldığını kaydetti.

Ülkemizin şu an çok kritik bir operasyonda olduğunu, kısa sürede sonlanması beklenen Afrin operasyonunun Türkiye’ye siyasi olduğu kadar ekonomik açıdan da önemli değer katacağını anlatan Öngün, “Kıtaları birleştiren özel konumu nedeniyle dünya için tartışılmaz öneme sahip Türkiye’nin bölgesinde güçlenmesi, hem iç, hem de dış yatırımcının kaynaklarını gayrimenkule aktarmasını sağlayacak” dedi. Öngün, büyüyen Türkiye’de Anadolu’nun her karış toprağının altın değerinde olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Şu an belki Kanal İstanbul, Gelibolu Yarımadası, İzmir, Ankara gündemde ama detaylı çalışma yapıldığında yabancı yatırımcının hemen her bölge ile ilgilendiğini görüyoruz. Çünkü Türkiye’nin terör belasından kurtulması durumunda önünün tamamen açılacağını artık herkes biliyor. Bu nedenle kritik önem taşıyan Afrin, yerli yabancı politikacılar stratejistler kadar yatırımcılar tarafından da dikkatle izleniyor. Bu operasyon biter bitmez gayrimenkul sektöründe çok büyük gelişmeler bekliyoruz.”